ŽILINA. Deti v predškolských zariadeniach majú mať obedy zadarmo od 1. januára budúceho roka. Deti na prvom a druhom stupni základných škôl až od septembra budúceho roka. Mestá a obce, ako aj školské zariadenia tak majú získať dostatok času na to, aby zabezpečili technické zariadenia a prípadne doplnili pracovnú silu do jedální.
Dohodli sa na tom poslanci strany Smer-SD so Združením miest a obcí Slovenska. Predseda strany Robert Fico okrem toho informoval, že rezort financií prisľúbil dva milióny eur, ktoré majú riešiť možné problémy s týmto opatrením v praxi.
Problém s odhlasovaním
V Žiline môže nastať problém najmä na základných školách.
„Od 1. januára 2019 sa zavádza bezplatná strava pre predškolákov, tu nepredpokladáme žiadne problémy, keďže tam sa stravujú všetky deti aj teraz,“ priblížila Barbora Zigová, hovorkyňa mesta, s tým, že sú spokojní s tým, že bezplatné stravovanie v základných školách posunuli na september 2019.
Dovtedy musia zabezpečiť personálne navýšenie zamestnancov školských jedální a dovybavenie kuchýň spotrebičmi a riadmi.

„Kapacitne naše jedálne v základných školách nebudú mať problém odstravovať všetkých žiakov. Dôležité je vyriešiť celý chod bezplatného stravovania v praxi.“
Potrebujú vyriešiť najmä prihlasovanie či odhlasovanie žiakov z obeda – teda ako zabrániť plytvaniu navareného jedla, aby žiak, ktorý má nárok na bezplatný obed, ho aj zjedol alebo vôbec prišiel do jedálne. Tento problém môžu očakávať najmä u najstarších žiakov.
Ďalší problém, ktorý bude riešiť vedúca školskej jedálne, bude sťažené normovanie potravín. Taktiež ak pôjdu hore ceny potravín, avizovaná suma 1,20 eur na žiaka bude nepostačujúca. „Nevieme, či doplatok budú hradiť rodičia, alebo obce či štát.“
Ďalšie pracovné sily
V základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti má mesto približne 80-percentnú stravovanosť detí. Pri zvyšných 20 percentách detí, ktoré sa nestravujú, mesto, ako zriaďovateľ, a ani školy nevedú štatistiku o tom, o aké deti ide, z akého prostredia pochádzajú.
„Bezplatné stravovanie určite pomôže rodinám, ktoré sú tesne pred hranicou sociálnej odkázanosti. Sme za to, aby nevyčerpané finančné prostriedky ostali škole na iné využitie v oblasti stravovania. Ale v tomto štádiu nevieme povedať, či vôbec nejaké finančné prostriedky ostanú na skvalitnenie stravy, skôr predpokladáme vyššie množstvo biologického odpadu, a tým zvýšené náklady na jeho odvoz,“ doplnila Zigová.
Pri náraste počtu stravníkov budú školy potrebovať ďalšie pracovné sily do kuchyne, všeobecne už teraz je vo všetkých regiónoch Slovenska nedostatok vyučených kuchárov, ktorí majú záujem o prácu v školskej kuchyni.
Finančné prostriedky by v prípade zavedenia návrhu ušetril rodič, nie mesto. „Už teraz však vieme povedať, že v prípade, ak sa bude v školách stravovať sto percent detí, pre mesto to bude znamenať navýšenie finančných prostriedkov na mzdy a prevádzku školských jedální.
Budeme musieť prijať viac zamestnancov jedální,“ povedala. Na stravovanie detí mesto priamo neprispieva. Financovanie stravovania je cez podielové dane vypočítané na potencionálneho stravníka v základnej škole.