ŽILINA. „Centrálne databázové úložisko bude slúžiť pre celý kraj, bude priamo komunikovať s nemocničnými, laboratórnymi informačnými systémami, NCZI a odborom zdravotníctva ŽSK, kde bude prebiehať výmena dát, zníži sa duplicita výkonov, zvýši sa prehľadnosť a monitorovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti na úrovni Žilinského kraja,“ informovala nás riaditeľka zdravotníckeho odboru Žilinského samosprávneho kraja Silvia Pekarčíková.

Poslanci zastupiteľstva však na projekt na poslednom zasadnutí v januári nevyčlenili peniaze. Kritizoval ho najmä Štefan Zelník. Podľa neho je to úplne zbytočná investícia.
„Je to podobné, ako keby ste povedali, že ak si chceme navzájom telefonovať, musíme mať iba rovnaké telefóny,“ povedal Zelník.
Podľa neho totiž funkčných a certifikovaných systémov, ktoré zdravotnícke zariadenia aj v súčasnosti používajú, je niekoľko desiatok, a preto netreba vytvárať ďalšie. Navyše takéto zhromaždenie zdravotníckych informácií o pacientoch na krajskej úrovni je, podľa neho, v rozpore so zákonom.
Riaditeľka oponuje
ŽSK je zriaďovateľom štyroch nemocníc a jednej polikliniky. Je teda najväčším poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v kraji a tiež najväčším poskytovateľom spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Súčasne v kraji pôsobia ďalšie dve nemocnice v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a jedna v pôsobnosti ministerstva obrany.
„Dnes každé zdravotnícke zariadenie disponuje svojím vlastným lokálnym nemocničným informačným systémom od rozličných dodávateľov a všetka dokumentácia je ukladaná na lokálnom archíve – bez možnosti zdieľania, online konzultácie, vzdialených prístupov popisov vyšetrení alebo zistení, či takáto dokumentácia vôbec existuje.
Naše nemocnice investujú ročne cca 150-tisíc eur na prevádzkovanie IT služieb, ktoré sa líšia a vyžadujú si inovácie. My ako ich zriaďovateľ nemáme k týmto dátam prístup, nevieme ich koordinovať a efektívne kontrolovať. Preto tieto dáta chceme dostať pod jednu strechu, aby nenastávali duplicity výkonov, aby pacienti nemuseli behať po nemocniciach kvôli získaniu rôznych potvrdení a aby vedeli využiť voľné termíny vyšetrení aj v iných nemocniciach (napríklad termín na vyšetrenie magnetickou rezonanciou). Chceme systém zjednodušiť a uľahčiť ľuďom život,“ uviedla Pekarčíková.