BYTČA. Napriek tomu, že sa mu na školskej chodbe pokúšalo pomôcť viacero rodičov a pedagógov až do príchodu záchranky po sedemnástich minútach, Rudolfa už nedokázali oživiť. Všetci sú z tragickej udalosti nešťastní.
Záchranári dorazili o 17 minút
Príčina smrti zatiaľ nie je známa. Nedokázala nám ju povedať ani hovorkyňa spoločnosti FALCK, ktorá v regióne prevádzkuje rýchle záchranky.
„Na vašu otázku o príčine smrti vám nedokážem odpovedať, tú stanovuje obhliadajúci lekár, prípadne pitva – ak bola uskutočnená,“ uviedla Katarína Načiniaková. Podľa jej slov posádka Rýchlej lekárskej pomoci vyrazila na miesto zásahu bezodkladne od prijatia výzvy z Krajského operačného strediska.
„Konkrétne vyrazila o 22 sekúnd od prijatia výzvy, pričom miesto zásahu dosiahla o 17 minút. Pacientovi bola do tohto času poskytnutá laická KPR, ktorú následne prevzala naša posádka. Muža sa však aj napriek úsiliu záchranárov nepodarilo oživiť.“

Niektorým svedkom sa však čas 17 minút, ktorý potrebovala záchranka, zdá príliš dlhý. Veď jedna je aj v Bytči. Bohužiaľ, jej súčasťou nie je lekár. Zrejme však nebola voľná, pretože podľa svedkov prišla rýchla lekárska pomoc z Považskej Bystrice.
„Naša záchranka sa nevolá, človek v tiesni volá operačné stredisko na číslach 155 alebo 112. Operačné stredisko prideľuje posádky ZZS podľa toho, ktorá je aktuálne najbližšia a voľná,“ potvrdila nám Katarína Načiniaková.
Pokým dorazila, Rudolfovi sa pokúšali pomôcť rodičia aj pedagógovia, za čo im patrí podľa riaditeľky školy uznanie. „Chcem vysloviť poďakovania všetkým zamestnancom a prítomným rodičom, ktorí sa zachovali veľmi zodpovedne a vynaložili maximálne úsilie na záchranu ľudského života. Je nám to úprimne ľúto,“ povedala Katarína Hromcová.
Mohol mu život zachrániť defibrilátor?
„Podľa svedkov môj brat zomrel a i keď všetci ľudia, čo boli okolo, sa veľmi snažili ho oživiť, už mu nebolo pomoci. Zrejme mu roztrhlo srdiečko. Problém však je, že na škole, kde je veľa detí, a je nevyspytateľné, kedy sa môže niektorému niečo prihodiť, nie je defibrilátor. V každej civilizovanej krajine by to mala byť základná povinnosť mať defibrilátor všade tam, kde sa zdržuje viacero ľudí pohromade. Dokonca viem, že donedávna ani všetky sanitky neboli vybavené defibrilátorom,“ povedala nám Mária, sestra zosnulého Rudolfa.
O stanovisko sme preto požiadali ministerstvo zdravotníctva. Hovorkyňa Zuzana Eliášová uviedla, že súčasná legislatíva nestanovuje povinnosť umiestňovať defibrilátory na verejných priestranstvách, resp. na miestach s väčším výskytom ľudí. Defibrilátor je súčasťou vybavenia niektorých ambulancií a ústavných zdravotníckych zariadení v zmysle výnosu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 09812/2008 z 10. septembra 2008 o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zaradení v znení neskorších predpisov.
Rovnako je defibrilátor súčasťou vybavenia na starostlivosť o život ohrozujúce stavy v ambulanciách RZP a RLP v zmysle výnosu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. 10548/2009-OL z 11. marca 2009, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o záchrannej zdravotnej službe,“ uviedla hovorkyňa.
Len pred niekoľkými dňami spoločnosť FALCK darovala defibrilátor žiakom zo Spojenej školy internátnej v Bytči. Škola sa totiž zapojila do súťaže, prostredníctvom ktorej FALCK daruje prístroje školám a zároveň školí deti a pedagógov v jeho používaní.