ŽILINA. Len málokto nájde odvahu sadnúť si do trávy v najstaršom žilinskom parku, urobiť si piknik a relaxovať na lavičke. Kultúrnych podujatí a koncertov je v Sade SNP málo. Už zďaleka to nie je promenádný park ako za starých čiasi a mnohí sú radi, keď cez územie v centre Žiliny prejdú bez toho, aby ich ktosi obťažoval.

Sad SNP, v minulosti nazývaný aj Alžbetin park, Miléniový park, Šrobárov sad, Hlinkov sad i Sedláčkov sad bol za viac ako storočie svedkom mnohých udalostí. Dnes už neplní spoločenské a kultúrne funkcie, ktoré majú parky v rozvinutých mestách.
Mesto Žilina má na stole štúdiu, ktorá naznačuje, ako bude park v centre mesta vyzerať a aké bude mať funkcie. V týchto dňoch už dokonca prebieha územné konanie a očakáva sa vydanie územného rozhodnutia pre projekt rekonštrukcie Sadu SNP.
Po etapách
Minulé vedenie mesta plánovalo prerobiť sad spolu s Hlinkovým námestím. Igor Choma pôvodne odhadoval, že sa práce na modernizácií námestia môžu začať ešte v roku 2015. Nedostatok peňazí zámery posunul.
Radnica sa na budúcu podobu centra Žiliny opýtala architektov. Tí dali svoje predstavy na papier v anonymnej súťaži architektov. Výsledkom je urbanisticko-krajinárska štúdia, ktorú spracoval víťaz súťaže bratislavské štúdio LABAK.
Mesto sa pri obnove centra Žiliny rozhodlo ísť jednoduchšou cestou. Projekt rozdelilo na dve etapy. Najskôr chce začať práce v Sade SNP, ktoré nebudú také náročné a až po nej príde na rad Námestie Andreja Hlinku.
Ožije hudbou
Akú podobu bude mať park z konca devätnásteho storočia s hudobným pavilónom? Vynovená fontána, presťahovaný pamätník Jozefa Dobrovodského a nový objekt kaviarne s bistrom. Toto sú najvýraznejšie zásahy do parku, ktorý vznikol popri potoku Všivák medzi zástavbou secesných víl. Z oboch koncov parku zmiznú konštrukcie sĺporadia, ktoré tu postavili po poslednej rekonštrukcii v deväťdesiatych rokoch.
Ústredným bodom parku bude aj naďalej hudobný pavilón od architekta Artura Syalatnaia - Slatinského. V ňom sa v minulosti uskutočňovali najmä nedeľné promenádne koncerty. Tradícia sa udržiava už iba v lete, keď sú stredajšie popoludnia vyhradené vystúpeniam dychových hudieb. Pavilón si vyžaduje osobitný prístup v spolupráci s pamiatkovým úradom. V návrhu sa ráta iba s efektívnejším riešením osvetlenia.