ŽILINA. Na plátna kinosál v OC Mirage v úvode týždňa v rámci festivalu Ekotopfilm-Envirofilm zavítali filmy s eko a enviro tematikou. Tento filmový festival má už 45 rokov a za rok navštívi v priemere od štyridsať do päťdesiat miest. Tieto čísla z neho robia najstarší a najväčší festival svojho druhu na Slovensku.
Žilina tradičnou zastávkou
„Momentálne putujeme po krajine s výberom zo súťažného festivalu z Bratislavy a Banskej Bystrice,“ prezradil Andrej Krbyla, Tour manažér Ekotopfilmu na Slovensku.
S výberom filmov o trvalo udržateľnom rozvoji navštevujú väčšie aj menšie mestá, Žilina má v programe tradičné miesto: „Žilina je jedným z miest, ktoré navštevujeme pravidelne. Už sa z toho vytvorila tradícia. Ale snažíme sa pokryť celé Slovensko, nielen krajské mestá. Naším cieľom bolo navštíviť všetky mestá nad 20-tisíc obyvateľov. A podarilo sa nám už ísť aj do takých, kde je počet obyvateľov nižší. Chceme sa dostať bližšie k ľuďom, priniesť im filmy a diskutovať o eko témach.“

Témy premietaných filmov boli rôznorodé. Od dokumentov o živote medveďov na Kamčatke, cez pohľad na nespútanú slovenskú rieku Belá či ázijskú sopku až po snímky o neuveriteľných množstvách odpadu, ktoré ľudstvo produkuje.
„Snažíme sa vždy prísť so zaujímavými dokumentmi, ktoré by mali ľudí inšpirovať, aby sa k životnému prostrediu správali šetrnejšie. Aby svoj životný štýl upravili tak, aby mal menší dopad na životné prostredie. Cez filmy ľudia tieto témy jednoduchšie vnímajú, na následných diskusiách ich zase rozoberáme,“ vysvetľuje Krbyla.
Stačí začať v malom
Minimalizmus pri nakupovaní či vytváranie nulového odpadu sú pre väčšinu ľudí nedostihnuteľné méty. Začať sa však dá v menšom. Podľa Krbylu má každý krok ku ekologicky uvedomelejšiemu životu svoj význam: „Ako povedal Gándhí, buď tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete. Keď si každý jednotlivec povie, že nič sa nezmení, tak sa naozaj nič nezmení. Ale keď si sto, tisíc, milión či miliarda ľudí povie, robme niečo inak, má to veľký vplyv. Veľa ráz sa ukázalo, že ponuku určuje dopyt. Čiže my ako spotrebitelia.
Netreba to siliť, naopak, stačí začať s malými krokmi a hľadať si svoju správnu cestu. Napríklad odpady. Tie sa týkajú každého z nás. Všetci sa môžeme snažiť produkovať menej odpadu, nepoužívať toľko jednorazových plastov a obalov.“
Ďalšími spôsobmi, ako byť šetrnejší k životnému prostrediu, je triedenie odpadov, nákup kvality namiesto kvantity či zníženie konzumácie mäsa. „Viem, že toto je pre veľa ľudí kontroverzná téma,“ priznáva Krbyla. „Človek však nemusí úplne prestať jesť mäso. Je však dokázané, že keď bude konzumovať menej živočíšnych výrobkov, bude to mať veľký dopad. Chov dobytka vplýva na životné prostredie viacerými spôsobmi. Či už hovoríme o výrobe krmív, spotrebe vody alebo o plynoch, ktoré sa uvoľňujú.“
Pôsobia na budúcu generáciu
Festival bol časovo rozdelený na dve časti. Zatiaľ čo poobede mala naň voľný prístup široká verejnosť, doobeda patrili kinosály žiakom základných a stredných škôl. „V rámci Junior festivalu sme pre deti pripravili filmy a prednášky. Práve oni sú generáciou, ktorá by mohla niečo zmeniť, v nich vidíme budúcnosť. Na ľudí, ktorí už majú svoje zaužívané zvyky a názory síce môžeme pôsobiť, ale nie je to vždy jednoduché. Formovať žiakov je ľahšie. Oni sú hybnou silou, ktorá možno v budúcnosti dokáže smer, ktorým sa uberáme, skorigovať.“
Počas jesene festival Ekotopfilm-Envirofilm zavíta ešte do Senca, Spišskej Novej Vsi, Prešova a v polovici decembra do Hlohovca. Jarná tour začne v polovici januára a vyvrcholí päťdňovým súťažným festivalom v máji v Bratislave a v Banskej Bystrici, ktorý bude zároveň začiatkom nového ročníka festivalu.