Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Minúta po minúte: V Žiline sme diskutovali o rozvoji zamestnanosti a miest

Ako podporiť zamestnanosť na Slovensku a ako pomáhajú eurofondy mestám?

Účastníci stredajšej diskusie o eurofondoch a trhu práce. Zľava: Martin Kapitulík, Jozef Grapa, Adriana Jurišová, Branislav Koscelník, Zuzana Szaraz a Peter Martinisko.Účastníci stredajšej diskusie o eurofondoch a trhu práce. Zľava: Martin Kapitulík, Jozef Grapa, Adriana Jurišová, Branislav Koscelník, Zuzana Szaraz a Peter Martinisko. (Zdroj: ALEXANDRA JANIGOVÁ)

V Žiline dnes diskutujeme o rozvoji zamestnanosti v regiónoch Slovenska, o eurofondoch a o trhu práce.

12:11 Milí čitatelia, dnešná diskusia je na konci. Ako podporiť zamestnanosť na Slovensku a ako pomáhajú eurofondy mestám? Aj na tieto otázky dnes hľadali odpovede naši spíkri. Veríme, že vás naša debata zaujala, ďakujeme vám za pozornosť.

12:05 Spíkri naďalej debatujú o eurofondoch. Primátor Jozef Grapa hovorí aj o tom, že viaceré operačné programy z EÚ sú veľmi komplikované, starostov a primátorov brzdí aj byrokracia.

11:55 Nasleduje otázka z publika. Jeden z hostí sa pýta, z ktorých krajín pracujú u nás cudzinci.

Podľa slov zástupcov úradu práce majú najväčšie zastúpenie Srbi, Ukrajinci, ďalej Bulhari, Rumuni, Česi a Poliaci.

11:49 Moderátor Branislav Koscelník otvára diskusiu. Z publiku zaznela otázka, ako vnímajú naši spíkri školstvo, či je primerané dnešnému pracovnému trhu.

Odpovedá Zuzana Szaraz z personálnej agentúry YNAK: "V personálnej agentúre spolupracujeme so školami. Je to o riaditeľoch, učiteľoch, nadšencoch, ktorí to chcú robiť inak a uvedomujú si, že učebné osnovy v školstve nie sú ideálne. Je pravdou, že súčasné školstvo stratilo krok s dnešnou dobou. Školy nepripravujú ľudí tak, ako potrebuje pracovný trh."

11:40 "Neviem, v čom to je, ale na Slovensku sa celkovo čaká na to, kým cesty, mosty, námestia nie sú v dezolátnom stave a až potom sa do nich investuje. Toto je problém, potrebujeme rozpočet nastaviť tak, aby sme mohli investovať d nášho majetku a jeho údržby priebežne. Keď napríklad most pravidelne udržujete, za pár rokov nebudete potrebovať milióny na jeho kompletnú rekonštrukciu. Jednoducho, čo sa týka základnej infraštruktúry, potrebujeme riešiť dlhodobú udržateľnosť," dodáva Kapitulík.

11:33 "Veľa ľudí odchádza po doštudovaní Žilinskej univerzity do zahraničia, Európska únia im dáva výnimočné možnosti. Ale ja sa im nedivím a aj im to prajem, aby získali skúsenosti. Ale raz ich potrebujeme dostať späť, do Žilinského kraja a na to potrebujeme ľuďom vytvoriť podmienky, ktoré sme spomínali," pokračuje Kapitulík.

11:26 Podstatné je vytvoriť pre ľudí priaznivé prostredie pre život. Zabezpečiť dopravu, škôlky, školy, športoviská, kultúrne vyžitie. Je veľa aspektov, ktoré majú vplyv na to, ako bude pracovný trh na konkrétnom mieste vyzerať.

11:23 "Ak chceme byť konkurencieschopní na pracovnom trhu, musíme nielen prilákať zamestnávateľov, ale aj udržať zamestnancov. V Žiline v súčasnosti vytvára pobočky množstvo IT firiem, lebo v Bratislave ich nezoženú. A tu ich môžu podchytiť hneď po odchode zo Žilinskej univerzity," hovorí Martin Kapitulík.

11:20 Na nastolené témy reaguje aj Martin Kapitulík, poslanec VÚC a mesta Žilina: "Aj vďaka podpore Európskej únie je, napríklad cestovanie, dnes v takom stave, v akom je. Dnes sme sa dostali do doby, ktorá je úplne iná ako pred desiatimi rokmi. Úloha úradu práce a personálnych agentúr je dnes previazaná. Spustil sa boj o ľudí, o zamestnancov, o obyvateľov. Mestá a obce sú financované z podielových daní. Takže bojujú o každého obyvateľa, aby sa mohli rozvíjať. Je to začarovaný kruh - aby ste tých ľudí pritiahli, musíte mať istý stupeň rozvíjať. No vy sa snažíte rozvíjať, ale keď máte menej ľudí, máte menej peňazí."

11:15 Jozef Grapa reaguje na otázku, či si vie predstaviť, že by tieto projekty fungovali aj bez podpory z eurofondov: "V počiatkoch si to určite neviem predstaviť. V tom čase boli tak úsporné opatrenia, že sa vypínali verejné osvetlenia a nekosilo sa. Len aby bolo, napríklad, na prevádzku škôl a mzdy učiteľov. Dnes už máme aj vlastné investície, ale ja som prívržencom toho, že eurofondy by v niektorých oblastiach nemali mať 5% spoluúčasť. A niektoré projekty sú potom nezmyselné. Keby sa to zdvihlo, napríklad, na 20%, mali by sme len projekty, ktoré by mali hlavu a pätu."

11:05 "Ak chceme udržať ľudí v mestách a tým pádom pracovnú silu v regióne, musíme vytvárať služby. Chceme zmeniť napríklad prístup k doprave, motivovať ľudí na presun do hromadnej dopravy. Prijali sme pilotný projekt, v rámci ktorého z celej bystrickej doliny prevážame autobusmi ľudí do Krásna nad Kysucou a odtiaľ pohodlne a rýchlo pokračujú do Žiliny vlakom," hovorí o ďalšom aspekte krásňanský primátor.

11:03 V Krásne nad Kysucou vybudovali či vynovili viacero vecí - cyklistickú infraštruktúru spájajúcu Slovensko a Poľsko, futbalový štadión, školy, bowlingovú dráhu či lezeckú stenu.

11:01 "Začali sme stavať nájomné byty. Na zelenej lúke sme vytvorili sídlisko s 15 budovami. ľudia, Aj keď nemajú prácu, ale majú kde bývať, tak ostanú a postupne si tu nájdu prácu. Bol to výborný ťah, lebo mladí ľudia nám na trh práce priniesli príchod investorov," hovorí Jozef Grapa.

10:55 "Mestá sú nepriamym prijímateľom eurofondov, ale sú aj priame projekty, pri ktorých sme žiadateľom. Keď som sa po trinástich rokov vrátil z Bratislavy a nastúpil do funkcie, bola obrovská nezamestnanosť. Cez úrad práce sme si však vedeli vybrať neskutočných odborníkov, remeselníkov, ktorí odrobili kus roboty. Teraz nezamestnanosť klesla, ale veľmi nie je z čoho vybrať. Keď totiž nájdete šikovného človeka, nemôžete ho zamestnať na dvakrát," dáva nahliadnuť do problematiky zamestnanosti z pohľadu samosprávy Jozef Grapa, primátor mesta Krásno nad Kysucou.

10:51 "Do roku 2013 sme mali problém, že sem-tam niekto niečo ukradol. Potom sme však začali zamestnávať ľudí z obce a ten hrad vzali za svoje. Ak tam, napríklad, večer videli svetlo, hneď mi volali, či sa niečo deje. Takže ľudia si postupne obnovujú svoje kultúrne pamiatky," prezrádza Peter Martinisko zmenu v myslení miestnych ľudí.

10:46 Plácu ľudí, ktorí momentálne pracujú na obnove tohto hradu, v súčasnosti vypláca úrad práce. Asi traja či štyria ľudia takto fungujú už od roku 2013.

10:42 Peter Martinisko sa stará o záchranu hradu Lednica na česko-slovenskom pohraničí. O hrad sa v minulosti nik nestaral, jeho časť dokonca padla na miestu komunikáciu. So skupinou ľudí začali v roku 2004 obnovu tohto hradu. V roku 2007 podali žiadosti o prvé projekty a urobili prvé výskumy. Všetko v spolupráci s obcou, ktorá dovtedy bola majiteľom hradu. Následne založili občianske združenie a stali sa väčšinovým vlastníkom.

10:39 Ak sa osamelý rodič stará o dieťa do šesť rokov, má možnosť zažiadať o podporu z projektu. V rámci neho sa môže zamestnať napríklad na čiastočný úväzok a od úradu práce dostáva finančnú podporu v dobe trvania maximálne 12 mesiacov.

10:35 Úrad práce poskytuje viacero príspevkov v záujme podporiť zamestnanosť. Jedným z nich je príspevok na bývanie - ak si človek nájde prácu minimálne 70 kilometrov od domu a zmení miesto trvalého bydliska, úrad mu môže poskytnúť príspevok maximálne vo výške 4-tisíc eur počas dvoch rokov.

10:30 "Asi málokto vie, že úrady práce ako štátne inštitúcie disponujú eurofondmi. Často s nimi nezamestnaní prídu do kontaktu a ani o tom nevedia. Na každom úrade práce funguje EURES poradca - ak sa chce človek zamestnať v rámci Európskej únie, práve tento poradca mu vie poradiť," hovorí Adriana Jurišová o prepojení eurofondov a trhu práce.

10:23 "V poslednom období sa viac venujem spoločnostiam, ktoré sú v žilinskom regióne. Moje poznanie je, že v úžasnej firme, ktorá má úžasné výsledky, má neraz vo vnútri procesy z 19. storočia. Keď prídeme do takejto firmy, zisťujeme, ako to tam funguje a potom navrhneme konkrétne kroky vedúce k efektivite a digitalizácii," uviedla Zuzana Szaraz.

10:20 Zuzana Szaraz z personálnej agentúry YNAK: "Kvalitu uprednostňujeme pred kvantitou. Sú zamestnávatelia, ktorí si dnes už uvedomujú, že ľudské zdroje sú dôležité. Ak túto oblasť nemajú dostatočne pokrytú, obracajú sa na agentúry, ako sme my. U nás sme všetci ľudia z praxe, psychológovia či ľudia, ktorí pracovali vo firmách vo vysokom manažmente."

10:16 Najväčšia nezamestnanosť je v Prešovskom, najmenšia v Trnavskom kraji. Žilinský kraj je na šiestom mieste. Momentálne úrad práce eviduje vyše 16-tisíc uchádzačov o zamestnanie, čo sú v rámci Slovenska dobré čísla.

10:12 "Za posledných 15 až 20 rokov sa na trhu práce udiali enormné zmeny. Vďaka tomu, že sa otvorili nielen trh Európskej únie, ale celého sveta. 300-tisíc Slovákov je v zahraničí. Títo ľudia chýbajú na pracovnom trhu. Ľudskú prácu nahradili stroje. Na Slovensko prichádzajú cudzinci, pôrodnosť klesá. Na Slovensku momentálne legálne pracuje 72-tisíc cudzincov (údaj z mája 209)," hovorí Adriana Jurišová, riaditeľka úradu práce a sociálnych vecí.

10:09 Moderátor diskusie Branislav Koscelník privítal hostí a príchozích a započal diskusiu.

10:05 Hostia sa postupne usádzajú, diskusia čoskoro začne.

Hostia:

 • Jozef Grapa - primátor mesta Krásno nad Kysucou
 • Martin Kapitulík - poslanec VÚC a mesta Žilina
 • Adriana Jurišová - riaditeľka úradu práce a sociálnych vecí
 • Zuzana Szaraz - personálna agentúra YNAK
 • Peter Martinisko - riaditeľ Trenčianskeho múzea
 • Moderátor: Branislav Koscelník - Petit Press, a.s.

Témy:

 • Ako pomáhajú eurofondy mestám? V akých oblastiach využívajú mestá eurofondy?
 • Projekty orientované na zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva, ich efekt a ďalšie možnosti podpory
 • Chceme byť aktívni na trhu práce +50, projekty orientované na túto skupinu nezamestnaných, ktorí majú menšiu šancu uplatniť sa na trhu práce vzhľadom na vekovú diskrimináciu
 • Reštart pre mladých uchádzačov o zamestnanie, projekty, ich efekt
 • Mobilita pracovnej sily, podpora flexibility na trhu práce, projekty v tejto oblasti, ich účinnosť
 • Podpora zamestnanosti ľudí zo znevýhodneného prostredia a dlhodobo nezamestnaných, projekty, príklady z praxe

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Moringa a Ginkgo - pomocníci z prírody
 2. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 3. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 4. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 8. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 9. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 10. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 682
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 807
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 607
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 762
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 829
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 15 384
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 14 088
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 512
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 192
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 950
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Nezamestnanosť

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Práca, Eurofondy (Profit), Eurofondy (Ekonomika)

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Koronavírus Žilinský kraj: Pred odbernými miestami sa tvoria rady (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Ilustračné foto.

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miest a obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Koronavírus Banskobystrický kraj: Sobotné testovanie sprevádza aj meškanie (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Banská Bystrica, Lučenec, Žiar nad Hronom, Zvolen a ostatných okresoch BB kraja.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Už ste čítali?