V Žiline sme diskutovali aj o odpadovom hospodárstve či o tom, ako môžeme skúsenosti zo zahraničia aplikovať na Slovensku. Práve do témy o odpadovom hospodárstve sa zapojil aj Ján Hricko, výkonný riaditeľ spoločnosti REDOX – ENEX, ktorá je najväčším dodávateľom systémov polopodzemných a podzemných kontajnerov na zber odpadov na slovenskom trhu.
Problematike zberu komunálnych odpadov sa venujú už od roku 2012 a za tento čas nainštalovali viac ako tisícpäťsto polopodzemných a podzemných kontajnerov. Počas diskusie prispel k debate o inteligentných kontajneroch. Inteligencia pri téme kontajnerov podľa neho začína v tom, kde sú umiestnené. Aby boli funkčné, aby sa k nim ľudia bez problémov dostali, aby sa dali ľahko vyvážať. Následne sa kontajner monitoruje a kompetentní dokážu sledovať jeho naplnenosť a následne prispôsobiť vývoz odpadu.
„Aj polopodzemné kontajnery podliehajú vývoju. Prvé sú na Slovensku od roku 2009, podstatnejší rozmach zaznamenali v roku 2013. Vtedy sa naša firma začala tejto téme venovať naplno, spustila pilotné projekty vo Zvolene a v Nitre. Sú hygienickejšie, nehrozí vyčíňanie tínejdžerov či vyberačov kontajnerov, “ hovorí o výhodách s tým, že ich je ešte viac.
„Odpady sa v nádobách zhutňujú vlastnou váhou, pomalšie sa rozkladajú a teda nezapáchajú. Hmyz a zvieratá sa tiež k odpadu nedostanú,“ doplnil. Výhody vidí aj v separovaní. „Ľudia sa o nádoby viac starajú. Novinka má vzdelávací efekt, ľudia sú ochotnejší viac separovať.“
Zabezpečia kompletný servis
So samosprávami má dobré skúsenosti. Viacej sa o tento systém zaujímajú mestá, ale ani obce nie sú výnimkou. „V žilinskom regióne spomeniem napríklad Dolnú Tižinu alebo Tepličku nad Váhom, kde si tento systém veľmi pochvaľujú. Rozhodli sa, že idú týmto smerom. My zabezpečujeme komplexný servis, projekty, povolenia stavby, realizáciu a aj záručný a pozáručný servis, ktorý ale zatiaľ ani nebol potrebný. Kontajnery sa vyvážajú hydraulickou rukou, ktorá vytiahne zberný zásobník, ktorý je vložený v zabudovanej šachte. Tá je zakopaná v zemi a zo zásobníka sa vysypú odpadky na korbu vozidla. Väčšina veľkých zberových spoločností má k dispozícii túto techniku, takže tohto sa báť netreba,“ približuje spôsob zaobchádzania s nádobami.
Podľa Jána Hricka v najbližších dvadsiatich rokoch nič rozumnejšie v oblasti zberu odpadu nepríde. Veľmi intenzívne sa venujeme aj projekčnej činnosti a povoľovaniu stavieb. S tým pracujeme aj pri návrhu, kde by mali byť nádoby umiestnené tak, aby bol plošne pokrytý zber na celom území, ale aby bol aj realizovateľný z hľadiska podzemných sietí. Zatiaľ sa nám podarilo dostať tieto nádoby všade, kde sme potrebovali,“ dodal s úsmevom.