Nie násiliu, rovnaké práva pre všetkých

Holokaust v Poľsku, genocída počas druhej svetovej vojny v Česku, tiež utečenci v Taliansku a Portugalsku, ale aj rómska otázka na Slovensku či náboženská otázka islam versus kresťanstvo. Šesť tém v piatich krajinách zastrešilo počas troch rokov zážitkového vyučovania projekt, ktorý si dal za cieľ rozvoj postoja otvorenosti a tolerancie mladých ľudí k rozdielom vyplývajúcim z rasy, kultúry, náboženstva, zdravotného znevýhodnenia a veku.

foto: ilustračnéfoto: ilustračné (Zdroj: archív)

Žiaci aj učitelia Spojenej školy na ulici československej armády v Martine sa stali súčasťou medzinárodného tímu, aby spoznali a pochopili rôzne kultúry. „Bola to pre žiakov fantastická možnosť, aby sa takouto lákavou formou oboznámili s veľmi náročnými témami, ktoré rezonujú súčasnou Európou,“ vysvetlila učiteľka Andrea Fabrová zo Spojenej školy v Martine.

Projekt odštartoval vo februári 2015 v Portugalsku, okrem domácich študentov a pedagógov sa ho zúčastnili tímy zo Slovenska, Talianska, Českej republiky, Poľska a Turecka. Pripravený bol kulinársky, jazykový a tanečný workshop, tiež debaty s africkými a rómskymi študentmi z Portugalska, veľký záujem bol o diskusiu na tému tolerancie prostredníctvom videokonferencie s európskym námestníkom José Manuelom Fernandésom. Spestrením portugalskej misie boli športové aktivity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Aj program na Apeninskom polostrove obohatila nie každodenná diskusia. „Beseda s migrantmi, ktorí našli svoj nový domov v Taliansku, bola veľmi zaujímavá,“ pochvaľoval si zaujímavú skúsenosť študent Lukáš Gašpár, spolu s ním cestovali ďalší traja spolužiaci a štyri učitelia. Pripravené mali prezentácie o škole, Slovensku, ale aj video a besedu o tolerancii. „Prezentovali sme náš kvíz o partnerských krajinách. Stretli sme sa s predstaviteľmi vládnych organizácií, ktorí riešia otázku práce s migrantmi. Porovnali sme svoje názory so skúsenosťami talianskych a portugalských partnerov, tureckí priatelia zas rozprávali o situácii v ich krajine,“ uviedol ďalej študent Lukáš Gašpár.
Slovenská časť projektu dostala priestor v januári 2016, študenti zo siedmich krajín diskutovali o rómskej menšine na Slovensku. V Martine sa konala beseda s predstaviteľmi mestského zastupiteľstva na tému marginalizovaných rómskych komunít, účastníci projektu navštívili niektoré obce na východe Slovenska, záujem bol aj o návštevu Židovského múzea v Bratislave. Žiaci partnerských škôl si pripravili prezentácie na tému Ideálna škola, bez odozvy nezostal ani Deň priateľstva, kde študenti hovorili o svojich krajinách a prezentovali panely s informáciami o nich.

Štvrtá edícia pokračovala v apríli 2016 v partnerskej škole v Poľsku. Aj Slováci si pozreli krásne mesto Toruň, ktoré je rodiskom Mikuláša Kopernika, navštívili tiež tamojšie planetárium. Medzi najsilnejšie zážitky patrila návšteva koncentračného tábora v Osvienčime, kde si študenti s učiteľmi pripomenuli hrôzy druhej svetovej vojny a jednu z najhorších genocíd ľudstva.

Táto téma dostala priestor aj v Čechách, kde účastníci projektu navštívili obec Ležáky, ktorá bola zničená počas druhej svetovej vojny a silné emócie vyvolal aj film o masakre, ktorá sa tu odohrala. V Prahe prijal študentov aj pražský primátor. Študenti z piatich krajín diskutovali o intolerancii a sociálnom vylúčení, navštívili azylový dom, ktorý poskytuje služby týraným a opusteným matkám s deťmi, ľuďom v núdzi, ktorí prišli o prácu či strechu nad hlavou. „Zároveň sa nás hlboko dotkli osudy bezdomovcov. Uvedomili sme si, že pokiaľ máme milujúcu rodinu, strechu nad hlavou, jedlo, zdravie a prácu, tak máme všetko, pretože sú medzi nami ľudia, ktorí nemajú ani jedno z toho,“ napísal na webe projektu študent Lukáš Gašpár. V meste Chrudim bola pripravená aj prednáška o kresťanstve. „Chcela by som vyjadriť obrovské ďakujem našim žiakom, ktorí zodpovedným prístupom k práci v projekte vniesli pridanú hodnotu vo forme kvalitných prezentácií, uvedomelého vystupovania a pozitívne reprezentovali našu Spojenú školu, ale aj celé Slovensko v tak náročnom projekte. V našich srdciach zostala výrazná stopa po absolvovaní celého týždňa zážitkového vyučovania v angličtine,“ zhodnotila projektové stretnutie v Čechách učiteľka Andrea Fabrová.

Finále projektu sa malo konať v Turecku, ale vzhľadom na bezpečnostnú situáciu sa zúčastnené strany dohodli, že sa zídu opäť na Slovensku. V máji 2017 zavítali projektové tímy do Spojenej školy v Martine, kde si pozreli prezentácie o „perfektnej škole“ a zdravotne znevýhodnených ľuďoch. Študenti pripravili otázky pre turecké miestne úrady, tiež video otázky pre moslimského duchovného a aj otázky pre prisťahovalcov zo Sýrie. Pripravené boli výlety do Vysokých Tatier, zostup do bane Cígeľ aj návšteva Bojnického zámku.

Projekt počas troch rokov trvania poskytol študentom aj učiteľom vynikajúcu príležitosť na rozvoj jazykových zručností. Zúčastňovanie sa na medzinárodných podujatiach partnerských škôl ukázalo, že stretnutia s kolegami zo zahraničia sú najlepším spôsobom, ako presvedčiť mladých ľudí, že anglický jazyk je veľmi užitočný, ako v súkromí, tak aj pri hľadaní zamestnania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 7 565
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 868
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 114
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 5 689
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 229
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 752
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 619
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 082
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


16
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu