TEPLIČKA NAD VÁHOM. Len niekoľko dní pred začatím vyjednávaní o novej podobe kolektívnej zmluvy v automobilke Kia Motors Slovakia dostali traja odboroví predáci výpoveď. Predseda odborového zväzu Kovo Kia Miroslav Chládek a dvaja členovia výboru už nie sú zamestnancami automobilky, no aj naďalej budú obhajovať záujmy zamestnancov.
Podľa oficiálneho stanoviska žilinského závodu, dôvodom je opakované porušovanie pracovnej disciplíny a neospravedlnená zameškaná práca. Šéf odborov v Kii Miroslav Chládek potvrdil, že 18. septembra im doručili okamžité ukončenie pracovného pomeru.

„Tvrdím, že za tým je naša dobrá práca odborov. Keď dobre pracujú odbory, šliapu zamestnávateľovi na otlaky a poukazujú na rôzne nedostatky. Hlavným zámerom je aj oslabiť odborovú organizáciu pred kolektívnym vyjednávaním,“ myslí si predseda odborov v kórejskom automobilovom závode a záležitosti ohľadom svojho prepustenia už rieši na súde.
Vedenie Kie je rozčarované z pôsobenia odborovej organizácie. Podľa nich odbory sa snažia poškodzovať meno spoločnosti a podávajú vykonštruované podnety na inšpektorát práce. Takmer všetky boli uzavreté ako neopodstatnené.
„Takisto zablokovali nové benefity pre zamestnancov začiatkom tohto roka a dokonca vyhlásili dvakrát spor ohľadom záväzkov z kolektívnej zmluve. V prvom prípade ministerstvom práce určený sprostredkovateľ potvrdil postup spoločnosti Kia a druhýkrát ministerstvo rozhodlo, že spor neexistuje. Odbory by mali obhajovať záujmy zamestnancov a nie sa neustále snažiť neoprávnene škodiť spoločnosti – to nie je sociálny dialóg,“ vysvetlil hovorca fabriky Ján Žgravčák.
Vypovedali Dohodu
Vzťahy medzi zamestnávateľom o odbormi riešila až do jari ich spoločná Dohoda. Dokument oficiálne nazývaný „Dohoda o uvoľnení a poskytovaní času na činnosť odborovej organizácie a jej materiálnom a organizačnom zabezpečení,“ dával podľa informácií z automobilky odborárom výhody nad rámec Zákonníka práce.
Kia platila odborom za každého z troch uvoľnených odborových predákov 2,56 násobok priemernej hrubej mzdy zamestnanca v závode a prispievala na prevádzku kancelárie, ktorú majú odbory v žilinskom Dome odborov.
Spoločnosť však od Dohody 18. apríla 2019 jednostranne odstúpila, pretože údajne dochádzalo k jej opakovanému porušovaniu zo strany zástupcov zamestnancov, na čo boli viackrát upozorňovaní.
Do konca júla plynula výpovedná lehota a po letnej odstávke v závode čakali, že 5. augusta odborári nastúpia na svoje pracoviská a začnú využívať pracovné voľno na svoju činnosť podľa Zákonníka práce. Neprišli ani ďalších šesť týždňov a tak dostali výpovede.
„Od roku 2013 som dlhodobo uvoľnený na výkon svojej funkcie. Z môjho pohľadu toto dlhodobé uvoľnenie trvá a zamestnávateľ má za to, že dlhodobé uvoľnenie sa skončilo. A toto je sporná vec, ktorú napadneme na súde,“ vysvetlil jadro pracovnoprávneho sporu predseda odborového zväzu Kovo Kia Miroslav Chládek.