ŽILINA. Žilinskí mestskí policajti navštevovali v minulých dňoch malých chovateľov v Považskom Chlmci a Vraní. O spoluprácu ich požiadali veterinári z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy. Chcú získať podrobný zoznam chovateľov ošípaných v celom regióne.
Opatrenia súvisia so šírením afrického moru ošípaných v okolitých štátoch. Nákaza sa aktuálne šíri na maďarskej strane hranice i na Morave blízko slovenských hraníc. Katastrálne územie Považského Chlmec a Vranie patria do takzvaného nárazníkového pásma.
Pre veterinárov chystajú zoznam, na ktorom musí byť uvedený každý gazda, ktorý vlastní hoci len jedno prasa. Do 12. decembra chcú navštíviť a zaevidovať všetky chovy aj v ostatných častiach Žiliny.
„O súčinnosť a spoluprácu sme požiadali Mestskú políciu v Žiline, ktorá sa nám osvedčila už v minulosti, keď sme zisťovali stavy hydiny, respektíve chovaného vtáctva, v súvislosti s výskytom vtáčej chrípky,“ obhajuje nasadenie mestských policajtov hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Koniec výnimky
Malí dedinskí gazdovia, ktorí si pre vlastnú potrebu chovali jedno prasa, doteraz nemuseli svoj chov oficiálne evidovať. Slovensko malo spolu s Českou republikou, Slovinskom, Portugalskom, Francúzskom a Talianskom výnimku. Šírenie afrického moru ošípaných však prinútilo Brusel zmeniť zaužívané pravidlá a výnimky zrušilo.
Po novom tak sú všetci chovatelia ošípaných povinní svoje chovy zaregistrovať v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat.
Hrozia pokuty?
Riaditeľka žilinskej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Lívia Čičková vyzvala listom všetky samosprávy, aby informovali svojich obyvateľov o povinnosti registrácie chovov ošípaných, ale aj o nutnosti nahlásiť veterinárom každý úhyn ošípanej a každú zabíjačku aspoň 24 hodín vopred.
Nárazníková zóna v okresoch Žilina a Bytča:
Je ohraničená diaľnicou v obciach Divina, Divinka, Dlhé Pole, Kolárovice, Veľké Rovné, Petrovice, Štiavnik, Hvozdnica, Bytča, Hliník nad Váhom, Svederník, Kotešová, Predmier, Považský Chlmec, Vranie.
Pri nedodržaní týchto povinností hrozí drobnému chovateľovi pokuta vo výške od 400 do 1000 eur, podnikateľom a právnickej osobe sankcia od 10-tisíc do 160-tisíc eur.
„Žiadame, aby ste predložili Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe zoznamy všetkých chovov ošípaných vo vašej obci, teda aj tých, ktoré chovajú čo i len jeden kus,“ vyzýva Lívia Čičková.

Hrozby pre chovy
Africký mor ošípaných je vírusová infekcia domácich ošípaných a diviakov. Prejavuje sa rýchlym priebehom s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, ale aj krvácaninami.
Mor je podľa informácií úradov veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. „V prípade výskytu afrického moru ošípaných sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje respektíve obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, spermou, vajíčkami, embryami, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa,“ varujú veterinári.
Pri potvrdení choroby u diviačej zveri sa môže zastaviť poľovanie nielen na diviakov, ale aj na ostatnú voľne žijúcu zver, obmedzuje sa pohyb v lese a zastavuje sa obchodovanie s mäsom diviakov.