ŽILINA. Na diviakov na žilinskom sídlisku Hájik nič neplatí. Roky chodia ku kontajnerom hľadať potravu a žiadne z opatrení, ktoré doposiaľ mesto urobilo, nepomohlo.

Nepomohol tisícmetrový plot pozdĺž sídliska, nič nevyriešili poľovnícke akcie zamerané na odstrel diviakov a situáciu nezlepšilo ani niekoľko brigád na odstránenie krovín v okolí okrajového sídliska.
Sociálne siete sú plné informácií o večerných výpravách divých svíň za ľahko dostupným jedlom. Sú stále smelšie, na sídlisko už vyrážajú za vidna a na prítomnosť človeka už ani nereagujú.
Kým Hájičania na problém neustále upozorňujú a o diviakoch horlivo diskutujú, mesto sa dlho nevedelo pohnúť z miesta. Už štrnásť mesiacov majú úradníci na stole zoznam opatrení, ktoré majú zmenšiť nebezpečenstvo diviačej zveri na území mesta Žilina. Ku konkrétnym opatreniam zaviazali radnicu mestskí poslanci.
Nateraz je odklepnutá dotácia pre urbárske spoločenstvo v Závodí. Za 20-tisíc eur má zabezpečiť výrub drevín a kríkov v okolí Hájika, kde sa diviaky zdržiavajú. No čo sa týka realizácie ďalších schválených opatrení, s tými už je to horšie.
Obyvateľov sídliska mal chrániť elektrický ohradník. Lenže Poľovnícke združenie Hubertus nepodpísalo zmluvu s mestom, ktoré mu chcelo poskytnúť nenávratnú dotáciu 5250 eur. Za ňu mali poľovníci vybudovať a udržiavať elektrický plot proti divej zveri.
Čo vyriešia klietky?
Ešte väčšia polemika je v súvislosti s vybudovaním polopodzemných kontajnerov na zmesový komunálny a separovaný odpad. Na Hájiku, ale aj v Závodí a v Bánovej malo ísť podľa uznesenia mestského zastupiteľstva o pilotný projekt pre celú Žilinu.
Mesto nateraz uprednostnilo jednoduchšiu cestu. Kontajnery uprace do uzamýkateľných stojísk. Budú podobné, ako na sídlisku Vlčince, ale uzatváracie s posuvnými dverami a tak odolné voči diviakom. Na ich výstavbu už majú odobrených 90-tisíc eur.
Na začiatok vybudujú štyri kontajnerové stojiská. Dve na Petzvalovej ulici a po jednom stojisku na Dadanovej a na Jedlíkovej ulici. Tie by mali chrániť odpad pred nájazdmi diviakov ešte v tomto roku.
„Samotnej realizácii predchádza vydanie povolenia na uvedené stavby, ktoré by mohlo byť ukončené koncom júla 2019, následne budeme realizovať verejné obstarávanie, ktoré bude trvať približne dva týždne,“ naznačila časové plány so zavedením novinky hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová.
Vyhodené peniaze
Poslanec Martin Kapitulík, ktorý presadzuje budovanie polopodzemných a podzemných kontajnerov, nepovažuje kontajnerové klietky za riešenie a problém s diviakmi na Hájiku podľa neho nevyriešia.
„Ide o vyhodené peniaze, na čo už dlho upozorňujem nielen ja, ale aj poľovníci. Zápach a neporiadok okolo košov totiž ostane. Diviaky budú behať okolo a čakať, kým niekto zabudne zavrieť bránku. Sú to inteligentné zvieratá a keď sa naučili otvárať kontajnery, poradia si aj s klietkami,“ upozorňuje Kapitulík.
Hájický poslanec Ľuboš Plešinger ešte na februárovom zastupiteľstve argumentoval, že na sídlisku nie je miesto na polopodzemné kontajnery, pretože sídlisko je zahustené. „Dajú sa polozapustené kontajnery stavať a navrhovať na sídliskách, ktoré sa idú budovať, ale nie na Hájiku, tam nie je na to miesto. Možno jedno, dve sa nájdu miesta,“ povedal pred poslaneckým zborom.
Štyri lokality
Radnica napokon do projektu polopodzemných kontajnerov na Hájiku pôjde. Na najmladšom sídlisku tak bude bojovať proti diviakom nielen klietkami, ale aj veľkoobjemovými kontajnermi, ktoré zhromažďujú odpad pod zemou.
„Na Ulici Mateja Bela máme vytipované štyri lokality, v ktorých by malo byť v budúcnosti umiestnených 22 polozapustených kontajnerov. Minulý týždeň sme oslovili jednotlivé spoločnosti a organizácie, či sa na týchto miestach nenachádzajú ich siete,“ oznámila Barbora Zigová a potvrdila tak, že mesto predsa len nezavrhlo projekt polopodzemných kontajnerov na Hájiku, do ktorého ho zaviazali poslanci.