Žilinskí študenti majú jasno. Voliť treba vždy, myslia si

Študenti zo Žiliny aktívne sledovali prezidentské kampane. Okrem toho majú jasný názor na politickú situáciu na Slovensku a nevynechali by preto žiadne voľby, ani tie dnešné.

Martina Jombíková, Jana Ivaničová, Lukáš Vyskoč, Roman Ušák. Martina Jombíková, Jana Ivaničová, Lukáš Vyskoč, Roman Ušák. (Zdroj: ALEXANDRA JANIGOVÁ )

ŽILINA. So žilinskými študentmi sme sa porozprávali o tom, ako vnímajú politickú situáciu na Slovensku a o tom, že by nevynechali žiadne voľby. Niektorí z nich pôjdu dnes k volebným urnám po prvýkrát, no aj napriek tomu majú od začiatku o svojich kandidátoch jasno.

Študentka Martina Jombíková sledovala prezidentské voľby už aj pred piatimi rokmi. „Aj keď som nemohla voliť a možno som nemala jasný názor, ale brala som do úvahy rodičov. Diskutovali sme spolu aj s rodičmi o kandidátoch,“ povedala. O politiku sa zaujímala už pred svojimi prvými voľbami aj Jana Ivaničová. „Zlom nastal u mňa približne v mojich pätnástich rokoch. V tom období som si začala všímať okolie, samosprávu a to, čo sa deje v parlamente. Čim som staršia, tým viac si uvedomujem, že by sme sa mali zaujímať o to, čo sa deje v našom okolí. A keďže máme právo vyjadriť svoj názor vo voľbách, tak by sme to mali určite využiť,“ myslí si 20-ročná študentka. V minulosti bola súčasťou aj mládežníckeho parlamentu vo svojom meste. To bolo pre ňu otvorenie dverí do politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé skúsenosti s voľbami

O svojich prvých skúsenostiach s vnímaním politiky nám porozprával aj študent Lukáš Vyskoč. „U mňa nastal najväčší zlom až v roku 2016. Vtedy som sa začal zaujímať o politiku. Nastalo myslenie ľudí k radikalizácii. Chcel som to ovplyvniť, ale nemohol som ísť voliť, z čoho som bol sklamaný. Som rád, že môžem ísť voliť prezidenta. Bol som dať hlas aj počas regionálnych volieb a s výsledkom som bol spokojný. Vzájomne sme diskutovali o kandidátoch aj s rodičmi.“ Povedal Lukáš.

Prečítajte si tiež: Voľby v Žilinskom kraji sa začali bez problémov Čítajte 

Roman Ušák, študent Žilinskej univerzity, sleduje politiku veľmi intenzívne. „Nejako som to neriešil, ale zmeny nastali po roku 2016. Niektoré veci mi vtedy prišli za čiarou a začal som sa zaujímať o jednotlivé politické strany. Sledujem kampane a ako aj celkové správanie v politike. Predtým ma ovplyvňovali rodinní príslušníci, teraz si viem názor vytvoriť úplne sám. Aj keď zatiaľ musím povedať, že sa naše názory dosť zhodujú,“ hovorí Roman.

SkryťVypnúť reklamu

Politiku sledujú

Na tom, že aktuálnu situáciu sledujú, sa zhodli všetci. „Niekedy sa to snažím aj ventilovať. Nechcem sa úplne do toho zapájať, ale stále si chcem urobiť názor, čo je dobré a čo nie. Sledovala som aj diskusie, či už v televízií, alebo prostredníctvom sociálnych sietí, ale priznám sa, že keď už išlo o konflikty medzi uchádzačmi, tak som to prestala sledovať,“ hovorí o svojich pocitoch z kampaní jednotlivých kandidátov 23-ročná Martina Jombíková.

Na Janu doľahol najmä posledný rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Uvedomila som si, že ako to prostredie vplýva na celú krajinu. To, čo sa deje v parlamente sa týka každého z nás. Snažím si to zhodnocovať. To, čo ma zaráža je fakt, že aj keď vyjdú na povrch nejaké kauzy, tak málokedy sa to aj vyrieši a to má dopad na celú krajinu,“ myslí si študentka logistiky a zasielateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa jej, že situácia momentálne nie je dobrá. Podobný názor má aj Lukáš, študent leteckej dopravy. „Vziať niekomu život a ešte, keď sa jedná o novinára, tak je to neodpustiteľné. Ľudia by nemali len bezhlavo krúžkovať, ale naozaj politikov aj sledovať. Niekedy mi to príde, že ja ako občan chcem žiť ako slušný človek, ale nevidím nejaký výsledok z pohľadu štátnych orgánov, ktorý by mi to umožnil.“

Politiku sleduje Roman každý deň. „Sledoval som diskusie prezidentské dokonca aj so spolužiakmi na chate. Politika sa radikalizuje, vnímam aj útoky na liberálov. Mám pocit, že v minulosti by si to až v takejto miere nedovolili. Situáciu vnímam tak, že sme ľahostajní. Bolo veľa káuz, ktoré mali ľudí vyhnať do ulíc. Je podľa mňa smutné, že to musela byť až vražda novinára a jeho priateľky. Ja vnímam to, že každý týždeň sú tu kauzy, ktoré by v inej krajine ľudí vyhnali do ulíc až tak, že by sa politici začali naozaj báť. Potom sú okolo toho rôzne dezinformácie. Spoločnosť je akoby paralyzovaná tými rozkolmi a len u malej skupiny politikov vidieť snahu o spájanie. Mnohí riešia povrchné témy, ktoré ľudí rozdeľujú,“ hovorí o svojom pohľade 23-ročný Roman, študent mediamatiky. Myslí si aj to, že by sa mali viac venovať dôležitým témam, ako je napríklad ekológia.

Sledovali kandidátov

Martina, ktorá má 20 rokov a študuje na Ekonomickej fakulte, vedela od začiatku koho nebude voliť určite. „Preštudovala som si životopisy o tých, nad ktorými som uvažovala. Ale mala som skôr pozitívne emócie. U tých, ktorých som vedela, že ich voliť nebudem, som nesledovala ani kampaň,“ povedala.

Jana mala predstavu o svojom ideálnom kandidátovi. „Počas kampane som mala už svojho favorita, ale musím povedať, že často som nevedela, či sa mám smiať, alebo plakať. Bola som rozhodnutá, a po debatách som sa len v tomto názore utvrdila,“ doplnila Jana. Vo svojej voľbe mal hneď jasno aj 20-ročný Lukáš Vyskoč. „Po prvých diskusiách som sa tiež len utvrdil v tom, že som sa dobre rozhodol a nechcem to nejako meniť. Výber kandidátov na mňa pôsobil chaoticky. Neviem, či si boli všetci vedomí toho, čo má prezident robiť a či sú toho aj schopní,“ myslí si Lukáš.

Hlavne nech je slušný

Svojho favorita mal aj Roman. „Keď sa, ale rozbehli prvé debaty, tak som zistil, že sa naše názory nie až tak zhodujú. A zase iný kandidát sa začal viac približovať tým mojím hodnotám, tak som počas kampane zmenil názor. A nakoniec som sa rozhodol prehodnotiť svoj postoj,“ povedal. O tom, ako by mal vyzerať ideálny prezident tiež uvažovali. Martina má jasné očakávania. „Mal by prezentovať Slovensko a mal by to byť slušný človek. Mal by mať jasnú perspektívu a dúfam, že môj kandidát bude s ňou dobre narábať,“ uvažuje Martina.

Jana dúfa, že nový prezident, alebo prezidentka, bude hájiť spravodlivosť. „Mal by byť dobrým reprezentantom a mal by tvoriť lepší obraz o našej krajine. Páčilo sa mi, že prezident Kiska chodil medzi ľudí a podporoval vzdelanosť,“ myslí si Jana. Lukáš chce, aby budúci prezident, či prezidentka, boli blízko ľuďom. „Mal by sa zaujímať o zákony a o to, aký majú dopad na ľudí,“ doplnil. Svoje očakávania má aj Roman. „Mal by pokračovať v tom prístupe ako počas kampane. Prezident by mal odkomunikovať kauzy hneď, vystúpiť skôr,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 853
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 902
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 449
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 213
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 3 008
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 441
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 689
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 652
  1. Miloš Kmety: Skrachovala nám cestovka.
  2. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev
  3. Juraj Droppa: Cieľ je dobrý. Ale cesta je zlá.
  4. Ján Šeďo: Seniori, s touto vládou sme rovno Boha chytili za nohy !
  5. Miroslav Daniš: Aj lepiaca páska (od Ukrajincov) vie potešiť...
  6. Štefan Šturdzík: Emisný kšeft nadobro skončil v koši.
  7. Matúš Radusovsky: Zázračný vzduch z včelieho úľa: Ako nám pomáhajú záporné ióny?
  8. Viktor Pamula: Donald Trump nie je piliérom západného sveta
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 23 585
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 403
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 14 865
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 6 372
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 731
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 304
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 047
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 029
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Na Vlčincoch došlo k napadnutiu.


1

Sú ovocím či zeleninou? Ktovie. A záleží vôbec na tom? Zrejme nie, rovnako ako ani na veľkosti či farbe. Hlavne aby boli čerstvé, chutné a šťavnaté.


Futbalisti Višňového vo víťazných tričkách a s majstrovským pohárom.

Rozhovor s kapitánom Drahomírom Kočišom.


Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


  1. Miloš Kmety: Skrachovala nám cestovka.
  2. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev
  3. Juraj Droppa: Cieľ je dobrý. Ale cesta je zlá.
  4. Ján Šeďo: Seniori, s touto vládou sme rovno Boha chytili za nohy !
  5. Miroslav Daniš: Aj lepiaca páska (od Ukrajincov) vie potešiť...
  6. Štefan Šturdzík: Emisný kšeft nadobro skončil v koši.
  7. Matúš Radusovsky: Zázračný vzduch z včelieho úľa: Ako nám pomáhajú záporné ióny?
  8. Viktor Pamula: Donald Trump nie je piliérom západného sveta
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 23 585
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 16 403
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 14 865
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 6 372
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 731
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 304
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 047
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 029
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu