RAJEC. Michaela Janíková z Rajca vyštudovala v Banskej Bystrici cestovný ruch. Hoci je Rajecká dolina turisticky mimoriadne atraktívna, mladá žena neplánuje zakotviť vo svojom rodnom kraji.

„Hlavným dôvodom pre odchod z môjho rodiska je nedostatok pracovných príležitostí pre mladých ľudí ako som napríklad ja. Nedostatok práce, v ktorej má človek možnosť napredovať, učiť sa stále nové a nové veci a má dostatok priestoru na sebarealizáciu a jeho iniciatíva je vítaná a zároveň aj patrične ohodnotená,“ necháva nahliadnuť do svojho myslenia Michaela Janíková, ktorá aktuálne pôsobí ako dobrovoľníčka v Španielsku.
Rajeckú dolinu miluje. Odvšadiaľ je na dosah príroda. Má tu rodinu a väčšinu svojich najbližších priateľov. Nie je to však kraj, kde by si mohol mladý človek plniť svoje profesionálne sny. „Pokiaľ si sám nezaloží živnosť, alebo iný druh podnikania, neostáva mu nič iné, ako odísť hľadať prácu a skúsenosti niekam inam,“ hovorí Michaela.
Pripúšťa, že možno sa sem niekedy neskôr vráti, ale momentálne ju baví objavovať nové miesta a nových ľudí.
Málo pracovných príležitostí
Michaela nie je jediná, pre ktorú je región okolo mesta Rajec primalý a bez dostatočného množstva podnetov. Na jednej strane nádherná príroda, na druhej málo aktívne samosprávy i ľudia.
Na nevyužitý potenciál poukázali aj výsledky prieskumu, ktorý vlani na prelome októbra a novembra robila agentúra Focus medzi žiakmi základných škôl v obciach Rajeckej doliny.
Hoci až 90 percent opýtaných prevažne 14 až 15 ročných žiakov hodnotí možnosti regiónu ako veľmi, alebo skôr dobré, mladí však z rajeckým regiónom nespájajú svoju budúcnosť.
Podľa prieskumu viac ako polovica žiakov a študentov (55 %) neplánuje žiť a pracovať po ukončení štúdia v rajeckom regióne.
„Dôležitou bariérou, prečo časť mladých nechce zostať v regióne, je málo pracovných príležitostí (44 %). Ďalších 15 % odradila nízka životná úroveň a málo peňazí,“ zverejnila agentúra Focus zistenia prieskumu, ktorý robila na vzorke 130 respondentov formou online prieskumu.
„Najväčšia časť žiakov a študentov, ktorí uvažujú o odchode z Rajeckého regiónu, by najradšej odišla žiť niekde v rámci Slovenska (44 %). Do zahraničia by chcelo odísť 35 % mladých. Bratislava ako miesto na život a prácu však priťahuje iba 8 % a iné miesta ďalších 13 % mladých,“ pokračuje analýza, ktorú si dala vypracovať nezisková organizácia Áno pre život.
Mladí chcú športovať
„Ako najvypuklejšie sa javia miestne pracovné príležitosti, nízka úroveň miezd, ktoré nútia ľudí odchádzať za prácou mimo domova. Chýba podpora tvorby nových pracovných miest aj pre ľudí s vyšším vzdelaním,“ analyzuje výsledky prieskumu riaditeľka neziskovej organizácie Zuzana Dobešová.
„Aj v rámci spracovanej analýzy sa opakovane objavila téma odchodu mladých po štúdiách z dôvodu pracovných príležitostí. Dočasné riešenia odchodu sa nakoniec zmenia na trvalé – mladí sa do rodiska nevracajú,“ dodala.
Mladým ľuďom v regióne najviac chýbajú možnosti športového vyžitia. Privítali by cyklotrasy, športovú halu, či ihriská. Miestni obyvatelia sa sťažujú na nedostatočnú dopravnú infraštruktúru a preplnené cesty.
„Je potrebné posilniť vlakové a iné dopravné spojenia, opraviť cesty a chodníky. K atraktívnejšiemu životu v regióne by určite prispeli kiná, obecné trhy či kultúrno-spoločenské podujatia, ktoré tu tiež chýbajú,“ ponúka svoje návrhy Zuzana Dobešová z neziskovky Áno pre život.
Negatívne trendy chcú zvrátiť podporovaním občianskej angažovanosti. S pomocou eurofondov spustili sériu seminárov, ktoré by mali naštartovať komunitný život v tejto lokalite. Prizývajú si osobnosti s príbehom, ktorí môžu podnietiť k zapájaniu sa do verejného života.