ŽILINA. Súčasný rozvoj lekárnictva nás núti zamyslieť sa, či aj v minulosti bolo toľko lekární a také zásobovanie liekmi ako dnes. Počiatky lekárstva a lekární na našom území sú zaznamenané už v 14. storočí, máme písomné správy o lekárni v Bratislave v roku 1310.
Lekárne sa zakladali v kláštoroch
Okrem verejných lekární sa zakladali aj lekárne v kláštoroch. Zásadou týchto lekární bola bezplatnosť služieb. Hmotný zisk bol vylúčený. Trvale mali jezuiti zriadenú lekáreň od roku 1587 len v Kláštore pod Znievom, kde využívali množstvo účinných liečivých rastlín (borievka, rozmarín, kosodrevina a iné) na výrobu špeciálnych liekov, ktoré potom predávali turčianski olejkári i mimo Uhorska.
Postupne narastal počet lekární, avšak nie vo veľkom počte, napr. v roku 1938 bolo na Slovensku 339 lekární.

Lekáreň viedol buď majiteľ, alebo správca lekárne s koncesiou, teda povolením.
Farmaceutické vzdelanie na Slovensku vzniklo v 18. storočí na Lekárskej fakulte Trnavskej univerzity, kde sa spolu s lekármi učili aj lekárnici. Po jej zrušení chodili študovať na univerzity do Budapešti, Krakova, Prahy, Viedne, ale aj inde.
Situácia sa zlepšila až vznikom Československa v roku 1918. Od roku 1960 sa štúdium prenieslo do Bratislavy.
V meste bolo do roku 1949 päť lekární
Ako to bolo s lekárňami v Žiline? Do roku 1949 bolo v meste len 5 lekární.
O tom, kedy vznikla lekáreň v Žiline, nie sú v archívoch presné písomné správy. Je isté, že už v roku 1652 mal lekáreň v dome na rínku Michal Lohr pôvodom z Trenčína, v roku 1713 Matej Haller a v roku 1752 Filip Klimeš. Od roku 1735 vznikla lekáreň v dome číslo šesť na rínku, ktorá bola najdlhšie účinkujúcou lekárňou v meste, pretože tu pôsobila do roku 1992.