Na školskom dvore ZŠ Bytča tak zrazu stálo 112 nadšencov pripravených zveľadiť okolie školy, celkom nezištne a mimo vyučovacích hodín.
,,So žiakmi, rodičmi a pedagógmi sme zabezpečili dve pracovné soboty, v rámci ktorých sa nám podarilo vytvoriť hlavné rysy záhrady s učebnými prvkami,“ opisuje plnenie akčného plánu na tému Zeleň a ochrana prírody Martina Hrušíková, učiteľka ZŠ Ulica mieru Bytča.

Aj takto dokážu deti a učiteľov namotivovať aktivity, ktoré ponúka program Zelená škola. Sobotňajšími dobrovoľníckymi brigádami na školskom dvore sa to však celé len začalo. Aktivity neskôr pokračovali už aj počas vyučovania dokončovacími prácami na hodinách techniky, environmentálnej výchovy, biológie a výtvarnej výchovy. Cieľom projektu bolo najmä začať inovatívne využívať školské pozemky.
,,Našimi slabými stránkami bol neexistujúci priestor na pestovanie rastlín, minimum vysadených drevín, trvaliek a úžitkových bylín v areáli školy. Škola vyvíjala málo žiackych aktivít na ochranu CHKO v našom regióne. Toto boli hlavné oblasti, ktoré potrebovali zmenu,“ opisuje pôvodnú situáciu na škole pani učiteľka.

Do procesu sa celý čas s vysokým nasadením zapájali aj rodičia žiakov. Aj vďaka nim je dnes už na školskom dvore všetko inak. Na upravenom pozemku nájdete vyvýšené záhony, hmatový chodník, útočiská pre hmyz, kompostovisko či vysadené regionálne ovocné stromy a kry. Žiaci vytvorili aj Čajovňu dobrých skutkov, ktorá ponúka čaje z vlastnoručne vypestovaných a vysušených bylín. Deti sa spolu s učiteľmi počas celého procesu zveľaďovania školy a jej okolia chodievali inšpirovať do záhradníctva a vypočuli si rôzne ekoprednášky.

,,Najviac sa nám páčilo, že sme mohli prispieť vlastnými nápadmi. Sme hrdí, že sme v programe Zelená škola rovnocennými partnermi vo svete dospelých. Naša kreativita a nápady posúvali učiteľov ďalej pri ďalšom našom spoločnom úsilí,“ hovorí Alžbetka Ovčíková, žiačka 8.D.

Program Zelená škola má celosvetový úspech. Zapojených je doň 51-tisíc škôl zo 67 krajín na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa do najväčšieho medzinárodného envirovzdelávacieho programu učitelia a žiaci zapájajú už 15 rokov. Koordinátorom celého projektu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Školy môžu na realizáciu aktivít získať aj finančnú podporu v grantových kolách a tiež majú možnosť zapojiť sa do niekoľkých ďalších projektov, ktoré sú súčasťou programu Zelená škola. Okrem toho sa 152 úspešných škôl pýši aj certifikátom a vlajkou Zelenej školy, ktoré sú najvyšším ocenením v programe.
Do nového ročníka sa školy môžu prihlásiť do 15. septembra 2019 prostredníctvom registračného formulára .
Všetky informácie o programe Zelená škola nájdete na http://www.zelenaskola.sk/