ŽILINA. „Žilinu mám veľmi rád a túto stránku som vytvoril bezplatne z lásky k jej obyvateľom a tým, ktorí sa o naše mesto zaujímajú,“ začína svoje rozprávanie dnes už dôchodca Jozef Feiler. Príbeh začal písať v roku 2005, kedy spolu so synom Richardom na stránku vložili prvých 15 fotiek. Dnes ich je už sedem desiatok tisíc. Toľko fotografií nemá iné mesto či obec na Slovensku.
Do knihy by sa nevošli
Fotografie kvôli ľahšej orientácií rozdelil na kategórie a podkategórie, zatiaľ ich je vyše štyroch tisíc. Stačí kliknúť a objavia sa vám všetky žilinské kostoly, banky, benzínové čerpadlá, múzeá, pamätníky, ale i autobusové zastávky, parky, budovy a komunikácie vo výstavbe, a tak ďalej.

„Také množstvo by len tak do knihy nevošlo a snímky sa tu navyše stále môžu dopĺňať. Veď len také Mariánske námestie je nevyčerpateľnou studnicou pre fotografa. Fotím celý rok, ak je priaznivé svetlo, ale využijem len asi 20 percent záberov.
Snažím sa nájsť pohľady, ktoré sa bežnému chodcovi nenaskytnú – z veží, mostov, striech a hľadám aj v bočných uličkách. Keď je škaredé počasie, dopĺňam fotky alebo ich vymieňam za lepšie či aktuálnejšie. Mnohé zábery sú pravdivé, neupravené, ale v posledných rokoch ich aj upravujem. Skôr sa úmyselne vyhýbam odvrátenej časti Žiliny – preplneným kontajnerom či rozbitým lavičkám, pretože chcem vytvoriť pekný obraz nášho mesta,“ prezrádza fotograf.
Svadobčanom z Kanady
Podľa štatistík zo stránky vie presne určiť, o ktoré fotografie a kategórie je najväčší záujem. Najviac je sledovaná výstavba v Žiline, ubytovacie služby, pamiatky a Vodné dielo Žilina. Ak je obdobie pred prijímacími skúškami, sú to stredné školy, v čase podávania daňových priznaní sú to zase daňové úrady. Ak neviete, kde sa nachádza niektorá lekáreň, stačí si ju nájsť. Možno zistite, že ju dobre poznáte, len ste nevedeli, ako sa volá.
„Je zaujímavé, že máme mnohých virtuálnych návštevníkov aj zo zahraničia.