ŽILINA. Dopravný podnik aktuálne obsluhuje 242 zastávok v rámci celého mesta.
Na území mesta je umiestnených však len 49 automatov. „Naším cieľom nikdy nebolo, aby predajné automaty boli na všetkých 242 zastávkach. Nie je to finančne, ekonomicky a ani technicky možné,“ vysvetľuje Ján Barienčík, riaditeľ Dopravného podniku mesta Žilina.
Nepribudnú automaty
V súčasnosti nemajú ani v pláne rozširovať sieť predajných automatov. V mestských častiach sú umiestnené automaty v Budatíne, Mojšovej Lúčke, Bytčici. V ostatných prímestských častiach, ako sú Trnové, Považský Chlmec, Brodno, Bánová, Žilinská Lehota, Zádubnie, Zástranie, sa cestovné lístky predávajú len u zmluvných partnerov. „Máme zmluvu s viac ako 75 zmluvnými partnermi. Pričom len jeden z týchto predajcov zabezpečuje niekoľko desiatok stánkov a predajných miest v meste,“ doplnil.

Na rozhodnutie, kde sa automaty umiestnia, má vplyv niekoľko faktorov.
Okrem výsledkov prieskumov je rozhodujúci počet nástupov cestujúcich do dopravných prostriedkov na jednotlivých zastávkach.
Tieto nástupy sa aktuálne pohybujú v rámci celej siete zastávok od 300 cestujúcich za rok po viac ako 800-tisíc cestujúcich za rok na jednej zastávke v oboch smeroch.
Ďalší faktor je technického charakteru, pričom ide o to, či je pri danej zastávke možnosť pripojenia automatu na zdroj elektrickej energie. Pri rozhodnutí o umiestnení automatu sa preveruje aj to, či je v blízkosti zastávky aj iná možnosť si zakúpiť cestovný lístok, ako je napríklad novinový stánok alebo iné predajné miesto. Na niektorých zastávkach v meste sú diery, ktoré boli určené na automaty. Príkladom je aj zastávka na Komenského, kde, mimochodom, v blízkosti nie je ani žiadny predajný stánok.
Lístky kupujú menej
„Na zastávke Komenského, ale aj v iných častiach mesta, bolo mestom Žilina v minulosti vymenených viacero prístreškov po celom meste. V tej dobe bola táto akcia mesta realizovaná bez akejkoľvek koordinácie s dopravným podnikom,“ hovorí Barienčík s tým, že sa nikto nepýtal dopravcu, či na danej zastávke je plánovaný predajný automat, či ho tam je vôbec možné umiestniť, aký veľký prístrešok je potrebný, atď. Takto bolo umiestnených viacero univerzálnych prístreškov, ktoré mali predpripravený rám na umiestnenie predajného automatu, a to aj v prípade, že tam automat nikdy nebol plánovaný. Teraz to budí dojem, že tam niekedy bol umiestnený automat. V minulom roku prepravili 11,7 milióna cestujúcich a z nich cestovalo len 22 percent na cestovné lístky z automatu. Zároveň ale dopravný podnik neznižoval a ani v súčasnosti nemá v pláne znižovať počet automatov.
V oblasti jednorazových cestovných lístkov Dopravný podnik pripravuje dve novinky, ktoré chcú spustiť v priebehu roka 2019. Cestovný lístok, ktorý bude nahrádzať ten papierový, si bude možné zakúpiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. Druhá možnosť bude využiť svoju bankomatovú kartu, ktorú len priloží k označovaču vo vozidle a zvolí si typ lístka. Cena takéhoto lístka bude rovnaká, ako je cena papierové lístka.
Po skúsenostiach z iných miest v zahraničí boli v takýchto prípadoch postupne predajné automaty využívané stále menej a menej. Prevádzka takéhoto predajného automatu nie je len o údržbe, ale aj o ostatných prevádzkových a investičných nákladoch. Cena jedného automatu sa na dostupnom trhu v súčasnosti pohybuje vo výške minimálne 7-tisíc eur bez DPH.
Nákladná údržba
Automaty sú pravidelne udržiavané a dopĺňané potrebným materiálom.
Zároveň sú dostatočne často vyberané mince, tak, aby v nich neostávala veľká hotovosť. Počas údržby sa opravujú a menia opotrebené a poškodené komponenty. Automaty sú taktiež nepretržite monitorované pomocou zabezpečovacieho zariadenia. Na najsilnejších zastávkach sa v automatoch predá aj niekoľko sto tisíc kusov lístkov za rok. Naopak, na tých slabších ide len o približne 10-tisíc kusov.
Od spustenia SMS lístkov v roku 2010 dochádzalo k postupnému nárastu. Aktuálne registrujú stagnáciu počtu SMS lístkov na úrovni do 200-tisíc kusov.
Známky drobných mechanických poškodení a deformácií po vandaloch, nemajúce vplyv na funkčnosť, sú badateľné takmer na všetkých automatoch.
„V súčasnosti vandalizmus ustúpil, avšak, tak ako každý rok, počas vianočných sviatkov a hlavne na Silvestra očakávame jeho zvýšený nárast,“ doplnil.
Medzi najčastejšie prejavy okrem kopania a búchania patrí znečisťovanie automatov a zvlášť podávačov cestovných lístkov rôznymi látkami. Z minulosti evidujeme z roku 2011 tri ukradnuté automaty. Tieto boli neskôr nájdené v rieke Váh, zhodené z Budatínskeho mosta. Vzhľadom k pravidelným výberom mincí zlodeji nemali z krádeže nič. „Žiaľ, podnik mal veľké škody. Z vyššie uvedených dôvodov neuvažujeme o nových automatoch,“ dodal.