HLBOKÉ NAD VÁHOM. Na problém so stratou vody vo vodopáde nás upozornili horskí cyklisti a turisti, ktorí tadiaľto prechádzali. Tí sú dokonca presvedčení, že za to môžu chatári, ktorí z neho odčerpávajú vodu do svojich bazénov. „Je to hrozný pohľad, vodopád bez vody. A dole chatári s napustenými bazénmi. Určite to môže súvisieť,“ zavolali nám do redakcie.

Zatiaľ ešte vodopád
Hlbocký vodopád sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy (CHKO SV), ktorá pribudla do siete veľkoplošných chránených území v roku 1989. Bola vyhlásená za účelom zabezpečenia ochrany a racionálneho využívania najzachovalejších častí prírodného prostredia Strážovských a Súľovských vrchov.
Riaditeľ správy CHKO SV Karol Pepich hovorí, že prírodným vodopádom podľa zákona o ochrane prírody je „prírodný skalný útvar, cez ktorý vodný tok pôsobením prírodných síl bez zásahu človeka padá z výšky nad 3 m alebo preteká súvislým alebo kaskádovitým skalným zrázom strmým viac ako 75 m a voda v koryte pretrváva celý rok.“ A podľa toho istého zákona sú jaskyne aj vodopády prírodnými pamiatkami. Najvýznamnejšie z nich môže vláda vyhlásiť za národnú prírodnú pamiatku.
„Takže Hlbocký vodopád zatiaľ je vodopád a je tiež prírodnou pamiatkou. Čo sa však týka tej celoročnej prietočnosti, tak možno už nie nadlho,“ povedal Karol Pepich.
Vodopád sa pritom nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Súľovské skaly, a preto leží v najprísnejšom, teda 5. stupni ochrany. Ako je teda možné, že z vodopádu mizne voda?