ŽILINA. Poslanci na mestskom zastupiteľstve zvolili Petra Mišejku do funkcie náčelníka Mestskej polície v Žiline. Ten pri svojom vystúpení upozornil hneď na niekoľko problémov, s ktorými sa mestská polícia momentálne potýka. Ako najväčší zhodnotil fakt, že policajtov je nedostatok a o toto zamestnanie nie je ani záujem.
Chýba minimálne desať policajtov
„Počet mestských policajtov je momentálne 79, potrebujeme navýšiť stav minimálne o ďalších desať. Stav je v priebehu rokov kolísavý, fluktuácia trvá od začiatku a stav 100 policajtov, ktorý bol plánovaný pri vzniku mestskej polície začiatkom deväťdesiatych rokov, sa nikdy nepodarilo naplniť,“ priznáva Peter Mišejka.

Je to zapríčinené viacerými faktormi. „Sociálny status mestského policajta, vnímaného ako „vyberača pokút a papučiara“. Nie je doteraz nastavený zákonný sociálny systém pre mestskú políciu, ako majú iné ozbrojené zložky. Priemerný vek je v súčasnosti 41 rokov, 45 policajtov máme vo veku 40 – 61 rokov, niektorí majú zdravotné problémy s pohybovým aparátom a otázkou je, čo s týmito ľuďmi, ktorí odslúžili pre mesto podstatnú časť svojho života,“ hovorí o tom, prečo nie je o toto povolanie záujem.
Keďže ide iba o poriadkový útvar, nie je v tejto zložke extra možnosť kariérneho rastu, ako napríklad v Policajnom zbore SR. „Mestskí policajti prichádzajú do styku s verejnosťou, agresívnymi jedincami, s páchateľmi priestupkov aj trestných činov, vykonávajú povolanie náročné na psychiku a na protistresovú odolnosť, pretože často zasahujú do práv a slobôd občanov. Pracujú na smeny, často v noci, sú v teréne za všetkých klimatických podmienok – či v zime, alebo v lete. Vyžaduje sa od nich etika, profesionalita a schopnosť pracovať pod tlakom,“ zdôrazňuje nový náčelník.
Nie je to ľahká práca
Ako svedkovia pri zistených trestných činoch sa zúčastňujú aj pri pojednávaní na súdoch, predvolávajú ich orgány činné v trestnom konaní.