ŽILINA. Pri pamätníku Cesta bez návratu na Závodskej ceste v Žiline si v pondelok uctili pietnym aktom obete holokaustu predstavitelia mesta a zástupcovia židovskej náboženskej obce. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.
Pamätník podľa nej stojí symbolicky na mieste, kde bol v roku 1942 zriadený zberný tábor pre deportáciu židovských občanov z celého Slovenska do nacistických koncentračných táborov. "Na vybudovaní pamätníka sa spolupodieľal žilinský rodák Arieh Klein, čestný občan mesta Žilina, ktorý prežil holokaust," vysvetlila Zigová.

Doplnila, že na pietnej spomienke sa zúčastnila viceprimátorka mesta Žilina Barbora Birnerová, predstavitelia židovskej náboženskej obce, deti a príbuzní Arieha Kleina, žiaci zo žilinských základných škôl a obyvatelia mesta. Položením vencov a zapálením šiestich pochodní za šesť miliónov židovských obetí II. svetovej vojny si uctili ich pamiatku, uviedla hovorkyňa mesta Žilina.
"Spomienkou si pripomíname nielen šesť miliónov Židov, ale aj tých, ktorí s nasadením vlastného života neváhali zachrániť mnohé židovské životy. Sú pre nás príkladom obetavosti a ľudskosti, keď neváhali ísť proti prúdu rasovej nenávisti. Vďaka nim sa podarilo zachrániť aspoň niektorých. Napríklad aj malú Hetty Fisch, ktorá sa v dospelosti stala manželkou pána Kleina. Nezabúdame ani dnes, koľko smútku spôsobila ľudská nenávisť a aké zlo môže priniesť náboženská či národnostná nenávisť," zdôraznila Birnerová.
Žilinská radnica pripravila v tomto roku pre žiakov základných škôl a študentov stredných škôl i sprievodné akcie - expozíciu judaík v Malej synagóge, návštevu Židovského cintorína a prednášku autora kníh o holokauste Petra Frankla, dodala Zigová.