BRUSEL. „CityWalk je oveľa viac než len projekt. CityWalk je životný štýl.“ Takto sa snažili zabodovať so svojim projektom autori myšlienky veľkého cezhraničného europrojektu, ktorý presviedča ľudí, aby nechali auto doma a do mesta vyrazili peši.
Do projektu sa zapojila aj Žilinská univerzita a spolupracovalo na ňom mesto Žilina. Jeho myšlienka zaujala natoľko, že v hlasovaní o najlepší projekt v celej Európskej únii mu dalo hlas najviac Európanov.
Najpríťažlivejší medzi dvestovkou projektov
Keď v stredu v Bruseli pred niekoľkými tisícmi pozvaných hostí vyhlasovali vo veľkom štýle výsledky súťaže najoriginálnejších europrojektov Regiostar Award, skloňoval sa aj „žilinský“ projekt.
CityWalk suverénne zvíťazil v kategórii Public Choice Award (Cena verejnosti) a jeho aktéri si prevzali ocenenie na nablýskanom pódiu. V tomto roku sa do boja o cenu prihlásilo 199 europrojektov z celej Európskej únie a do užšieho finále vybrali 24 z nich.
„Náš projekt je o tom, aby boli mestá prívetivejšími pre chodcov a ľudia sa mohli viac presúvať peši. Veríme mu, lebo nielenže pomáha redukovať emisie CO2, ale robí ľudí zdravšími a spokojnejšími a mestá sa tak stávajú lepšími pre život,“ povedal spokojne na ceremónii jeden z autorov projektu Béla Kézy a vzápätí sa opýtal tisícov účastníkov, či aj oni prišli na vyhlásenie výsledkov peši.
„Chôdza je základná forma mobility, presúvať peši sa môže každý a jednoducho. Používajte chôdzu, verejnú dopravu, a iba keď je to nevyhnutné, sadnite do auta,“ vyzval.
Do mesta s Walk`n`Smile
CityWalk spojil 17 partnerov z deviatich krajín. Slovensko zastupovalo združenie Cassovia Life Sciences, ktoré oslovilo na spoluprácu Stavebnú fakultu Žilinskej univerzity.

Počas dva a pol roka si účastníci vymieňali svoje skúsenosti. Robili sa dotazníkové prieskumy, hľadali odpovede na otázky, čo Žilinčanov brzdí v tom, aby sa viac presúvali po vlastných, ale výsledkom projektu je aj audit komunikácií.
Projektová manažérka združenia Cassovia Life Sciences Lenka Kopunová upozorňuje, že svojimi aktivitami sa chceli priblížiť mladým ľuďom.
„Pre žiakov sme pripravili publikáciu „Žilina, mesto prívetivé pre chodcov a cyklistov“ a súťaž Spoznaj svoje mesto a hľadaj detaily na pamiatkach. To znamená, že sme sa snažili o zapojenie verejnosti, aj o prácu s mládežou, pretože cieľom projektu bola zmena návykov pri cestovaní a pohybe po meste, obmedzenie osobnej automobilovej dopravy, zvýšenie pešej a cyklistickej dopravy, alebo verejnej dopravy,“ pripomína.
Jedným z najhmateľnejších výsledkov projektu je mobilná aplikácia Walk`n`Smile. Podobne, ako iné krokometre zaznamenáva pešiu chôdzu, ale má aj niekoľko zábavných prvkov, vyhodnocuje úsporu CO2 a jej súčasťou je aj prieskum spokojnosti chodcov.
Presúvajme ľudí, nie autá
CityWalk má ambíciu napomáhať mestám v podunajskom regióne znižovať emisie, hluk a stať sa bezpečnejšími miestami na život. Cestou, ako to dosiahnuť je podporiť udržateľnejšie formy mobility v mestskej dopravnej infraštruktúre, ako je pešia a cyklistická doprava.
Takouto filozofiou sa riadi aj mesto Žilina. Hovorí o zlepšení podmienok pre chodcov nielen v centre mesta.
„V najbližších rokoch máme záujem výrazne podporovať tri typy dopravy, a to verejnú, cyklodopravu a pešiu dopravu. V moderných mestách a pri modernom plánovaní totiž nie je meradlom koľko áut vieme dopraviť z miesta A do miesta B, ale koľko ľudí. A tu určite vyhrajú cestujúci MHD, chodci a cyklisti,“ odhalil stratégiu vedenia mesta viceprimátor Vladimír Randa.