Polopodzemné kontajnery dokážu ušetriť až 30 percent zvozových nákladov

Takéto riešenie má hneď niekoľko výhod, samosprávy si ho pochvaľujú.

Najmä na sídliskách sa bojuje doslova o každý meter. Autá neraz parkujú na miestach, kde blokujú zber odpadu. Pomôcť by mohli polopodzemné kontajnery, ktoré nielenže pri zachovaní objemu odpadu zaberajú len tretinu plochy, ale majú aj ďalšie výhody. Aké? Aj to nám v rozhovore prezradila Tatiana Hrádelová zo spoločnosti Elkoplast, ktorá takéto kontajnery priamo vyrába.

Produkcia odpadu neustále rastie, klasické kontajnery už často nestačia. Je v týchto prípadoch pre samosprávy ideálnou voľbou umiestnenie polopodzemných kontajnerov?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Určite áno. Nakoľko miesta na umiestnenie nových klasických kontajnerov je v mestách stále menej a menej, sú polopodzemné kontajnery výborným riešením. Šetria zberné miesto a súčasne zvyšujú estetický vzhľad a čistotu v danej lokalite. Kontajnerové hniezdo tvorí sada kontajnerov, ktoré zaberú minimum priestoru do šírky, lebo samotné kontajnery sú zapustené v zemi. Pri zachovaní objemu množstva odpadu zaberajú tretinu plochy.

Vaša spoločnosť je zároveň aj výrobcom týchto kontajnerov. Ako prebieha výrobný proces?

Kontajnery Semiq vyrábame z vysokohustotného polyetylénu metódou rotačného odlievania. Pri tejto metóde sa poyetylén vo forme prášku pretvára za pomoci tepla, gravitácie a pomalého otáčania formy do požadovaného tvaru. Výrobky sú plne recyklovateľné a nezaťažujú životné prostredie. Výhodou tejto metódy je, že kontajner je jednoliaty, bez zvarených spojov, čiže vo výrobku nevzniká žiadne pnutie. Vieme ich vyrobiť v rôznych farebných prevedeniach a sú odolné voči mnohým chemikáliám.

Bežne vidíme len vonkajšiu časť celého kontajneru. Čo sa nachádza pod zemou?

Kontajner sa skladá z vonkajšieho sila, zabudovaného v zemi, a vnútorného vyberateľného kontajnera alebo vreca. Veko kontajnera je farebne odlíšené, podľa zberaného odpadu na sklo, plasty, papier, komunálny odpad, tetrapaky, kovy a v neposlednej rade aj bioodpad. Nadzemnú časť kontajnera tvorí obklad, ktorý môže byť zhotovený z dreva, drevoplastu či trapézu.

Takéto uskladnenie odpadu má aj ďalšie výhody. Ktoré sú tie zásadné?

Keďže je kontajner zapustený z dvoch tretín do zeme, väčšia časť odpadu je uložená práve pod zemou, kde je stálejšia teplota. Dochádza tak k spomaleniu rozkladu odpadu a k zníženiu vzniku zápachu, s ktorým sa stretávame pri voľne stojacich kontajneroch. Odpad je ukladaný do výšky až 2,5 metra, čím sa pod vlastnou váhou obsah kontajnera lepšie zhutní. Tento typ kontajnerov menej láka vandalov, nedovolí tiež opätovný vyber zahodeného odpadu.

Ako prebieha ich osadenie? Je to veľký zásah do života obyvateľov?

Samotné osadenie kontajnerov je stavebný zásah. Je potrebné vykopať jamu, vybetónovať dosku pod kontajner a po osadení samotných kontajnerov upraviť vhodne okolie.

Z väčšej kapacity logicky vyplýva nižšia intenzita vývozu. Ako to je s vyprázdňovaním odpadu? Je nutné využiť nejaké špeciálne vozidlo?

Navýšením kapacity kontajnera znižujeme intenzitu vývozu a pridaním smart senzoru do kontajnerov vieme vyprázdňovať kontajnery len v čase dosiahnutia ich naplnenia. Na zber polopodzemných kontajnerov so spodným výsypom sú vhodné zberové vozidlá s hydraulickou rukou.

Ako to vyzerá so samosprávami? Je trendom, že majú v pláne vymeniť úplne všetky klasické kontajnery za tie polopodzemné, či len vo vybraných lokalitách?

Áno, dnes je to trendom osádzať tieto kontajnery k novým bytovým zástavbám. V zastavaných častiach miest a historických centrách je to o hľadaní vhodného miesta bez obmedzení, ako sú energetické siete či už v zemi, alebo nad zemou, ktoré komplikujú výsypy kontajnerov.

Zistiť, či je takáto nádoba plná, asi vizuálne nejde. Spomínali ste už jedno „chytré“ riešenie. Ako tieto senzory fungujú?

Na sledovanie naplnenosti kontajnerov je ideálne zabudovať do kontajnerov inteligentné utrazvukové senzory, ktoré monitorujú výšku odpadu. Komunikujú prostredníctvom internetu vecí so softwérom a vedia vyhodnotiť efektívnosť zvozu a následne naplánovať optimálne zvozové trasy. Dokážu znížiť zvozové náklady v priemere až o 30 percent. Je to veľmi šikovné smart riešenie, ktoré takéto riešenie odpadového hospodárstva dotiahne k dokonalosti.

Častým problémom pri bežných kontajneroch je, že do nich môže vysypať odpad prakticky ktokoľvek. Dá sa takýmto situáciám pri polopodzemných kontajneroch predísť?

Vhadzovacie otvory na kontajneroch sa dajú uzamknúť. Obyvatelia dostanú čipové kľúče, ktorými si kontajner odomknú a odpad vyhodia. Nie je však vylúčené, že nežiadúci odpad neskončí odložený pri kontajneroch. Je to o ľuďoch, akékoľvek riešenie odpadov tomuto, žiaľ, nevie zamedziť.

Je niečo, čo odrádza samosprávy pri výmene klasických kontajnerov za tieto polopodzemné?

Samosprávy môže odradiť od vybudovania stojiska prekládka inžinierskych sietí, ktoré prechádzajú cez plánované stojisko, ale aj ťažko dostupné miesta pre zvozové auto. Prekážkou sú aj miesta pod stromami, ťažko dostupné pre vjazd vozidla, či zastavané stojiská osobnými vozidlami. Je preto dôležité vybrať to najvhodnejšie miesto pre stojisko. V prípade, že nie je z rôznych dôvodov umožnené osadiť a zapustiť polopodzemné kontajnery, vieme samospráve ponúknuť nadzemné riešenie stojiska, a to betónovými krytmi kontajnerov. Do týchto krytov je možné umiestniť nielen 1100-litrové kontajnery, ale aj 120 a 240-litrové kontajnery. Tento spôsob je vhodný aj na umiestnenie nádob na biologicky rozložiteľné odpady.

Spoločnosť Elkoplast má bohaté portfólio. Aké ďalšie produkty a riešenia sa v ňom nachádzajú?

Elkoplast je výrobno-obchodná spoločnosť s viac ako 20-ročnou tradíciou. Medzi naše hlavné výrobné činnosti patrí rotačné odlievanie. Touto metódou vyrábame nadzemné, polopodzemné kontajnery, nádrže na kvapaliny a naftu. Ďalej je to kovovýroba, vyrábame kontajnery typu Abrol a vaňové kontajnery. So sklolaminátov sú to zasa zvonové kontajnery a nádoby na zimný posyp. Z obchodnej činnosti je to široký sortiment produktov na zber odpadu, nakladanie s obalmi a produktov na práce v záhrade.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 523
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 598
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 383
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 206
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 580
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 492
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu