Voda. Žilinčan Vladimír Štefánik sa v nej pohybuje rýchlejšie ako niektorí ľudia po súši. V júni sa po dlhšej dobe predstavil v domácom bazéne a okrem piatich titulov majstra Slovenska si na konto pripísal aj nový národný rekord v disciplíne 100 m voľným spôsobom. Má hodnotu 49,99 sekúnd a nadaný plavec ako prvý Slovák stlačil čas tejto disciplíny pod 50 sekúnd.

Splnený americký sen
Zatiaľ čo iní pre zranenie so športom končia, on vďaka nemu začal. Ako päťročný si Vladimír Štefánik zlomil ruku a po zahodení sadry sa ocitol na rehabilitáciách. „Tam som stretol pani trénerku Polákovú, ktorá mi v rámci rehabilitácií odporučila plávanie. Chytilo ma to, tak som pri tom zostal. Keď som mal osem rokov, začal som pretekať a odvtedy to už išlo,“ spomína.
Dvadsaťjedenročný športovec je dosiaľ verný jedinému klubu – KPŠ Nereus Žilina. V Amerike však v rámci univerzitnej súťaže NCAA reprezentuje svoju vysokú školu, Florida State University, ktorej študentom je od roku 2017.

„Od pätnástich to bol taký môj malý sen, študovať a plávať v USA. Ale netušil som, ako sa tam môžem dostať. Približne pol roka predtým, ako som maturoval, mi prišlo zopár ponúk. A celý proces sa naštartoval. Nakoniec som si vybral školu na Floride,“ vysvetľuje absolvent Gymnázia Varšavská.
Aktuálne je v študentom tretieho ročníka, odbor biznis so zameraním na financie: „Baví ma to, tak uvidím, čo ďalej. Do bakalára mi chýba ešte rok a pol. Chcel by som si urobiť druhý stupeň, MBA. V USA je však veľmi náročné dostať sa na druhý stupeň, človek musí vo svojom odbore vynikať.
Snažím sa, robím pre to všetko, často o tom diskutujem s profesormi. Ale ak to nevyjde, zameriam sa na Európu, konkrétne Dánsko, Viedeň, Prahu či Bratislavu.“
Celebritami sú skôr bejzbalisti či basketbalisti
Študentský život Vladimíra Štefánika je previazaný s tým športovým. A toto prepojenie v zámorí funguje dokonale. „Všetko máme prispôsobené tak, aby sme mohli študovať a zároveň športovať. Aby sme stíhali oboje. Športovec je na univerzite niekto, dokážeme sa dohodnúť s profesormi. Keď ideme napríklad na preteky a sme týždeň preč, posunú nám odovzdanie práce.“