Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

V Žiline vyhral Peter Fiabáne (minúta po minúte)

Pozrite si výsledky volieb v Žiline a okolí.

Komunálne voľby v Žiline a okolí sme sledovali minútu po minúte:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2:38 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

2:31 Rozhovor s Petrom Fiabánem nájdete tu.

1:52 Novozvolený žilinský primátor Peter Fiabáne adresoval priamo z volebnej centrály odkaz obyvateľom mesta pod Dubňom: "Ja môžem len povedať, že ďakujem všetkým Žilinčanom, že prišli voliť. Teším sa na ďalšie dni, kedy sa pokúsim o to, aby v našom meste zavládla väčšia radosť, väčšia spokojnosť. Aby naše mesto nabralo nový dych, aby sme sa stali mestom, kde budeme radi žiť a kde sa budeme radi vracať."

SkryťVypnúť reklamu

1:47 Na žilinskom kandidátovi Patrikovi Gromovi bolo po vyhlásení výsledkov badať sklamanie: "Ide najmä o to, že to bola intenzívna deväťmesačná práca, ktorá mala priniesť očakávaný výsledok. Momentálne sa občania rozhodli, že si vybrali iný program, iného kandidáta. Ja mu prajem všetko dobré, nech mu to vyjde a nech Žilina pod jeho vedením napreduje."

1:28 Primátor Čadce Milan Gura vyhral s výrazným náskokom, rozdiel činil až vyše 1000 hlasov.

1:15 V Dolnom Vadičove na Kysuciach si obyvatelia zvolili za starostku Miroslavu Ondreášovú (Smer).

01:03 Martin Kapitulík, ktorý podľa priebežných neoficiálnych výsledkov zrejme skončí až na treťom mieste v Žiline, sa poďakoval svojmu tímu. „Som hrdý na každého z vás. Spravili sme super robotu, každý z vás urobil super robotu. Pripravili sme najlepší program. Ideme ďalej, nič nás nezloží. Program sa bude ťažšie presadzovať, ale napriek tomu budeme ďalej makať.“ Uznal, že vo voľbách nezvíťazí. Vo svojej volebnej centrále oslavuje aspoň svoje meniny.

SkryťVypnúť reklamu

0:59 Predbežné výsledky komunálnych volieb hovoria, že na postoch primátorov v liptovských mestách k zmene nedôjde.

0:38 Novým primátorom Žiliny je Peter Fiabáne.

0:20 Podľa neoficiálnych informácii vyhral Peter Fiabáne zo sledovaných 39 okrskov v Žiline v 37, v dvoch z nich vyhral Patrik Groma. Zdá sa, že Igora Chomu by mohol nahradiť práve Fiabáne.

23:50 Podľa neoficiálnych výsledkov sa primátorom Čadce stal Milan Gura. V prípade potvrdenia výsledkov bude viesť mesto na Kysuciach už tretie volebné obdobie.

23:15 Primátorom Krásna nad Kysucou v okrese Čadca sa podľa informácií agentúry SITA po štvrtýkrát stal Jozef Grapa. Ten stojí na čele mesta od roku 2009 a podľa informácií zo šiestich okrskových komisií si ho voliči vybrali po štvrtýkrát spomedzi piatich kandidátov. „Mesto je síce malé rozlohou, ale veľké investíciami. Máme tu jediný zimný štadión na Kysuciach. Máme jediný trávnik s umelým osvetlením v okrese Čadca. Je tu nárast investorov. Nezamestnanosť klesla na úroveň troch percent,“ povedal Grapa dnes pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Grapu mesto má dobré meno vďaka rozvoju kultúry a športu. Nedávno dobudovali cyklotrasu v dĺžke 40 km až do Poľska. „Križujú sa u nás dve cyklotrasy. Také dve cyklotrasy sa nikde na Slovensku nezačínajú,“ upozornil Grapa, ktorý vníma výsledky volieb s prekvapením a pokorou.

22:45 Kandidát na žilinského primátora očakáva výsledky volieb so svojim tímom Silná Žilina v reštaurácii Trezor. „Máme úžasnú odozvu od ľudí, ktorí nás volili. Prajem Žiline dobrého primátora,“ povedal Martin Kapitulík.

Priznal, že počas volebného dňa na neho lezie choroba. „Dnes som spal, venoval sa rodine, bol som odvoliť a znovu som spal. Normálne toľko nespávam, ale zlomila ma ku koncu kampane nejaká chrípka, takže som to potreboval odležať.“

22:30 Redakcia týždenníka MY Žilinské noviny má svoje zastúpenie aj v centrále kandidáta Patrika Gromu. Po uzavretí volebných miestností čakáme na výsledky.

22:20 Jeden z favoritov na primátora Žiliny Peter Fiabáne poďakoval po 22. hodine všetkým spolupracovnikom. V jeho centrále čakáme na výsledky.

22:00 Volebné miestnosti uzatvorili. Od 7.00 do 22:00 ste rozhodli o tom, kto povedie vašu obec či mesto nasledujúce štyri roky. Kto to bude? Neoficiálne výsledky budú pribúdať postupne počas noci.

21:48 V Krásne nad Kysucou doposiaľ zaznamenali v šiestich okrskoch 60-percentnú účasť voličov. V meste, ktoré má 6 700 obyvateľov, je zapísaných 3 700 voličov.

21:37 Nevidiaci Marek Kubačka o desiatej ráno lyžoval s kolegami z reprezentácie na rakúskom ľadovci Hintertux vzdialenom od bydliska takmer 900 kilometrov, o ôsmej večer vstúpil do volebnej miestnosti. Čítajte viac.

21:28 Mária Kubeková z Liesku má 78 rokov. Kým vládala chodiť, do volebnej miestnosti si prešla sama. Neopomenula ani jedny voľby, aj keď si už dnes nespomína na tie prvé.

21:13 Pred dvomi voľbami stála v sobotu ráno Martina Červeňová z liptovskej obce Ľubeľa . Najskôr prišla odovzdať svoj hlas v komunálnych voľbách, potom sa aj s budúcim manželom Patrikom Oleňákom odobrala do kostola, kde si zvolili spoločnú cestu životom.

21:08 Svoj hlas dnes odovzdali aj príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline.

Podľa hovorcu pluku Mária Pažického pokryli 24-hodinové služby personálom s trvalým pobytom v Žiline. "Tento personál má prístup k prenosným volebným urnám. Koľkí z nich toto právo využili, nebudeme zverejňovať," uviedol Pažický.

20:56 V kysuckej obci Skalité si volia starostu z troch kandidátov a z dvoch volebných obvodov vzíde 13-členný poslanecký zbor.

Prečítajte si tiež: Komunálne voľby 2018: Kandidáti v obci Skalité Čítajte 

Voliť bola aj 24-ročná Renáta. "Zúčastniť sa volieb je možnosť vyjadriť svoj názor a ovplyvniť tak aspoň čiastočne dianie v obci, v ktorej žijem. Svojho kandidáta na starostu som si vyberala po dôkladnom uvážení a prehodnotení volebných programov kandidátov. Pri voľbe kandidátov na poslancov som sa rozhodla pre tých, ktorých poznám, a viem, že budú bojovať pre dobro občanov a nedajú sa ľahko ovplyvniť."

20:43 Bezdomovec zo Svrčinovca ešte verí v dobro ľudí, aj preto volil. „Nenechal som si ujsť ani tieto voľby, pretože mi obec veľmi pomáha," hovorí Pavol Krella.

20:30 Ešte 90 minút sú voličom k dispozícii volebné miestnosti, zatvoria sa o 22.00 h. Stále tak môžete rozhodnúť o tom, kto povedie vaše mesto či obec najbližšie štyri roky.

20:08 V Bešeňovej, vraj najbohatšej dediny ružomberského okresu, je dnes veselo, hoci kandiduje iba súčasný starosta. Stavili sa tam o fľašu

20:04 V prímestskej časti Horelica v Čadci hlásili okolo 19.45 h približne 60-percentnú účasť. Podľa predsedníčky okrsku čakali obyvatelia pred volebnou miestnosťou už pred jej otvorením. Doteraz nezaznamenali žiadne problémy, ľudia chodia priebežne. Volebnú urnu si vyžiadalo asi 50 ľudí. Išlo o obyvateľov zariadenia pre seniorov a starších občanov.

19:47 Tomčany sú súčasťou volebného obvodu Ľadoveň - Jahodníky - Tomčany. Volili sedem poslancov do mestského zastupiteľstva a primátora Martina.

Na voľbu šéfa radnice sa sústreďuje najväčšia pozornosť ľudí, Andrej Hrnčiar už nekandiduje.

19:40 V Terchovej sa do volieb aktívne zapájajú aj tí skôr narodení. Podľa predsedníčky miestnej volebnej komisie Jany Turčanovej mohlo v sobotňajších komunálnych voľbách odovzdať hlas do desať voličov vo veku nad 90 rokov. Jedným z nich bol aj 93-ročný Vincent Dávidík.

"Ja som ešte nikdy nevymeškal žiadne voľby. Som poctivý občan," povedal po odovzdaní hlasovacieho lístka.

19:38 Porušovanie moratória riešia aj na Kysuciach. Viac sa dočítate TU

19:35 V Dlhej nad Oravou pred vstupom do volebnej miestnosti zbierali podpisy odborári OZ KOVO na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. O 17.00 h mali už 400 podpisov. Ľuďom to nie ľahostajné, rovnako ako komunálne voľby. „Ešte sme neboli na obede,“ hovorí členka komisie. „Od rána stále chodia ľudia. Nerátame ich však. Necháme sa prekvapiť pri zrátavaní.“

19:25 Niektorých ľudí zastihla volebná sobota v práci. To bol aj prípad stánkarov na Svätomartinskom jarmoku v Tepličke nad Váhom. Viacerí z nich prezradili, že sa budú ponáhľať domov, aby stihli prísť k volebným urnám.

19:19 Na dlhú volebnú noc sa pripravujú v mestskej volebnej komisii vo Vrútkach. Predsedníčka Lenka Ursínyová ale zatiaľ hodnotí priebeh volieb ako bezproblémový.

Nič mimoriadne sa nevyskytlo, ani z volebných okrskov nám nesignalizovali žiadny problém,“ uviedla.

19:04 Svoje voličské právo prišiel na najväčšom čadčianskom sídlisku Kýčerka využiť aj Radoslav Valko. Ten sa dostavil aj napriek tomu, že víkend trávi na chate na Kubínskej Holi a musel merať dve cesty po 80 kilometrov.

18:56 Tucet starostov a starostiek si v Turci povedalo, že stačilo a v sobotných

Prečítajte si tiež: V tom jeden zo stánkarov vyhlásil: To by bola richtárka! Čítajte 

komunálnych voľbách už nekandidovalo. Bola medzi nimi aj Oľga Wagnerová z Turčeka. Z funkcie odchádza po siedmich volebných obdobiach. K richtárčeniu ju priviedlo podpichovanie kamarátov na hasičských oslavách.

18:50 „Pokojné a bez problémov,“ tak hodnotí priebeh volieb v najmladšom turčianskom meste predseda mestskej volebnej komisie Rudolf Cecko. Tohtoročné komunálne voľby sú pre Turany významné. Po prvý raz sa ich voliči zúčastňujú v pozícii mešťanov.
Najmladšie a najmenšie turčianske mesto má aj svoje problémy. „Najviac obáv vzbudzuje areál opustenej odbornej školy. Stráži sa, kúri sa tam, úžitok ale neprináša. Je vo vlastníctve Žilinského samosprávneho kraja a povráva sa, žeby tu mohli umiestniť aj migrantov z tretieho sveta,“ opisuje R. Cecko.

18:30 Ján Vojteček zo Stankovian je vozičkár, voliť prišiel rovno z rehabilitačného pobytu v Tatrách. Je to poctivý volič, od osemnástich rokov nevynechal ani jedny voľby. Členovia volebnej komisie ho dobre poznajú a hoci do volebnej miestnosti nie je bezbariérový prístup, ochotne mu pomôžu prekonať schody, aby si splnil svoju občiansku povinnosť. Ako prebiehajú voľby v Liptove si môžete pozrieť TU.

18:16 Obvodné oddelenie polície z Príboviec dnes prijalo podnet od jedného z občanov na prešetrenie porušenia volebného moratória. Podľa našich informácií by malo ísť o hlásenie v miestnom rozhlase.

18:05 Účasť v turčianskoteplickom okrese je zatiaľ slušná. Ľudia by chceli viac pracovných príležitostí, nové alebo upravené ihriská pre deti, no trápia ich tiež vzťahy medzi radnicou a miestnymi kúpeľami. Viac sa dozvietetu.

17:53 Na najväčšom sídlisku v Čadci na Kýčerke bola tesne po 17-tej hodine v okrsku č. 15 približne tretinová účasť voličov. „Priebeh volieb je tu zatiaľ pokojný, žiadne problémy sme nezaznamenali,“ povedala Vladimíra Murčová, predsedníčka okrsku. V tomto okrsku je zapísaných 986 voličov.

17:45 V liptovskej obci Pribylina ľudia využili pekné počasie na domáce práce a jesenné upratovanie. V jednej záhrade pílila drevo celá rodina.

"Voliť pôjdeme až po robote. Drevo sa samo nepopíli ani nepoukladá. Potom sa ale vyberieme, uvidíme čo nasledujúce štyri roky prinesú," povedal Jaroslav Pozor.

17:35 Tatiana Horváthová zo Zázrivej prežila v Kanade 51 rokov, porovnala voľby na Slovensku a v krajine Severnej Ameriky. Čítajte viac.

17:19 Zborov nad Bystricou v okrese Čadca je jednou z kysuckých obcí s jediným kandidátom na starostu. Napriek tomu je podľa predsedníčky miestnej volebnej komisie Pavlíny Kocifajovej vo volebných miestnostiach dvoch okrskov v budove základnej školy rušno už od ich otvorenia.

17:04 Záujem o voľby majú v Turzovke nielen mladé rodiny, ale aj prvovoliči. Tých doposiaľ k urnám prišlo 30. Dlhé rady voličov sa v miestnostiach tvorili najmä dopoludnia. K tým, čo si nenechajú ujsť žiadne voľby, patrí aj 88-ročná pani Veronika z Predmiera, ktorú tentokrát sprevádzala dcéra.

16:52 Keď sa 98-ročnému Ondrejovi Krúpovi zo Žaškova po vhodení obálky do prenosnej volebnej urny komisia poďakovala za záujem o voľby, povedal: "Toto je len hlások, ale keď sa spočítajú, tak je to hlas." Viac o voľbách na Orave nájdete tu.

16:46 Počas sobotňajších volieb dochádza aj k úsmevným situáciám. Volebné miestnosti sa zväčša nachádzajú v základných školách či kultúrnych domoch, existujú však aj netradičnejšie miesta. V obci Čierne na Kysuciach je jedna z volebných miestností v budove miestneho poľnohospodárskeho družstva.

16:40 Vzhľadom k počtu obyvateľov je v Demänovskej Doline najväčší záujem ľudí

Prečítajte si tiež: Kandidáti v Demänovskej Doline pred voľbami odstúpili Čítajte 

o účasť v komunálnej politike. Ide o jednu z najmladších obcí na Liptove. Pôvodne ju chcelo riadiť päť kandidátov, tesne pred voľbami sa jeden odhlásil.

16:22 V Liptovskej Teplej kandidátka na poslednú chvíľu odstúpila. Voliči z teda vyberajú už len z troch kandidátov. Miestne voľby sú zatiaľ pokojné a bez výtržností. Aj kampaň bola kultivovaná.

16:10 Vo volebnej miestnosti okrsku č.1 v Sučanoch je stále plno. Ľudia musia aj niekoľko minút čakať, kým sa dostanú za plentu, aby mohli krúžkovať svojich favoritov. Voliť chodia prevažne staršie ročníky, no záujem majú i mladí. Účasť je podľa komisie vynikajúca.

15:59 V predpoludňajších hodinách sa k volebným urnám v Turci voliči veľmi nehrnuli. V okrskoch, ktoré sme navštívili, prišla približne pätina.

15:55 Vo volebnej miestnosti v Liesku sa členovia dvoch okrskových komisií nenudia. Ľudia chodia voliť priebežne, viac bolo po raňajšej svätej omši, nápor sa očakáva večer. „Je slnečné počasie, väčšina ľudí bude do tmy robiť a potom prídu voliť,“ zhodujú sa členovia komisie. Do volebnej miestnosti ich prišla pozrieť aj desťmesačná Barborka.

15:50 Na priebeh komunálnych volieb dozerajú v jednotlivých okrskových komisiách tisíce ľudí. Martinčanka Alena Nagyová sa do komisie dostala cez výzvu na sociálnej sieti.

15:33 Na voľby dohliada aj polícia, o čom svedčí zvýšený počet mužov a žien v zelených uniformách na uliciach, v autách a pred volebnými miestnosťami. „Priebeh je zatiaľ pokojný v celom Žilinskom kraji, nezaznamenali sme žiadny incident,“ povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

15:25 V obci Turčianske Kľačany (okres Martin) má dnes prísť voliť 805 oprávnených voličov. Pred štyrmi rokmi sa účasť vyšplhala na 72,18 percent. Tohtoročná účasť môže byť podobná. Voliči si môžu vyberať z piatich záujemcov o richtárske kreslo a 17 Kľačancov chce pracovať v obecnom zastupiteľstve.

15:15 V kysuckej obci Svrčinovec, kde fungujú počas týchto volieb tri okrsky, prichádzajú voliť aj bezdomovci či cudzinci, ktorí majú v obci trvalý pobyt. Kto tam získa kreslo „richtára“ je už isté. Jedinou kandidátkou je súčasná starostka.

15:05 Jeden volebný obvod, sedem okrskov - Vrútky (okres Martin) si dnes vyberajú spomedzi 33 kandidátov na miesto v poslaneckom zbore a spomedzi dvoch na kreslo primátora.

14:55 Na Liptove v Bobroveckej doline dnes vyvrcholil Slovenský pohár v behu do vrchu. Takmer dve stovky bežcov z celého Slovenska odložili voľby na neskôr. Niektorí si stihli splniť občiansku povinnosť skoro ráno.

Víťaz Andrej Paulen zo Žiliny po pretekoch ešte vybehol na kopec, domov sa neponáhľal. "Do Žiliny to nie je ďaleko, miestnosti sa zatvárajú neskoro večer. Je pekne, som tu s priateľmi športovcami, takže si užijeme parádne jesenné počasie."

14:45 Kysucká obec Povina bude mať v nasledujúcom volebnom období nové vedenie. Doterajšia dlhoročná starostka Margita Šplháková na funkciu nekandiduje. Obyvatelia obce sa preto rozhodujú medzi troma kandidátmi. „Zatiaľ bolo voliť približne 220 voličov. Neevidujeme žiadne problémy,“ hovorí Janka Klobučníková, predsedníčka jediného volebného okrsku v obci, kde je zapísaných 943 oprávnených voličov.

14:35 Prečítajte si anketu medzi Žilinčanmi na tému komunálne voľby. tu

Prečítajte si tiež: V Slovenskom Pravne a Moškovci starostu nevolia Čítajte 

14:15 V Moškovci v okrese Turčianske Teplice, kde obyvatelia volia len obecných poslancov, zriadili volebnú miestnosť v sieni slávy miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Svoj hlas kandidátom tak ľudia odovzdávajú za plentou obkolesení približne 200 pohármi a oceneniami zo súťaží v hasičskom športe.

13:50 V Kysuckom Novom Meste budú mať v nadchádzajúcom volebnom období nového primátora. Doterajší Ján Hartel strávil vo funkcii tri volebné obdobia a v týchto voľbách už nekandiduje. „Zatiaľ prebieha všetko v poriadku, voliči sú slušní, drobné problémy mali len starší občania so zrakovými problémami. Tí však mohli ísť za plentu s doprovodom,“ hovorí Ondrej Šinal, predseda okrsku č. 7. Volebná účasť o jednej poobede dosiahla v tomto okrsku osemnásť percent.

13:25 Najväčší volebný obvod v Liptovskom Mikuláši je sídlisko Podbreziny. Celé 10-tisícové sídlisko volí v Základnej škole Janka Kráľa, kde je zriadených osem volebných miestností.

13:10 V Žiline sa v minulosti volili richtári, a to na jeden rok. Voľby prebiehali na sviatok svätého Juraja.

12:53 Priebeh volieb na Orave môžete sledovať tu

12:36 Súčasný starosta Hornej Lehoty si po troch volebných obdobiach chcel užiť zaslúžený dôchodok, no funkciu nebude mať komu odovzdať. Dolnooravská dedinka nemá kandidáta na starostu.

12:28 Na jednom z najväčších martinských sídlisk volia siedmich poslancov, o tento post má záujem 19 kandidátov.

12:23 Tesne po poludní prišiel voliť aj súčasný primátor Čadce Milan Gura. Do volebnej miestnosti na sídlisku Žarec prišiel v sprievode najbližších členov rodiny. „Moje informácie hovoria o tom, že by mala byť dosť vysoká účasť. Z toho sa môžeme len tešiť, že ľudia majú záujem o komunálnu politiku,“ hovorí dvojnásobný primátor Čadce. Volebný deň strávi v očakávaní v kruhu rodiny a priateľov.

12:18 Pacienti v Dolnooravskej nemocnici v Dolnom Kubíne čakali na prenosnú volebnú urnu márne. Nebola za tým neochota komisie, ale paragraf v zákone.

12:10 Voľby v meste Martin majú zatiaľ nerušený, pokojný a bezproblémový priebeh. Pre MY Turčianske noviny to na pravé poludnie povedal Ľudovít Lauko, predseda Mestskej volebnej komisie. V Martine v 52 okrskoch volí viac ako 40 tisíc voličov.

11:57 Voľby na Kysuciach lákajú pomerne vysoké percento voličov. „Priebežne počítame vydané volebné obálky a k voľbám prišlo už 120 voličov z viac ako tisíc zapísaných,“ povedal tesne pred poludním predseda čadčianskeho volebného okrsku č. 4 (Milošová) Adam Hudec. Ľudia podľa neho prichádzajú do volebnej miestnosti stále.

Prečítajte si tiež: Volebná sobota sa v Trstenej nesie aj v jarmočnom duchu Čítajte 

11: 50 V Záborí (okres Martin) sa okrem starostu, ktorý nemá protikandidáta, volí aj päť poslancov zo siedmich navrhnutých kandidátov. Zo 134 voličov bolo ráno do 9.15 hodine voliť zatiaľ 14. "Očakávame, že v priebehu dňa sa to rozbehne, na komunálne voľby u nás zvykne chodiť okolo 60 - 70 percent voličov," povedala nám jedna z členiek okrskovej komisie. V komisii sú samé ženy, nudiť sa vraj nebudú, lebo vždy si majú o čom porozprávať.

11:42 Jedinou liptovskou dedinou, kde vo voľbách nechce byť nikto starostom, je Jalovec pri Liptovskom Mikuláši. V dedinách samostatnej republiky sa tak stalo prvý raz.

11.35 V Sučanoch dnes voliči vyberajú z pestrej palety mien v zozname kandidátov na post starostu i poslancov obecného zastupiteľstva.

11: 24 V Centre sociálnych služieb Horelica v Čadci bola medzi zúčastnenými voličmi aj pani Antónia. Pani Antónia ma 85 rokov. Snaží sa zúčastniť každých volieb, ktoré sa uskutočňujú. Účasť na voľbách považuje za svoju občiansku povinnosť, ale aj za svoje právo. Napriek svojmu vysokému veku leží jej na srdci dianie v spoločnosti, ale aj jej napredovanie a vývoj. Ako sa pani Antónia vyjadrila, ak jej to zdravíčko dovolí, bude sa naďalej aktívne zúčastňovať volieb.

11:17 Nielen volebné urny môžu dnes prilákať voličov do volebnej miestnosti na obecnom úrade vo Vysokej nad Kysucou. V tamojšej pamätnej izbe kozmonauta E.A. Cernana si môžu totiž pozrieť aj dokumenty a darčeky, ktoré tam zanechal známy kozmonaut, ktorého starí rodičia pochádzali práve z tejto kysuckej obce.

11: 05 S novými - doplňovacími voľbami budú musieť v budúcom roku počítať v Slovenskom Pravne, kde sa nenašiel nikto, kto by kandidoval na funkciu starostu.

10:50 Aj na žilinskom sídlisku Solinky prebiehajú voľby v poriadku. Ľudia chodia priebežne.

10.32 Komunálne voľby v Čadci využili aj zástupcovia odborov, ktorí zbierajú podpisy pod petíciu za zastropovanie odchodu veku do dôchodku.

10: 20 V Liptovskom Hrádku sa volí v dvoch volebných obvodoch. Primátorom mesta chceli byť pôvodne traja uchádzači, jeden z nich odstúpil

10:10 V centre Čadce si aj napriek ešte ranným hodinám volebnú účasť pochvaľujú. „Máme dobrú účasť voličov,“ povedala pre MY Kysucké noviny Anna Korduliaková, predsedníčka volebnej miestnosti číslo 6. v čadčianskom dome kultúry. Pred volebnými miestnosťami v centre Čadce sa krátko po desiatej hodine začínali tvoriť rady voličov.

10:06 Obyvatelia Žilinského kraja volia dnes 311 starostov a primátorov a 2 338 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev.

9:56 Obyvatelia najväčšieho čadčianskeho sídliska Kýčerka si dnes volia až dvanásť poslancov z celkového dvadsaťpäť členného poslaneckého zboru mesta Čadca. Svoj hlas nielen na post primátora bola odovzdať aj Mária (25).

„Voľby považujem za dôležité, lebo je jedna z mála možností, kedy sa môžeme podieľať na rozhodovaní, kto nás bude zastupovať. V tomto prípade v obci. Čo považujem za nedostatok, u nás je viac ako šesťdesiat kandidátov na poslancov. Ťažko sa z toho vyberalo, človek nemá šancu všetkých poznať, nevie či budú bezúhonní v zastupovaní, ak ich zvolia. Preto sa potom ľudia rozhodujú podľa toho, koho pozná niekto známy alebo podľa strany. A to nemusí byť objektívne. Preto som ani ja nevyberala dvanásť ľudí. Volila som šiestich,“ povedala po odchode z volebnej miestnosti.

9:48 Niekde to bude boj, inde formalita. Pre voľby starostov, primátorov a poslancov je v 63 oravských obciach a mestách k dispozícii 79 volebných miestností. O 594 miest v samospráve oravských miest a obcí sa uchádza viac ako 1200 kandidátov.

9:40 V siedmich menších obciach – Diakovej, Hornom Kalníku, Slovanoch, Blažovciach, Borcovej, Háji a Ivančinej už okrem nového starostu, či starostky, poznajú aj zloženie obecných zastupiteľstiev, keďže v nich kandiduje presne toľko kandidátov, resp. kandidátok, ako je stanovených poslancov. Jedinou neznámou, na ktorú príde v sobotu odpoveď, je len volebná účasť.

Najprv bežia do vrchu a potom voliť

9:31 Vo volebnej miestnosti v Bobrovci je zatiaľ pokoj, voliť bolo približne 70 ľudí, chodia najmä starší. Mladí sú totiž na pretekoch. V Bobrovci sa dnes stretli bežci z celého Slovenska, pretože hosťuje finále Slovenského pohára v behu do vrchu, ktorý je mimoriadne obľúbeným športom domácich. Beží sa od kameňolomu za dedinou po chatu pod Náružím v Červenci.

9:22 Na rozdiel od väčšiny Slovenska, v Skalitom v okrese Čadca volia obyvatelia už od šiestej hodiny. Za starostu alebo za starostku si obyvatelia zvolia niekoho z troch kandidátov na túto funkciu. Z 32 kandidátov na poslancov si obyvatelia vyberú v dvoch volebných obvodoch celkovo 13 poslancov.

9:14 Rady pred volebnou miestnosťou v Kysuckom Novom Meste sa síce netvoria, no voliči stále prichádzajú. Skončila sa totiž svätá omša v miestnom kostole sv. Jakuba.

9:06 Na pracovnej zmene hasičského a záchranného zboru musí byť zabezpečený stopercentný stav mužov v modrých uniformách, kvôli voľbám im upravili pracovnú dobu. Preto boli hasiči v Dolnom Kubíne prví aj vo voľbách.

8:59 Hoci voľby ešte neskončili, už poznáme aj mená nových, resp. staronových starostov. Samozrejme, za predpokladu, že dostanú aspoň jeden hlas. V 24 dedinách Turca je len jeden kandidát či kandidátka na starostu. Z nich 22 je súčasných, dvaja (v Blažovciach a Diakovej) budú úplne noví.

Obce s jedným kandidátom či kandidátkou na starostu: Blažovce, Borcová, Budiš, Diaková, Folkušová, Háj, Horná Štubňa, Horný Kalník, Ivančiná, Jazernica, Karlová, Laskár, Liešno, Malý Čepčín, Sklabinský Podzámok, Sklabiňa, Slovany, Socovce, Turčianska Štiavnička, Turčianske Jaseno, Turčiansky Peter, Veľký Čepčín, Záborie, Žabokreky.

8:52 Obyvatelia troch liptovských miest si dnes takisto vyberajú svojich primátorov.

8:46 Skoro ráno bola voliť na čadčianskom sídlisku Žarec Svetlana (30).
„Nebudem apelovať na to, že občania majú využívať svoje volebné právo a ísť voliť. Mali by však využívať zdravý rozum a preto ísť voliť,“ povedala po vhodení svojho hlasu do volebnej urny.

8:38 V Dolnokubínskom okrese je až v jednej tretine obcí jasné, kto povedie dedinu nasledujúce štyri roky. Na volebnom lístku pre voľbu starostu nájdu voliči iba po jednom mene.

Martin bude mať nového primátora

8:33 Nového primátora bude mať aj Martin, Andrej Hrnčiar po troch volebných obdobiach vo funkcii tiež už nekandiduje.

„Je to moje vlastné rozhodnutie, ktoré je napokon známe už dlhšie. Po troch volebných obdobiach je čas ukončiť jednu etapu života mesta a pustiť sa do novej,“ povedal ešte v júli martinský primátor.

8:24 V Žilinskom samosprávnom kraji si voliči v komunálnych voľbách vyberajú predstaviteľov samospráv v 19 mestách a 296 obciach. Podľa informácií okresných volebných komisií otvorili v sobotu ráno všetky volebné miestnosti bez problémov.

8:15 Tucet starostov z Turca už nekandiduje

Už pred voľbami bola jasné, že v dvanástich obciach budú noví starostovia, lebo v Abramovej, Blažovciach, Diakovej, Dražkovciach, Dubovom, Kaľamenovej, Moškovci, Ondrášovej, Rakši, Rudne, Slovenskom Pravne a v Turčeku sa súčasní richtári, či richtárky o znovuzvolenie neuchádzajú.

Prví voliči prídu po omši

8:06 Presne o siedmej hodine ráno otvorili členovia komisie volebnú miestnosť v druhom okrsku v Tvrdošíne, je v Základnej škole Štefana Šmálika. Na prvého voliča si zrejme počkajú.

"Ešte sa modlia, prví prídu po omši, najskôr o trištvrte na osem," zhodli sa členky komisie. Náročný volebný deň napriek hmlistému a chladnému počasiu začínajú veselo a s úsmevom. "Už len aby bola účasť vysoká."
V Tvrdošíne si voliči vyberajú z piatich kandidátov na primátora.

7:59 O pozíciu primátora v Čadci sa uchádza pätica kandidátov. V štyroch volebných obvodoch si obyvatelia mesta zvolia spomedzi 122 kandidátov 25 poslancov. Najväčšie mesto na Kysuciach malo ku dňu vyhlásenia volieb 23 901 obyvateľov.

7:55 Krajské mesto Žilina bude mať po tomto víkende nového primátora či primátorku. Súčasný primátor Igor Choma nekandiduje, víťaz vzíde zo sedmičky kandidátov: Peter Fiabáne, Patrik Groma, Tibor Hanuliak, Ľudmila Chodelková, Marian Janušek, Martin Kapitulík a Ján Púček.

7:44 Tohtoročné komunálne voľby budú na Kysuciach pre niekoľko obcí špecifické. Kandidáti na starostov sú niekde už istými víťazmi.

7:35 O primátorské kreslá sa v Turci uchádza 18 kandidátov (Martin - osem kandidátov, Turany a Turčianske Teplice - štyria kandidáti a Vrútky - dvaja kandidáti), o starostovské 139.

7:31 Volebné moratórium, počas ktorého je zakázané akékoľvek informovanie v prospech alebo v neprospech kandidátov, platí aj počas dnešných volieb do
orgánov samosprávy obcí. Volebná kampaň, ktorá sa začala dňom uverejnenia rozhodnutia o vyhlásení volieb v Zbierke zákonov SR, sa skončila 48 hodín pred dňom konania volieb.

7:14 V 63 oravských obciach a mestách je dnes k dispozícii 79 volebných miestností.

7:07 V piatich slovenských obciach sa voľby dnes nebudú konať vôbec, nik v nich totiž neprejavil záujem o kreslo starostu či poslanca obecného zastupiteľstva. Ide o obce Dubno (okres Rimavská Sobota), Girovce (okres Vranov nad Topľou), Jurkova Voľa (okres Svidník), Michalková (okres Zvolen) a Ondavka (okres Bardejov).

7:00 V tejto chvíli sa otvárajú volebné miestnosti naprieč celým Slovenskom. Komunálne voľby sú vyhlásené v 2926 obciach a mestách.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 598
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 6 133
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 719
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 195
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 2 754
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 599
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 528

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 2. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 3. Ľubomír Maretta: Sto krát
 4. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 5. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 6. Ľubomír Maretta: Pena
 7. Adriana Boysová: Drahá poézia
 8. Radovan Čipka: Ako KDH nespadlo do pasce Kresťanskej únie
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 625
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 606
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 640
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 996
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 289
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 841
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 766
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 650
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Úsek by patril medzi najdrahšie diaľnice na Slovensku bez tunela.


TASR 7 h

Metóda sa využíva pri riešení vybraných prípadov prolapsu panvových orgánov.


7 h

Kostol zasiahlo zemetrasenie. „Len sväté obrázky zavesené na stenách sa rozkolísali,“ uvádza sa v kronike.


a 1 ďalší 8 h

Na rekonštrukciu budovy použijú prostriedky z úveru.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


9 h

Polícia už prípad vyšetruje.


a 1 ďalší 13 h

Policajt mimo službu išiel okolo chlapca a zastavil.


27. mar

Osobné vlaky a rýchliky nahradia autobusy.


27. mar

Blogy SME

 1. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 2. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 3. Ľubomír Maretta: Sto krát
 4. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 5. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 6. Ľubomír Maretta: Pena
 7. Adriana Boysová: Drahá poézia
 8. Radovan Čipka: Ako KDH nespadlo do pasce Kresťanskej únie
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 625
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 606
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 640
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 996
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 289
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 841
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 766
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 650
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu