Piatok, 22. november, 2019 | Meniny má Cecília

MsHK Žilina po osemnástich rokoch opúšťa extraligu

Michalovce sa do najvyššej súťaže kvalifikovali prvýkrát v histórii klubu.

Vlci dali v siedmom zápase jediný gól. (Ilustračné foto) Vlci dali v siedmom zápase jediný gól. (Ilustračné foto) (Zdroj: DANIEL STEHLÍK/CVAK.SK)

ŽILINA. HK Dukla Ingema Michalovce získal právo štartu v hokejovej Tipsport lige a ak sa michalovskému klubu podarí splniť všetky predpísané podmienky, najvyššia slovenská hokejová súťaž bude mať účastníka z 21. mesta, devätnásteho slovenského.

Zatiaľ naposledy Tipsport ligu rozšírili dva maďarské kluby z Budapešti a Miškovca, predtým to boli Detva či Nové Zámky. Všetkých 26 sezón v slovenskej hokejovej extralige absolvovali iba Košice, Trenčín a Poprad. V najvyššej slovenskej hokejovej súťaži majú alebo mali klub aj Zvolen, Nitra, Martin, Liptovský Mikuláš, Bratislava, Skalica, Žilina, Banská Bystrica, Spišská Nová Ves, Piešťany, Prešov, Dubnica nad Váhom a Kežmarok.

Historický postup

Michalovčania v sobotu zvíťazili v siedmom zápase play-out na ľade Žiliny 2:1, celú sériu ovládli 4:3 na zápasy a "vlkov" odprevadili do nižšej súťaže prvýkrát od roku 2001, kedy tím spod Dubňa premiérovo zavítal medzi domácu elitu. V
ročníku 2005/2006 získala Žilina svoj prvý a doposiaľ jediný titul.

Prečítajte si tiež: Rajecký Borošovec s účastníckym rekordom, Paulen siahal na rýchlostný Čítajte

Michalovce sa do najvyššej súťaže kvalifikovali prvýkrát v histórii klubu, v rokoch 2003 - 2008 pôsobili v tretej najvyššej súťaži II. lige a od leta 2008 v I. lige. V aktuálnej sezóne Zemplínčania suverénne ovládli základnú časť St. Nicolaus I. ligy, v play-off potom vyradili Spišskú Novú Ves, Topoľčany aj Martin.

Sedemzápasová séria

Zemplínčania zvíťazili nad hráčmi Žiliny 2:1 v rozhodujúcom siedmom stretnutí baráže o účasť v nasledujúcom ročníku Tipsport ligy. Všetky góly padli v prvej tretine zápasu. Úvodný presný zásah strelil v 4. minúte útočník Dukly zaskakujúci v obrane Jakub Linet. V 7. minúte vyrovnal domáci Filip Surovka, avšak o päť minút neskôr pridal svoj druhý gól v dueli Linet. Ten sa presadil v presilovej hre Michalovčanov pri vylúčení Martina Podešvu.

Ďalší gól už v meraní síl nepadol a Michalovčania mohli oslavovať. Hrdinom hostí sa stal brankár Adam Trenčan, ktorý zneškodnil 55 z 56 striel Žiliny (úspešnosť 98,21%). Naopak, žilinskí Vlci smútili, pretože v najvyššej súťaži budú chýbať prvýkrát od sezóny 2001/2002. V ročníku 2005/2006 získali svoj premiérový a doposiaľ jediný slovenský titul.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Dukla Ingema Michalovce 1:2 (1:2, 0:0, 0:0) - konečný výsledok série 3:4
Góly: 7. Surovka (Bagin, Dubeň) - 4. Linet (Hamráček), 12. Linet (Valečko, Róth). Vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše Podešva (Žilina) 5+DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Jonák, Mullner - M. Orolin, Šefčík, 2551 divákov.

ŽILINA: Fučík - Piegl, Matejka, Dubeň, M. Hudec, Bagin, Mendrej, Surán, Turian - J. Ručkay, Húževka, Rudolf Huna - J. Ručkay, Surovka, Dominik Rehák - Beránek, Podešva, Hvila - Hrazdíra, Ondruš, Milý.

MICHALOVCE: Trenčan - Bdžoch, Kolba, Novický, Korenko, Linet, Valečko - Hamráček, Toma, Chalupa - Mašlonka, Piatak, Giľák - Róth, Cútt, Safaralejev - Gavrik, Bojko, Dvurečenskij - Mesaroš, Banovský.