Slušný výsledok basketbalistov na pôde majstra

Žilina odohrala v Leviciach vyrovnaný duel.

Rajskí basketbalisti v Leviciach bojovali, body však získať nedokázali.Rajskí basketbalisti v Leviciach bojovali, body však získať nedokázali. (Zdroj: LUKÁŠ DROPPAN)

V 17. kole doma prehrali Prievidza so Svitom a Lučenec s Handlovou, podľa predpokladov Inter Bratislava porazil dominantným spôsobom Spišskú Novú Ves a úradujúci majster Levice po celkom vyrovnanom priebehu žilinský PP & TV RAJ. Do konca prvej polovice dlhodobej časti súťaže zostáva jedno kolo, na programe je túto stredu, Žilina hrá doma s Interom!

BK Levickí Patrioti Levice – PP & TV RAJ Žilina 84:76 (19:14, 45:37, 65:50)

Za Levice najviac bodov: Gačeša 26 (2 trojky), Davis 18 (4), Žiak 16 (4).
Body Žiliny: Rožánek 20 (4), Merešš 15, Blagojevič 13, Dickson 10, Jackson 7, Stanojevič 5, Podhorský 4, Tot 2, Mátych 0. Fauly: 19:14, 26:23, 20:13, 19:26.

Levice mali istotne v pamäti zápas zo začiatku súťaže, ktorý v Žiline prehrali. Motív mali teda jasný, na domácej palubovke odčiniť žilinskú prehru. Zápas rozohrali sústredenejšie ako hostia, už v piatej minúte mali dvojciferný náskok (12:1) a Žilina si brala prvý oddychový čas. Spočiatku nepomohol, ale v záverečných troch minútach áno, PP & TV RAJ manko stiahol na päť bodov.

Aj do druhej štvrtiny mali lepší nástup Levice. Dvoma trojkami po sebe odskočili na rozdiel 11 bodov (25:14), následne hostia päť minút úporne likvidovali stratu. V 18. minúte znížili na 34:32, rovnaký rozdiel bol aj minútu pred polčasom (37:35), ale Patrioti v závere opäť Žiline ušli, tentoraz na rozdiel ôsmich bodov.

Po prestávke, v tretej štvrtine, boli Levice lepšie. Hostia akoby stratili koncentráciu, robili chyby v obrane i v útoku, nepremieňali ani čisté pozície. Levice si postupne vypracovali výrazný náskok, najvyšším rozdielom vyhrávali v 27. minúte (65:43).

Mereššove presné zásahy vtedy začali stavať hostí „na nohy“ a z vysokého náskoku domáceho tímu začalo ubúdať. Na konci 35. minúty Jackson znížil na 67:60 a Levice si brali oddychový čas. Aj po ňom ešte strácali, v 37. minúte sa Žilina dotiahla na rozdiel päť bodov (71:66) a zdalo sa, že ešte poriadne zdramatizuje záver. Nestalo sa, v posledných troch minútach mali presnejšiu mušku Patrioti a až do konca prakticky neurobili chybu.

Zápas mal dobrú úroveň, pričinili sa o to aj hostia, ktorí sa pri úzkom kádri hráčov ešte museli popasovať, viac ako polovicu zápasu, aj s absenciou zraneného Stanojeviča. Jeho stredajší štart proti Interu je otázny.

Žilinčan Róbert Rožánek zápasové dianie zhodnotil takto: „Myslím si, že na to, že sme hrali proti aktuálnemu majstrovi, ktorý má v kádri výborných hráčov na všetkých postoch s množstvom zápasových skúseností, sme sa dobre držali až do záverečných minút.

Niekoľkokrát nám v zápase síce ušiel, ale zakaždým sme sa vrátili na kontakt. V závere nám možno chýbalo aj trochu šťastia, nestrieľali sme dobre, domáci, naopak, vynikajúco a zaslúžene vyhrali. Ale ani my sa nemáme za čo hanbiť, na pôde majstra sme uhrali slušný výsledok."

Ostatné výsledky 17. kola: Inter Bratislava – Spišská Nová Ves 105:66 (61:30), Lučenec – Handlová 72:77 (38:40), Prievidza – Svit 72:82 (37:36). Voľno malo Komárno.

9. Lučenec 15 1 14 1038 : 1298 16

Program 18. kola v stredu 19. decembra: PP & TV RAJ Žilina – BK Inter Bratislava (Športová hala Spojenej školy na Rosinskej ceste, 18.00 hod.), Svit – Lučenec, Handlová – Komárno, Spišská Nová Ves – Prievidza. Voľno majú Levice.

Program 19. kola v sobotu 29. decembra: PP & TV RAJ Žilina – BC Prievidza (ŠH Spojenej školy na Rosinskej ceste, 18.00 hod.), Spišská Nová Ves – Svit, Handlová – Levice, Lučenec – Komárno. Voľno má Inter Bratislava.