MOJŠ. Vedenie obce Mojš sa chystá radikálne riešiť problém zápachu, ktorý sa údajne šíri z prevádzky kafilérie v Mojšovej Lúčke. Samospráva obce chce na situáciu upozorniť petíciou, ktorou chcú dosiahnuť zrušenie asanačného podniku.

Starosta Štefan Svetko tvrdí, že obyvatelia obce s asi tisícdvesto obyvateľmi sa na zápach z prevádzky neustále sťažujú. Najhoršia situácia je v letných mesiacoch.
„Od kedy som vo funkcii starostu, robili sme už dve petície, v ktorých sme žiadali zníženie zápachu z kafilérie. Tieto petície sme odovzdali na ministerstvo životného prostredia. Oni urobili nejaké opatrenia, sľúbili, že budú zvyšovať kontroly, udeľovať pokuty, ale vždy to skončilo tak, že sa nezlepšilo nič a zápach pretrváva,“ obhajuje postoj samosprávy bojovať za zrušenie jedinej kafilérie na Slovensku Štefan Svetko.
„Tým, že sa prisťahovalo do obce veľa ľudí, ktorí neboli zvyknutí na taký zápach, tak nás tlačia, aby sme niečo robili, že najmä v letných mesiacoch sa nedá dýchať. Rozhodli sme sa, že nemá význam ísť do petície za zníženie zápachu, ale chceme, aby kafiléria bola zlikvidovaná,“ dodal starosta.
Naleteli realitným agentom?
V Mojšovej Lúčke sa živočíšne odpady spracovávajú už polstoročie. Nie sú to len uhynuté hospodárske a domáce zvieratá, ale aj choré a nakazené jedince a pre spotrebu nevyužiteľné časti zvierat ako perie, koža, kosti, krv, tuk. V závode v žilinskej mestskej časti spracovávajú aj kuchynský odpad a potraviny živočíšneho pôvodu po záruke alebo poškodené mlieko, mliečne výrobky, med a vajcia.
Konateľka Veterinárnej asanačnej spoločnosti Alexandra Krajčíová Orčíková si za technológiou spracovania vedľajších živočíšnych produktov stojí. Tvrdí, že pri výrobe živočíšneho tuku a živočíšnej múčky zápach z ich kafilerického zariadenia neuniká.