ŽILINA. Varené víno v recyklovateľnom pohári a cigánska pečienka podávaná na tanieri, ktorý sa dá skompostovať.
Vlaňajšie Vianočné trhy v Žiline boli prvé, ktoré priniesli pre životné prostredie aspoň čiastočnú úľavu a radikálne znížili množstvo plastu, ktoré sa na každom podobnom podujatí produkuje.
K ekologickému kroku zaviazala predajcov občerstvenia žilinská radnica. Osemnástich bufetárov, ktorí uspeli v elektronickej aukcii, mesto dotlačilo ešte pri podpise zmluvy, aby jedlo a nápoje podávali v kompostovateľných riadoch.
Prešlo pol roka a centrum Žiliny opäť zaplavili počas troch dní tisícky ľudí na Staromestských slávnostiach. Po návštevníkoch najväčšieho žilinského kultúrneho podujatia ostávali plastové poháre, ale i ďalší odpad.
Organizátori Staromestských slávnosti začali hľadať spôsoby, ako sa zbaviť všadeprítomného plastu.

Najväčší posun oproti minulému roku nastal v používaní tanierov.
Predajcovia už jedlo nepodávali na plaste. Na Staromestských slávnostiach už klobásy čí langoše museli byť servírované na tanieri, ktorý sa dá skompostovať.
Aj v prípade jarných slávností to prevádzkovatelia stánkov s občerstvením dostali od mesta ako povinnosť priamo do zmluvy.
Nepriehľadné papierové poháre
V prípade plastových pohárov však bolo všetko po starom. Studené nápoje čapovali výlučne do umelohmotného pohára. Ekologická záťaž je v porovnaní s vianočnými trhmi o to väčšia, že na konci mája sa už v stánkoch čapuje veľa piva.
Podľa vedúcej odboru kultúry na žilinskom mestskom úrade Ingrid Dolníkovej problém nastal v tom, že pivovary nemajú alternatívu za plastové poháre.
„Riešili sme papierové, aj keď sú o niečo drahšie. Jediný problém je v tom, že výčapník nevie, koľko načapuje, pretože pohár nie je priehľadný a zákazník nevie, či dostal plnú dávku. Zostali sme preto pri klasických plastových pohároch,“ naznačila šéfka organizačného tímu.
Organizátori Staromestských slávnosti sa snažia aspoň časť plastov vyzbierať a zrecyklovať.
Na Hlinkovom námestí zriadili už po tretíkrát Zelenú zónu. Návštevníci, ktorí vyzbierali pol metra plastových pohárov a priniesli ich do stánku blízko galérie, dostali pollitra nápoja zdarma. Pivo a kofolu získalo mesto od sponzora.
Dvadsať stojanov na použité poháre
V tomto roku však išla radnica ešte ďalej. Okrem zelenej zóny sa konzumenti mohli zbaviť plastového pohára aj na ďalších miestach. Po oboch žilinských námestiach rozmiestnili organizátori Staromestských slávností stojany na použité poháre.
„Rozmýšľali sme, ako sa dopracovať k čistému plastu, aby sme ho vedeli dať do separovaného odpadu. Vymysleli sme preto stojany. Ak niekto dopije nápoj, prevráti pohár a vloží do stojanu. Vymysleli sme niečo, čo neprekáža v dave a každý to vie, kde to je,“ opisuje zberné miesta na betónovom podklade s vlajočkou na vrchu Ingrid Dolníková.

Dvadsať stojanov navrhla a vyrobila žilinská spoločnosť, ktorá sa zaoberá využitím odpadu na tvorbu nábytku a dizajnových doplnkov. Použité poháre odtiaľ vyberali piati brigádnici.
Novinkou sú aj dve separačné miesta, kde mohli návštevníci odniesť svoj odpad na zhodnotenie. „Jedno bolo na Námestí Andreja Hlinku a druhé na Mariánskom námestí. Sú to miesta so separačnými nádobami, pri ktorých stáli brigádnici a návštevníkov usmerňovali, kam majú aký odpad vhodiť, doplnila Dolníková.
Absolútny zákaz plastov
Aj keď je vidieť za posledné obdobie posun v postoji mesta k ekológii, poslanec mestského zastupiteľstva Branislav Delinčák si myslí, že radnica by mala byť na svojich podujatiach k plastovému odpadu ešte radikálnejšia.
Na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva pripravil návrh, ktorý by zaviazal mestský úrad, aby zo všetkých akcií odstránil plastové poháre, taniere a príbory.
Na koncertoch, trhoch, či gastronomických prehliadkach by sa tak v stánkoch mohol používať výlučne recyklovateľný alebo kompostovateľný riad a poháre.

„Nevieme plošne na území mesta zakázať používanie plastových riadov, ale na svojich akciách to vieme urobiť – uzatvárame nájomné zmluvy s majiteľmi stánkov a toto by sa mohlo stať súčasťou zmluvy,“ navrhuje Delinčák a dúfa, že mesto tak svojim pozitívnym príkladom ovplyvní aj organizátorov ďalších podujatí v krajskom meste a v okolí.
Jeho návrh budú mať onedlho na stole mestskí poslanci. Branislav Delinčák je presvedčený, že Žilina by sa tak stala priekopníkom v rámci zelených aktivít na Slovensku a príkladom pre ďalšie samosprávy.
Aby sa na veľkých kultúrnych a spoločenských podujatiach tvorilo čím menej odpadu, vo svojich návrhoch ide ešte ďalej.