ŽILINA. V roku 2014 kompletne zrevitalizovali Sad na Studničkách. Pribudli nové lavičky, ihrisko aj zeleň. Dnes je miestom vandalov a bezdomovcov, v nočných hodinách tu robia neporiadok a pri rannej ceste do práce ich vidíte spať na lavičkách. Radnica tvrdí, že má zviazané ruky.

„Problém bezdomovcov sme už niekoľkokrát riešili, stále platí, že my ako mesto a ani mestská polícia nemá právomoc týchto ľudí bez ich súhlasu vykázať z verejných priestranstiev a rovnako im zakázať zdržiavať sa na verejných priestranstvách, pokiaľ sa zdržiavajú na lavičkách,“ povedala Barbora Zigová, hovorkyňa mesta.
Sociálne neprispôsobiví občania neporušujú podľa vedenia mesta žiadny právny predpis, pokiaľ neznečisťujú verejné priestranstvo. V tomto prípade nepomáhajú ani kamery.
„Kamery tam sú, pokiaľ sa zistí nejaký priestupok, môže mestská polícia udeliť sankciu v zmysle zákona o priestupkoch do maximálnej výšky 33 eur.“
Vymožiteľnosť sankcie u týchto občanov je však takmer nulová. Polícia rieši takmer na dennej báze priestupky ako znečistenie verejného priestranstva alebo rušenie nočného kľudu najmä v piatok a počas víkendov.
O tom, že sú na mieste zničené aj lavičky, mesto vedomosť nemá. „K otázke zničených lavičiek. Nemáme vedomosť, že by táto nová časť sadu bola v zlom stave,“ doplnila Zigová.
História Sadu na Studničkách
Už v roku 1691 dostali žilinskí jezuiti od mesta pustý grunt pri prameni Na studničkách. Vybudovali tam rybníky. Tieto rybníky sú zaznamenané aj na mape žilinského chotára z roku 1747. Z tohto prameňa brávali Žilinčania vodu a ženy sem chodili prať bielizeň piestami. Prameň v tejto lokalite sa využíva dodnes. Elektrické čerpadlá z tohto výdatného prameňa čerpajú do mestského vodovodu 30 litrov vody za sekundu. Park v oblasti Studničiek vznikol na začiatku 20. storočia. V bezprostrednej blízkosti sú lokality Na stave a Rybníky, ktoré sú dôkazom toho, že tu v minulosti naozaj boli rybníky. Obe lokality sa premietli aj do súčasných názvov ulíc. Tieto ulice si zachovali od 18. storočia až dodnes svoje pomenovanie. Názvy nezmenili ani maďarizačné úsilia ani komunistický totalitný režim. Dnešné ulice sú už však v dôsledku asanácií podstatne kratšie.ZDROJ: ZILINA GALLERY