ŽILINA. Verejný bicykel si vyzdvihnú na stanovišti, ale vrátiť ho na jedno z dvadsiatich miest sa mnohým užívateľom už nechce.

Sivé bicykle žilinského bikesharingu vidieť stáť po celej Žiline a dokonca i mimo nej. Vracanie požičaných bicyklov je jedným z najväčších nedostatkov inak mimoriadne úspešného zdieľania verejných bicyklov v Žiline.
Pre prevádzkovateľa bikesharingu je hľadanie a zbieranie nevrátených bicyklov časovou i finančnou stratou. Od vinníka si automaticky zinkasuje dvadsaťpäťeurovú pokutu.
„V zmysle platných technických poplatkov nevrátenie bicykla na oficiálnom stanovišti, nesprávne vrátenie alebo uzamknutie je spoplatnené sumou 25 eur. Táto suma je užívateľovi automaticky strhnutá z účtu, ktorý si zadá pri registrácii,“ potvrdila za prevádzkovateľa systému spoločnosť Arriva riaditeľka pre obchod a komunikáciu Petra Helecz.
Pripustila, že ani pokuta neodradila niektorých pohodlných cyklistov od ďalšieho porušovania všeobecných podmienok používania systému zdieľaných bicyklov. „Evidujeme zopár prípadov, keď bol technický poplatok za nevrátenie bicykla užívateľovi strhnutý opakovane. Technické poplatky sú realizované priebežne každý deň.“
Maximálne desať metrov
Zdieľanie dopravných prostriedkov môže fungovať efektívne, iba ak skončia uzamknuté v dokovacom stojane, alebo v jeho tesnej blízkosti. Bicykel sa podľa Všeobecných obchodných podmienok považuje za vrátený, keď je umiestnený do voľného doku stojana, alebo na jasne viditeľnom mieste v okruhu do desať metrov od informačného panelu stanovišťa.
Na nedbanlivosť niektorých používateľov doplácajú aj poctiví cyklisti. Môže stať, že na stanovištiach nenájdu bicykle, ktoré sú roztrúsené po celom meste mimo oficiálnych miest.
Nejde pritom o ojedinelé prípady. Ignorovanie pravidiel kvôli vlastnej pohodlnosti sa stalo rozšíreným fenoménom. Až každý desiaty požičaný bicykel skončí opretý mimo oficiálneho miesta s označníkom BikeKia. „Približne 10 percent prenájmov je ukončených mimo oficiálnych stanovíšť. Bicykle technici našli na rôznych miestach – od sídlisk až po okolité dediny,“ poskytla nelichotivý údaj Petra Helecz.
Pomohlo by viac stojanov
V prvej fáze vybudovalo mesto Žilina a Nadácia Kia Motors Slovakia 20 stanovíšť, ktoré majú spolu 160 dokovacích miest so 120 bicyklami. Expert na cyklodopravu Marián Gogola z Občianskeho združenia Mulica je presvedčený, že bicykle končia mimo oficiálnych miest preto, že je ich rozmiestnenie riedke.
„Myslím si, že Žilina by mohla mať aj 40 stanovíšť a minimálne 300 bicyklov,“ odhaduje Gogola na základe boomu, ktorý zdieľané bicykle priniesli.