ŽILINA. Fanúšikovia či novinári sa málokedy dostanú do zákulisia športových klubov. Všetci si pozorne strážia svoje tajomstvá, najmä ak ide o tréningy či rôzne prístupy, metódy, taktiku.

My sme sa vďaka ústretovému prístupu MŠK Žilina ocitli na piatkovom tréningu brankárov A-tímu.
O deň neskôr malo mužstvo trénera Jaroslava Kentoša na programe prípravný zápas proti poľskému celku Wisla Krakov.
Na tento predzápasový tréning sa spoločne s nami môžete prostredníctvom fotografií vydať aj vy.
Sprevádzať nás ním bude brankár Dominik Holec.

Na štadióne sa futbalisti stretávajú už pár hodín pred samotným tréningom.
„Prichádzame väčšinou o dve hodiny skôr, keďže máme spoločné raňajky. Ja osobne nemám pred tréningom špeciálne rituály. No pred zápasom mám rád svoju pohodu. Robím zaužívané veci, aby som sa na zápase dobre cítil,“ vysvetľuje Dominik Holec.

Začína sa rozcvičkou. Brankári ju absolvujú samostatne, obďaleč ostatných hráčov. V zime viacerí vybiehajú na trávnik s rukavicami, čiapkami či nákrčníkmi.
„V zime sa treba o čosi viac zahriať, ale keď sa už človek dostane do prevádzkovej teploty, je to fajn. Čiapku nenosím, lebo mi prekáža, ale nákrčník áno. Keď je veľmi studený vzduch, lepšie sa mi cezeň dýcha.“

Futbalisti MŠK Žilina sa na zápasy pripravujú aj mentálne.
„Pomáha nám mentálny tréner, ktorý nám dáva rôzne úlohy. Zlepšujeme si vďaka nim koncentráciu. Takisto pomenúva veci, ktorým sa máme vyhýbať, aby sme boli mentálne čo najlepšie pripravení. Máme sa sústrediť najmä na futbal a nie, napríklad, na to, čo sa objaví v novinách alebo na sociálnych sieťach.“

Žilinský tréner brankárov Miroslav Seman do tréningu zapája rôzne pomôcky ako špeciálnu trampolínu či kruhy spôsobujúce zmenu smeru lopty.
Dominik Holec ich využitie víta: „Tréningy s týmito pomôckami sú vítaným spestrením. Niekedy ich využívame viac, inokedy menej. Mňa však baví každý jeden, lebo viem, že sa vďaka nim zlepšujem.“

Réžiu brankárskych tréningov má na starosti predovšetkým Miroslav Seman. Pred zápasom je to trošku odlišné.
„Pri predzápasovej rozcvičke si poviem, čo chcem robiť, aby som sa cítil čo najlepšie. Čo sa týka jednotlivých cvičení, nie je také, čo by mi vyslovene prekážalo. Z každého cvičenia sa dá zobrať niečo, čo človeku pomôže, posunie ho vpred.“

Každý z tréningov má svoje špeciálne zameranie. „Dnes to bolo na reflex a reakciu, ale každý tréning sa zameriavame na niečo iné. Celý týždeň sa pripravujeme veľmi komplexne a tak, aby sme boli čo najlepšie pripravení na zápas. Mňa osobne baví každý jeden brankársky tréning. Sú veľmi pestré a robíme veľa vecí, ktoré nám pomáhajú dennodenne sa zlepšovať.“

V ďalšej časti tréningu sa brankári pripájajú k spoluhráčom. Nasleduje nácvik rôznych herných situácií, systémov či hra. Po tréningu prichádza na rad regenerácia.
„Volím ju podľa toho, ako sa cítim. Niekedy je to masáž, inokedy studená voda, aby som sa rýchlejšie zbavil svalovice. Vždy sa snažím vybrať čo najlepšiu regeneráciu, aby som mal na druhý deň dosť energie.“
Každý deň iný tréning
Tréningy brankárov má v MŠK Žilina pod palcom Miroslav Seman. Niekdajší reprezentačný brankár, ktorý časť svojej kariéry strávil aj v žilinskom drese, pre MY Žilinské noviny prezradil, že jednotlivé cvičenia si vymýšľa sám: „V prvom rade čerpám z vlastných skúseností. Zažil som to, viem, čo pomáhalo mne a snažím sa to predávať ďalej. Cvičenia si pripravujem sám. Vždy existuje jeden základný cvik, z ktorého sa dajú odvodiť ďalšie varianty.“
Brankárov vedie najmä na ihrisku, pri práci s loptou a pri riešení ostatných otázok súvisiacich bezprostredne s chytaním. Mimo ihriska, v posilňovni ich majú na starosti ďalší špecialisti.
Brankári v Žiline trénujú špeciálne minimálne 40 minút každý deň. Po každom zápase s nimi Miroslav Seman debatuje o ich výkone: „Bavíme sa o chybách, o nedostatkoch. Počas zápasu si síce nerobím poznámky, ale dnes už existujú rôzne systémy videa, vďaka ktorým si dokážem z neho vytiahnuť to, čo potrebujem. Už sa však aj natoľko poznáme, že viem, ktorý brankár má aké silné a slabé stránky.“
V piatok sme brankárov MŠK zastihli počas tréningu zameraného na reakciu, každý deň sa však venujú niečomu inému. „Jeden deň je to odrazová sila, potom zas herné situácie či centrované lopty,“ zakončuje tréner, ktorý je súčasťou žilinského klubu už 13 rokov.