Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Štvrté miesto je neúspech. Potešili ženy a mládež

Sezónu zhodnotil šéf ŠK Makroteam Žilina Dušan Dobšovič.

Kľúčoví hráči Makroteamu.Kľúčoví hráči Makroteamu. (Zdroj: R. Bellan)

Makroteam vstupoval do sezóny s vysokými ambíciami, ktoré sa mužom splniť nepodarilo. Sezóna sa zvrtla na sérii s Lučencom, po ktorej cítili zverenci Dušana Dobšoviča krivdu. Šéfa žlto-čiernych potešili majstrovskými titulmi ženy a výber do sedemnásť rokov.

- Pred sezónou ste vymenili brazílskych legionárov, keď v kádri ostal iba Wellington a pribudla trojica Everton Borges, André Luiz a Lucian. Čo hovoríte na ich výkony?

Myslím si, že opäť priniesli niečo nové do mužstva. Dvaja z nich sú mladí futsalisti a splnili to, čo sme od nich očakávali, možno Evertonovi chýbalo viac streleckého šťastia. Skúsenejší Wellington sa stal najlepším strelcom súťaže a Lucian zase dirigoval hru zozadu, aj keď trošku mu chýbalo viac útočnejšej chuti. Samozrejme, výkony neboli ideálne počas celej sezóny, ale v konečnom dôsledku sme spokojní, myslím, že typologický výber do kádra bol zvolený správne.

SkryťVypnúť reklamu

- Wellington bol najlepším strelcom súťaže, keď nastrieľal až 41 gólov. Bolo cieľom mužstva hrať to na tohto Brazílčana alebo tie góly vyplynuli z jeho individuálnych kvalít?

Z väčšej miery to bolo o jeho individuálnej kvalite. Hoci futsal je kolektívna hra a bez spoluhráčov by toľko gólov nenastrieľal, z veľkej miery to je o kvalite, ktorú prináša. Jeho dravosť za gólmi, neskutočné zrýchlenie s loptou i bez, sú jeho najvýznamnejšími kvalitami. Na druhej strane niekedy je “negatívom“ ísť vždy do zakončenia namiesto výhodnejšej prihrávky, ale to je už údel kanonierov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Podarí sa Vám ho udržať v kádri pre nadchádzajúcu sezónu? Neprerástol už súťaž?

Súťaž neprerástol, bol síce najlepším strelcom, to však o rok nemusí byť. Wellingtona budeme chcieť udržať a verím, že sa dohodneme. Pokiaľ by však mal zaujímavú ponuku zo zahraničia, tak mu v odchode brániť nebudeme.

SkryťVypnúť reklamu

- Slovenskými ťahúňmi tímu mali byť Krištofík a Hudek. Splnili Vaše očakávania?

Splnili. Sú to najskúsenejší slovenskí hráči v tíme a svoje miesto si zastali, keď mužstvo viackrát výkonmi potiahli. Obaja sa navyše predstavili aj v reprezentácii a opäť sa posunuli výkonnostne vyššie.

- Dve kolá pred koncom základnej časti posilnil tím piaty brazílsky legionár Aderson Riquinho. Ako hodnotíte spätne tento vstup do mužstva?

Chceli sme ešte viac posilniť ofenzívu pred play-off, no keď sa na to pozrieme spätne, tak to bolo dosť neskorý vstup. Nedokázali sme ho už do mužstva zapracovať tak, ako sme si želali. Z individuálneho hľadiska priniesol do tímu niečo iné a nové. Bolo to však pomerne neskoro pred play-off. Zrejme si to pýtalo jeho angažovanie o pár týždňov skôr, aby viac spoznal herné a štandardné situácie. V niektorých momentoch tak jeho prínos nebol plnohodnotný.

SkryťVypnúť reklamu

- Vráťme sa späť k začiatku sezóny, keď ste po dramatickom boji remizovali so žilinským MŠK. Ďalšie derby skončilo taktiež remízou. Čím to bolo, že ste druhý žilinský celok nedokázali poraziť?

Herná kvalita bola na našej strane, keď v oboch zápasoch sme mali jednoznačnú prevahu. Všetka česť futsalistom MŠK, ktorí zápasy odmakali a odbojovali. Chceli sa v zápasoch proti nám možno aj trocha vytiahnuť. Najmä prvý zápas, ten mal po všetkých stránkach tú správnu šťavu a plné hľadisko. Keby bolo takých zápasov viac...

- Na prvý zápas sa prišla pozrieť takmer plná hala, keď si našlo cestu do haly na Rosinskej ceste 400 divákov, no odvtedy sa čísla návštevnosti tejto cifre príliš nepriblížili. Čím to podľa Vás je?

Ťažko povedať. Možno je to tým, že je Žilina presýtená športom. Vidíme to na návštevách na hokeji alebo futbale. Akurát basketbal, ktorý sa vrátil po rokoch, má adekvátnu divácku kulisu. Neviem však presne povedať čomu to pripísať.

- V bráne sa počas sezóny vystriedala trojica brankárov Kováč, Košút a Porubčanský. Ste s ich výkonmi spokojný?

Otvorene musím povedať, že toto je dlhodobo naša najväčšia slabina. Nevyrovnanosť výkonov nás aj tento rok stála stratu niektorých zápasov. Chceli sme dať šancu všetkým trom, čo sa nám v základnej časti podarilo. Nakoniec šiel Kováč do play-off ako jednotka a svoje miesto si zastal. Najväčšie sklamanie je Marián Porubčanský, s ktorým do ďalšej sezóny nerátame. Po výbornom výkone v Lučenci (5:5 pozn. aut.) mal nejaké svoje problémy a ďalej už s nami bez slov nepokračoval. Roman Košút, pokiaľ absolvoval plnú tréningovú záťaž, bol dobrý doplnením pre Filipa Kováča, ba v niektorých častiach sezóny sme s ním bez obáv mohli počítať aj do základu. Z jeho strany to bolo v poriadku, keďže to bola pre neho debutová sezóna v najvyššej súťaži.

- Prvé kolo play-off Vám prisúdilo za súpera tím z Levíc. Sériu ste ovládli...

Kvalita bola jasne na našej strane, čo sme dokázali výkonmi doma aj vonku. Celkovo bol v lige rozdiel medzi prvou štvorkou a zvyšnými celkami. Mrzel ma iba zápas v Leviciach, keď sa domáci prezentovali veľmi agresívnou hrou, kde sme museli riešiť nielen výsledok, ale aj to, aby sme sa nezranili.

- V semifinále ste si zmerali sily s Lučencom. Séria skončila výsledkovo jednoznačne pre Lučenec, no zápasy to boli vyrovnané...

Kto stretnutia sledoval, tak vie, že to jednoznačné nebolo. Zápasy boli maximálne vyrovnané a atraktívne pre divákov. V prvých dvoch zápasoch sme viedli o dva góly a v treťom dokonca o tri. Nedokázali sme to však dotiahnuť do víťazstva. Niektorí hovorili, že je to o kondičnej stránke, no kondične sme na tom boli v poriadku. Skôr to bolo o hlavách. Keď súper znížil alebo sa dotiahol na rozdiel gólu, tak sme nedokázali reagovať správne. Odišli sme psychicky, súper zápasy otočil. Bola to vyrovnaná a vo veľkej časti série sme boli lepším mužstvom. Hrá sa však na góly a tých dal súper viac.

- Zamerajme sa na posledné sekundy tretieho zápasu série proti Lučencu. 32 sekúnd pred koncom sa uvoľnil Papajčík po pravom krídle a nešetrne ho dohral po odohratí lopty Marlon. Rozhodcovia Fischer s Botkom penaltu neodpískali a Papajčík vyviazol zo súboja so zlomenou nohou. Necítili ste v kabíne krivdu po tomto momente?

Krivdu sme cítili samozrejme. Bol to jasný pokutový kop, červená karta pre Marlona, mohli sme vyrovnať, bolo to jasné ovplyvnenie zápasu zo strany rozhodcov. Prehrali sme však na palubovke. Kvalita rozhodcovskej stránky žiaľ celkovo nie je ideálna. Liga išla strašne rýchlo kvalitou hore po príchode zahraničných hráčov. Tým, že sa slovenskí hráči ťahajú kvalitou hore popri nich, tak má liga oveľa vyššiu úroveň ako mala pred pár rokmi. Úroveň rozhodcov však nedosahuje potrebnú úroveň. Otázkou je, čo sa s tým dá v krátkej dobe robiť.

- Súboje o tretie miesto opäť priniesli to, čo semifinále, keď ste opätovne neudržali vedenie v oboch zápasoch. Prečo sa to zopakovalo aj v sérii proti Wild Boys?

Možno to pripísať strate motivácie, sklamaniu z vypadnutia po vyrovnanej sérii s Lučencom. Mohli sme však získať bronz, čo mala byť dostatočná motivácia. Zápasy však boli totožné ako proti Lučencu, keď sme prevažnú časť zápasu mali vo svojich rukách a mali sme priebeh pod kontrolou. Potom však prišiel opäť hlúpy gól a už to išlo...

- Štvrté miesto hodnotíte ako neúspech?

Našim cieľom bolo semifinále a pri zhode okolností sme chceli hrať finále. Štvrté miesto je neúspech už len preto, že sme po základnej časti obsadili tretie miesto. Keď sa na to pozrieme celkovo, tak musíme byt nespokojní s umiestnením, a to aj v pomere k vynakladaným financiám, času a energii okolo prevádzky A-tímu.

- Pod záštitou Makroteamu sa premiérovo predstavilo aj ženské družstvo, ktoré hneď aj vyhralo súťaž. Ako sa zrodil nápad vytvoriť aj ženský futsalový tím?

Futbalistky pod vedením Laca Németha mali finančné problémy a bolo na vážkach, či do futsalovej súťaže pôjdu. V tejto súvislosti som do toho vstúpil ja, rýchlo sme sa dohodli a dievčatá prešli futsalovo pod nás. Počas celej sezóny bolo na nich vidieť obrovské chcenie a chuť. Sú tam dievčatá, ktoré už okúsili reprezentáciu, futsal ich bavil a nakoniec bol z toho majstrovský titul. Potešilo.

- Ako hodnotíte výkony mládežníckych družstiev? Mužstvo do sedemnásť rokov svoju súťaž vyhralo, no opačnú situáciu zažil tím do 20 rokov, ktorý skončil predposledný.

Posledné dve sezóny sme obetovali najmä “áčku“, čo sa prejavilo na chýbajúcich hráčoch medzi prvým mužstvom a mládežníckou vetvou. Po určitých skúsenostiach z minulosti sme začali systematicky pracovať s chlapcami vo veku 12-13 rokov a preto nám tam vznikla akási medzera. V staršej juniorke boli len dvaja-traja hráči, ktorí prakticky okrem Andreja Zaťuru nedosahovali výkonnosť potrebnú na ligové súťaže.

Pri súťaži do 20 rokov sme sa na výsledok nekoncentrovali a nebol pre nás kľúčový, keďže sme to vnímali ako prípravu týchto mladých chlapcov na budúcnosť. Na druhej strane súťaž do sedemnásť rokov sme odohrali prevažne s pätnásťročnými chlapcami, ktorí sa chopili šance, súťaž vyhrali a získali majstrovský titul. Tu sa ukazujú plody našej dvoj-trojročnej práce s nimi, keď sa dokázali presadiť medzi staršími, čo vnímame ako veľký úspech a motiváciu do ďalších rokov. Toto si veľmi cením.

- Ukázali mladí futsalisti potenciál, že by sa raz mohli stať oporami “áčka“?

Pokiaľ budú v tom pokračovať tak, ako doteraz, tak jednoznačne áno. Dá sa povedať, že v budúcnosti by sme z nich vedeli poskladať snáď i polovicu mužstva. Ako hovorím, musia vydržať v práci a je to len na nich. Snažili sme sa im vytvárať adekvátne podmienky na ich športový rast, perspektívu títo chlapci určite majú.

- Zároveň zastávate pozíciu prezidenta futsalového zväzu. Po poslednom zápase play-off proti Leviciam sa na sociálnych sieťach strhla búrlivá diskusia pod príspevkami na facebookovej stránke Levíc, keď predstavitelia tohto klubu upozorňovali na neoprávnený štart Škulca v poslednom zápase série a to, že ste neboli potrestaní kontumáciou, spájali najmä v súvislosti s Vašou pozíciou na zväze. Necítili ste tlak na svoju osobu? Treba však povedať, že pravidlá súťaže boli na strane Makroteamu...

Tlak cítim aj v iných súvislostiach. Samozrejme to vnímam, ale za tie roky som sa naučil príliš si to nepripúšťať. Čo sa týka danej situácie, áno, stala sa administratívna chyba pri zápise. Riešenie bolo záležitosťou výlučne ligovou a ja ako prezident do ligových záležitostí absolútne nezasahujem. Od tohto je tu exekutíva, ktorá sa zaoberá riadením súťaží a ja s tým nemám absolútne nič spoločné, okrem komunikácie určitých strategických záležitostí. Škulec nebol zapísaný v elektronickom zápise, ale bol riadne pripravený k zápasu, mal riadne platnú registráciu, nebol v treste, počet hráčov na súpiske sme neprekročili.

Nastalo pochybenie vedúceho nášho tímu a taktiež rozhodcov, ktorí vykonávajú predzápasovú kontrolu. Nevšimli si, že na papieri mali trinásť ľudí a fyzicky bolo prítomných štrnásť. To, že Levice vyvinuli nejaký tlak po štvrťfinálovej sérii, tak to vnímam ako nejaký pokus o zdramatizovanie série, hoci na palubovke sa ukázalo, že na nás v ten moment jednoznačne nemali. Normy v danom prípade hovorili jednoznačne, keď sa takýto typ prípadu neklasifikuje ako neoprávnený štart. Nebol to dôvod na nejaké herné dôsledky tejto chyby.

- Diskusiu vyvolal aj prípravný zápas reprezentácie proti Lučencu pred play-off...

Prečítajte si tiež: Bánová oslávila 90. narodeniny triumfom v štvrtej lige Čítajte 

Reprezentácia odohrala v rámci tréningového kempu dva prípravné zápasy, mala to byť dobrá propagácia futsalu. Prvý, ktorý sa hral v Banskej Bystrici bol bez problémov. Druhý zápas som nevidel osobne, ale z viacerých zdrojov som si nechal vysvetliť situáciu. Išlo čiastočne o akési nevyrovnané účty z ligy medzi brazílskymi hráčmi Lučenca a hráčmi reprezentácie. Vyplynulo to až do mnohých nevyberavých zákrokov, ktoré by v prípravnom zápase nemali byť. Možno si to pýtalo výraznejšiu reakciu nášho reprezentačného trénera, ktorý je súčasne trénerom Lučenca. Mrzela ma však tiež reakcia divákov v Lučenci, ktorí sú inak v lige fantastickí, voči hráčom našej reprezentácie. Niektorí hráči dokonca povedali po zápase, že v Lučenci už nenastúpia.

- Ste spokojný výkonmi mužskej reprezentácie v sezóne 2018/2019?

Pripravujeme sa na kvalifikáciu v Azerbajdžane. Všetko má v rukách tréner Berky, on má myšlienku a koncepciu, ktorá by nás mala dotiahnuť za našim spoločným cieľom. Myslím si, že niektoré zápasy boli z našej strany veľmi dobré. Urobili sme obmenu kádra, ktorý je dnes širší a je tam aj veľa mladých hráčov. Uvidíme v októbri, či táto cesta prinesie svoje ovocie.

- V sezóne ste opätovne zorganizovali Slovak Futsal Week. Plánujete pokračovať s organizáciou tohto turnaja aj v nasledujúcej sezóne?

Chceme v organizácii tohto turnaja pokračovať, no nie za každú cenu. Je to určitá forma prípravy, avšak toto podujatie slúži aj na popularizáciu športu. Tento rok máme pozvánku na turnaj do zahraničia a vychádza to na asociačný termín, kedy sa uvažovalo s Futsal Weekom. Takže je možné, že tento rok ho nebudeme organizovať aj vzhľadom na to, že máme nabitý kalendár. V októbri je kvalifikácia, hrá sa aj Liga Majstrov, v ktorej bude hrať Pinerola s množstvom reprezentantov, a následne pokračuje ďalšia fáza kvalifikácie, kde verím, že postúpime.

- Olympijských hier mládeže v Buenos Aires sa zúčastnilo aj Slovensko. Síce sme dokázali vyhrať iba jeden súboj nad Panamou, no pre mladých hráčov musel byť zážitok hrať súboj proti domácej Argentíne pred vyše 6000 divákmi...

Áno, a o to práve ide. Pár rokov dozadu chalani nemali takúto možnosť. Úspechom bolo už len to, že sme mohli zorganizovať kvalifikáciu u nás a ďalším to, že sme sa tam dostali. Bola tam svetová špička a nemohli sme mať veľké oči. Ale rastie nám silná generácia, keďže ide o chlapcov, ktorí s vrcholovým futsalom mohli začať podstatne skôr ako generácie predtým. Zápas proti domácej Argentíne bol veľkým zážitkom pre mladých hráčov.

- Na čo sa slovenský futsal plánuje zamerať v nadchádzajúcej sezóne?

Chceme pokračovať v systematickej práci plynule ďalej, postupne napĺňať naše strategické zámery, aby sme futsal v roku 2021 po volebnej konferencii odovzdali našim nasledovníkom v dobrej kondícii. Aktuálne sa sústredíme na kvalifikáciu mužov na Majstrovstvá sveta, začína nový kvalifikačný cyklus pre Majstrovstvá Európy žien. Je teda mnoho vrcholov, na ktoré sa budeme pripravovať. Taktiež sa zameriame na ešte väčšiu podporu mládeže. Máme tri mládežnícke výbery U21, U19, U17, s ktorými je potrebné systematicky pracovať

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 419
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 575
 3. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 4 811
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 755
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 451
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 159
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 049
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 447

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 2. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 3. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 4. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 5. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 6. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 7. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 8. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 174 977
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 676
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 807
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 277
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 059
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 969
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 807
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 936
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Lámete si hlavu s vianočnými darčekmi? Nadeľte vašim blízkym zážitky a chvíle odpočinku: venujte im poukaz do Resortu Valachy Veľkej Karlovice v Beskydoch, ktorý sa nachádza len 3 kilometre za českou hranicou.


2. dec

Výsledky ankety, v ktorej hlasovali predstavitelia klubov I. triedy ObFZ Žilina, sú známe.


15 h

Rozpis jázd je na webe DPMŽ.


18 h

Vyšetrovateľ na muža spracoval podnet na podanie návrhu na jeho vzatie do väzby.


22 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


22 h

Jeden dostane 3400 eur, druhý päťtisíc.


5. dec

V Rajeckej Lesnej budú musieť vyhlásiť doplňujúce voľby.


4. dec

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


15 h

Blogy SME

 1. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 2. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 3. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 4. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 5. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 6. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 7. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 8. Internátny život UK: Decembrový internát: 10 tipov na dlhé zimné večery
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 174 977
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 676
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 807
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 277
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 059
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 969
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 807
 8. Café Európa: Čo sa môžeme naučiť od starších demokracií v právach LGBTI+ komunity? 1 936
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 2. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 3. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 4. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 5. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 6. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 8. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu