RAJEC. Ekologická komunitná farma, kde dobrovoľníci pestujú tradičným spôsobom plodiny, gazdovský dvor s domácimi zvieratami, ovocný sad, na ktorom zachraňujú staré odrody ovocných stromov, včelie úle, pustovňa, ale aj praktické školiace stredisko pre obnoviteľné zdroje energie. A popri tom tvoriaca sa galéria pamätníkov ľudí, ktorí za svoje názory a presvedčenie zomreli.
V Bioklimatickom parku Drienová, len niekoľko kilometrov od Rajca, odhalili v sobotu pamätník novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Správca parku Ladislav Židek označil zavraždený pár ako mučeníkov hľadania pravdy.
„Chápem to ako najdokonalejšiu obetu dvoch mladých ľudí za toto naše ubiedené Slovensko. Preto som si povedal, že popri Antonovi Srholcovi, Zdenke Schelingovej a Titusovi Zemanovi, ktorých si už v parku pripomíname, vyzdvihneme mladých ľudí na pomyselný oltár,“ naznačil pri odhalení kamenného pamätníka s fotografiou Jána a Martiny Ladislav Židek.

Asi pred pol rokom oslovil rodinu Jána Kuciaka z neďalekého Štiavnika a tí súhlasili s vytvorením pietneho miesta uprostred ekologickej farmy.
„Keď sme sa raz stretli, povedal som im: alebo sa s tým naučíte žiť, alebo sa zbláznite,“ hovoril zo svojej skúsenosti Ladislav Židek. Prišiel o trinásťročného syna, ktorý štyri roky bojoval s rakovinou a jemu postavil v areáli prvý pamätník.
Nedokončený príbeh
Odhalenie pamätníka bolo súčasťou hodových slávností s ekumenickým stretnutím zástupcov židovskej, evanjelickej a katolíckej cirkvi. Na odhalenie pamätníka prišli aj rodičia Jána Kuciaka a mama Martiny Kušnírovej. Zlatica Kušnírová sa pred prítomnými poďakovala autorom nápadu za to, že ich deti držia v pamäti verejnosti, podľa jej slov v mene víťazstva pravdy a spravodlivosti.
„Je to ľudské, prirodzené, jednoduché a zároveň veľmi krásne. Tu sa zišli jednoduchí a skromní ľudia. To by mal byť príklad pre tých hore, ktorí sa považuj za najväčších Slovákov,“ vyznala sa dojatá mama zavraždenej Martiny.
Pamätník má tvar dvoch pootvorených špirál z kameňa. Rímskokatolícky kňaz Marek Mucha vysvetlil, že takto naznačujú, že život mladých ľudí zostal nedokončený. „My by sme mali byť pokračovatelia pre dobro, pre krásu, pre pravdu a spravodlivosť, za čo sa oplatí zápasiť. Otvorená špirála chce naznačiť príbeh, ktorý má pokračovanie v nás.“
Gazdujú na poliach predkov
Na mieste, kde dnes stojí dvadsaťsedem hektárový areál, bolo pred piatimi rokmi územie zdevastované intenzívnou poľnohospodárskou činnosťou. Tvorca myšlienky ekoparku Ladislav Židek, ktorý je pôvodne genetik, sa teší, že dnes tu prekypuje život a najrôznejšie rastlinné a živočíšne druhy sa dopĺňajú a vytvárajú biodiverzitu.