ŽILINA. Leto je v plnom prúde, a tak to mnohých láka k vode. Pozreli sme sa preto na možnosti, ktoré máte v dostupnosti do 30 kilometrov.
Mnohých láka kúpanie na vlastné riziko, na blízkych vodných nádržiach, jazerách či štrkoviskách. Iní vyhľadávajú pohodlie termálnych kúpalísk.
Prírodných tokov či priehrad je v okolí Žiliny dostatok, avšak nie všetky sú pre kúpanie bezpečné. Či už ide o kvalitu vody, ale aj iné možné riziká s tým spojené.
Kúpanie všade okrem kúpalísk je na vlastné riziko a, samozrejme, kvalitu vody nekontrolujú ani hygienici. V tomto smere má výnimku Vodné dielo Žilina, kde hygienici stav vody pravidelne kontrolujú.
Paradoxom je, že práve táto najväčšia vodná plocha v okolí Žiliny nie je takmer vôbec, až na malé krátke úseky pri Varíne, využívaná na kúpanie. Nádrž je obľúbená hlavne kvôli vodným športom, núdza tu nie je o skútre či člny. Naopak, menšie toky, ako je Varínka vo Varíne alebo Rajčianka v Žiline sú využívané pravidelne.
Kúpanie pri sídlisku
Ak sa pozrieme napríklad na Rajčianku, tú využívajú najmä Žilinčania zo sídliska Solinky.

„Výhodou je pomerne čistá voda a najmä to, že tu nie je silný prúd. Na Rajčianke nájdete množstvo miest, kde sú akoby nádrže a kde vám voda siaha až po krk, takže sa príjemne osviežite,“ myslí si Peter Oravec, ktorý na Rajčianku chodí aj po práci s rodinou.
Ďalším obľúbeným miestom na schladenie sa je Beňov pri Bytči. Malý priestor, čistá voda a pekná príroda okolo ju zaraďujú medzi obľúbené miesta ľudí z okolia, ale aj návštevníkov z iných miest.
Štrkovisko v Kotešovej vzniklo podobne pri budovaní cesty, ktorá vedia ponad túto vodnú nádrž. Stále v ňom pracujú ťažobné stroje. Napriek tomu sem prídu desiatky áut a stovky ľudí.