Najvzácnejšiu žilinskú pamiatku nemá kto ukázať turistom

Podľa historikov má vzácny kostolík svätého Štefana kráľa svoje korene medzi rokmi 1200 až 1250.

Na vzácny kostol svätého Štefana kráľa sa turisti pozerajú spoza plota. Na vzácny kostol svätého Štefana kráľa sa turisti pozerajú spoza plota. (Zdroj: ZILINA-GALLERY)

ŽILINA. Nepríjemná pachuť zostane Kamilovi Sláddekovi po nedávnej návšteve Žiliny. So svojim sedemročným synom sa v jednu sobotu nečakane ocitol na severe Slovenska. Ako milovník stredovekej architektúry mu chcel ukázať jednu z najkrajších neskororománskych pamiatok, kostol svätého Štefana kráľa na Závodskej ceste.

Nielenže sa v popoludňajších hodinách do areálu národnej kultúrnej pamiatky nedostal, ale nevedel sa dovolať nikomu, kto by bol ochotný turistom najvzácnejšiu žilinskú pamiatku sprístupniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kamil chápe, že otvorené kostoly lákajú vandalov i zlodejov, ale tvrdí, že takýmto spôsobom sa o pokladoch Slovenska ľudia veľa nedozvedia.

Prečítajte si tiež: Na stavbe tunela Višňové na D1 prepúšťajú ľudí, diaľničiari sú znepokojení Čítajte 

„Prečo sú ochotní staručkí ľudia na severovýchode Slovenska otvárať drevené cerkvi? A radi. A keď im z vďačnosti ponúknem nejaké peniaze, odmietajú, že nech ich dám na kostol. Ten kostol pri Závodí bol predsa z nejakých zdrojov kedysi postavený, stáročia až dodnes udržiavaný a z našich spoločných peňazí je teraz opravovaný,“ netajil Kamil Sládek sklamanie z toho, že kostolík videl iba spoza plota.

Ráno alebo večer

„Areál kostola je pre návštevníkov otvorený približne hodinu pred svätou omšou a počas nej.“ Informuje oznam v slovenskom i anglickom jazyku na bráničke do areálu kostola a ponúka aj niekoľko informácií o histórii.

SkryťVypnúť reklamu

Kostol svätého Štefana, uhorského kráľa i historický areál v jeho okolí spravuje rímskokatolícka cirkev. Závodský farár Štefan Fábry odmieta trvalé otvorenie areálu pre verejnosť. Tvrdí, že kvôli vandalom to neprichádza do úvahy.

Najvzácnejšia pamiatka žilinského regiónu je otvorená každý deň počas bohoslužby a hodinu pred ňou. Omše sú v Závodskom farskom kostole skoro ráno a večer. V pondelky, stredy a v piatky o osemnástej, v utorky, štvrtky a soboty o siedmej. V nedeľu slávia omše o ôsmej a o desiatej.

„Tí, ktorí sú na návšteve mesta a strávia tu nejaký čas, nemajú najmenší problém využiť túto dobu, keď je kostol otvorený. Tých, ktorí náhodne idú okolo a domáhajú sa návštevy kostola, je tak málo, že nemá najmenší zmysel, aby tam celé dni niekto sedel a čakal, kým ktosi nepôjde okolo,“ obhajuje súčasný stav Štefan Fábry.

SkryťVypnúť reklamu

Podotkol, že kostol a jeho areál nie sú múzeom, ani galériou, ani parkom, ale miestom modlitby a piety. Keďže je celý areál bývalým cintorínom, preto si myslí, že tomuto účelu celý priestor slúži dostatočne.

Prečítajte si tiež: V Žiline založili dva ovocné sady. Patria ovocné stromy do mesta? Čítajte 

Nájde sa dobrovoľník?

Správca závodskej farnosti sníva o tom, že historický klenot pomôžu sprístupniť dobrovoľníci a nadšenci. V Závodí však niet nikoho, kto by sa na to podujal. Tvrdí, že má problém zabezpečiť pravidelné kosenie, problém je so zabezpečením organistu i kostolníka.

„V blízkosti kostola prakticky nebýva nikto, Špánikovci naproti sú deväťdesiatnici. Žiaľ, sme v dobe, keď produktívni ľudia chodia za tmy do práce, za tmy z práce. A dôchodcovia, kým sú „k svetu“, skoro všetci, ktorých sa pýtam, pomáhajú s vnúčencami. Nikto sa nechce viazať,“ poukazuje na realitu doby farár Fábry.

Kostol aj celý areál je národnou kultúrnou pamiatkou. To podľa vyjadrenia správcu farnosti v Závodí mimoriadne komplikuje jeho opravy.

„Práce, ktoré by mohol urobiť šikovnejší murár a urobil by ich dobre, musí robiť reštaurátor, ktorý si za tú istú prácu pýta desaťnásobne viac. Preto sme popri milodaroch našich veriacich odkázaní na pomoc ministerstva kultúry, ktorú aj využívame,“ povedal Štefan Fábry.

Poukázal aj na to, že mesto Žilina na zveľadenie najvýznamnejšej pamiatky na svojom území aj napriek viacerým žiadostiam nikdy neprispelo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 953
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 494
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 257
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 117
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 233
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 807
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 621
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 327
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu