ŽILINA. Na niektorých miestach v meste chýbajú priechody pre chodcov, inde sú akoby zase málo využívané. Veľký problém v tomto smere majú mestské časti. Myslí si to aj Peter Zadunajský zo Žiliny.
„Keď idem od železničnej stanice smerom na Hviezdoslavovu, tak nemám kde prejsť na druhú stranu. To isté je aj na Kamennej ulici, ktorá je dosť využívaná a frekventovaná. Na Predmeskej zase, kde nie je toľko chodcov, sú priechody hneď dva,“ hovorí Peter.

O umiestnení priechodu pre chodcov rozhoduje príslušný cestný správny orgán so súhlasom od príslušného dopravného inšpektorátu.
„Priechod pre chodov by mal slúžiť na prepojenie chodníkov a mal by byť umiestnený na mieste s dobrými rozhľadovými pomermi,“ povedal Radko Moravčík, hovorca krajskej polície. Štatistiku počtu priechodov na území mesta Žilina pritom neevidujú.
Nedostatky vidí aj polícia
Aj polícia vidí nedostatky. „Cestná svetelná signalizácia by bola vhodná predovšetkým na križovatke Ulice Vojtecha Spanyola a Juraja Fándlyho. Ide o druhý priechod pre chodcov v meste od Auparku. Mesto plánuje v budúcnosti predmetnú križovatku doplniť o cestnú svetelnú signalizáciu,“ potvrdil Moravčík.
V minulosti práve na tomto mieste prebehla aj akcia na prevenciu chodcov na priechodoch. Ide teda o kritické miesto. V poslednom období bola vybudovaná cestná svetelná signalizácia na priechode pre chodcov na Ulici vysokoškolákov pred križovatkou s ulicami Karpatská a Veľký diel.
„Zo štatistík vyplýva, že najkritickejšie miesta v meste Žiline z pohľadu dopravných nehôd s účasťou chodcov sú ulice Veľká Okružná, Vysokoškolákov a Košická.“
V roku 2016 v meste Žilina evidujú 41 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pri ktorých bola jedna osoba usmrtená. V roku 2017 išlo o 32 dopravných nehôd, pri ktorých bola jedna osoba usmrtená.
V roku 2018 (od 1. 1. 2018 do 25. 9. 2018) ide o 17 dopravných nehôd, pri ktorých boli dve osoby usmrtené. Medzi najčastejšiu príčinu predmetných dopravných nehôd patrilo porušenie osobitných ustanovení o chodcoch.
Policajti vykonávajú v rámci dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou v cestnej premávke aj dodržiavanie pravidiel cestnej premávky nemotorovými účastníkmi (chodcami a cyklistami). „Kontrolu priechodov pre chodcov vykonáva polícia predovšetkým v súvislosti so začiatkom a ukončením školského roka.“
Priechody kontrolujú
V meste vykonáva mestská polícia kontrolu vybraných priechodov pre chodcov v blízkosti škôl, pričom ide hlavne o ulice Hálkova, Komenského, Hlinská.
Zbytočné priechody v meste podľa polície aj radnice nie sú.
„Na základe podnetov a potrieb obyvateľov budujeme postupne nové priechody. Avšak až po konzultáciách s Okresným dopravným inšpektorátom v Žiline,“ doplnila Barbora Zigová, hovorkyňa mesta. V Žiline pritom nie sú ani inteligentné priechody. „Aktuálne neuvažujeme o ich vybudovaní,“ potvrdila nám Zigová.
Obnova vodorovného dopravného značenia na priechody predstavuje sumu približne 10-tisíc eur ročne, pričom priechodov máme viac ako 150. Na Poštovej ulici, Ulici Matice slovenskej, a mal by sa realizovať nový priechod v Budatíne a v Zádubní. Každý nový priechod pre chodcov musí byť už aj osvetlený. Je potrebné postupne osvetľovať každý priechod, zvýši sa tak bezpečnosť chodcov.