Pondelok, 14. október, 2019 | Meniny má Boris

Zaplnená hala slávila so Slávistami víťazný začiatok sezóny

Na duel prvého kola SBL pricestovalo do Žiliny mužstvo Spišskej Novej Vsi.

Žilinskí basketbalisti odštartovali sezónu víťazstvom.Žilinskí basketbalisti odštartovali sezónu víťazstvom.(Zdroj: JAKUB RUMAN)

V piatok odštartovala predohrávkou prvého kola Slovenská basketbalová liga mužov. V atraktívnom súboji druhého s tretím z minulej sezóny – Prievidze s Levicami – dominovala domáca Prievidza. Jedným z trojice rozhodcov tohto zápasu bol mladý Žilinčan Richard Sirocký. V sobotu sa hrali ostatné zápasy úvodného kola. Basketbalisti Žiliny doma porazili Spišskú Novú Ves, obhajca titulu, bratislavský Inter, si poradil so Svitom a Lučenec pod vlastnými košmi trochu prekvapujúco vyhral nad Komárnom.

BK Slávia Žilina – BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 95:87 (20:27, 51:42, 71:60)

Body Žiliny: Rožánek 17, Dickson 15, Merešš 14, Špaleta 13, Wiggins 13, Sapp 11, Jeftič 10 (2 trojky), Hoferica 2, Podhorský 0. Za Spišskú Novú Ves najviac bodov: Nottage 31, Maxwell 19, Sewiol 14. Fauly: 23 – 18. Päť faulov: 37. Dickson, 39. Merešš. Trestné hody: 22/17 – 21/14. Trojky: 6 – 7. Technická chyba: V 12. min. tréner hostí. Rozhodcovia: Šarišský, Margala, Uhrín. 700 divákov. Štvrtiny: 20:27, 31:15, 20:18, 24:27.

Týždeň pred úvodným kolom SBL došlo v žilinskom tíme k poslednej hráčskej zmene. Odišiel Hamilton (podľa vyjadrenia klubu nenaplnil očakávanie, pozn. aut.) a do Žiliny sa vrátil De Andre Dickson, ktorý v minulej sezóne patril medzi opory a najlepších legionárov v súťaži. Jeho adaptácia bola priam blesková, patril medzi opory už v prvom zápase!

Domáci tréner Ivan Kurilla vedel, že jeho tím čaká húževnatý súper, na posledný prípravný súboj Spišskej Novej Vsi s Handlovou (97:79) sa bol osobne pozrieť. Bol to dôležitý ťah, poznatky zúročil v predzápasovej príprave i počas samotného zápasu.

Prečítajte si tiež: Na tréningu ho zrazil kamión, do roka získal titul majstra sveta Čítajte

Diváci v zaplnenej športovej hale boli svedkami nečakaného úvodu a dramatického priebehu viac ako tri štvrtiny dramatického duelu. Prvé tri minúty patrili domácej Slávii (11:7), ale zvyšok úvodnej štvrtiny hosťom. Trafili štyri trojky, ich kľúčový rozohrávač Nottage dal v priebehu piatich minút deväť bodov a na druhú desaťminútovku nastupoval domáci tím so sedembodovým mankom.

Našťastie, viac domáci basketbalisti Spišiakom nedovolili. Strojcami obratu boli Sapp s Wigginsom, oporami boli Jeftič, Merešš a Špaleta. Druhú štvrtinu domáci tím vyhral 31:15, spokojnosť zavládla v hľadisku a zrejme cez prestávku aj v žilinskej šatni. Impozantný nástup Slávistov do druhého polčasu im vyniesol najvyšší, dvadsaťbodový náskok v zápase, o stav 62:42 sa najviac pričinili Merešš s Dicksonom.

Spišiaci sa nepoložili, postupne znižovali stratu. Kontrovali Nottage so Sewiolom, ich protipólom v domácom drese bol Rožánek (šesť bodov od 28. do 30. minúty). V záverečnej štvrtine boli diváci svedkami dvoch zlomov. Úsek od 31. do 34. minúty vyhrali hostia 10:2 a znížili na 73:70, črtajúcu sa drámu odvrátili Slávisti nasledujúcou trinásťbodovou šnúrou do 36. minúty (86:70).

Hostia síce „hrýzli“ až do konca, podarilo sa im znížiť, ale domáci tím si úvodné víťazstvo v súťaži ustrážil. V zápase vynikli Dickson (85 % úspešnosť streľby, osem doskokov), Merešš (50 % úspešnosť streľby, 13 doskokov) a Špaleta (100 % úspešnosť streľby). Rožánek premenil všetkých päť trestných hodov, ktoré hádzal. Nasadenie a bojovnosť zdobili celý tím.

Ostatné výsledky prvého kola SBL: BC Prievidza – Patrioti Levice 105:81 (50:45), Inter Bratislava – Iskra Svit 84:64 (40:29), BKM Lučenec – MBK Rieker Com-therm Komárno 83:75 (41:33). Handlová mala voľno.

Handlová nehrala

V nasledujúcom týždni sú na programe SBL mužov druhé a tretie kolo. V druhom kole v stredu sa stretnú dvojice: Komárno – Spišská Nová Ves, Svit – Handlová, Levice – Inter a Lučenec – Prievidza. BK Slávia Žilina má voľno.

V sobotu 12. októbra v 3. kole sú vyžrebované dvojice: BK Slávia Žilina – Iskra Svit (v športovej hale Spojenej školy na Rosinskej ceste, začiatok zápasu o 17.00 hod.), Handlová – Levice, Inter – Lučenec a Prievidza – Komárno. Spišská Nová Ves má voľno.

1. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
  8. „Vytvoriť miesto, ktoré si ľudia zamilujú, je vždy radosť“
  9. Život je len jeden: Máte ten svoj poistený správne?

Kráľ je späť. Beh Súľovskými skalami ovládol Andrej Paulen

Strečanský: Kto beží v Súľove, ten si to zapamätá.

Traja najlepší.

Výhru sme odovzdali Petroviciam

Dobrovoľný hasičský zbor Petrovice vyhral v súťaži MY novín o naj hasičský zbor.

Výhru odovzdal šéfredaktor Michal Filek.