ŽILINA. V areáli nemocnice sa pohybujú túlavé mačky, ktoré sa predovšetkým v zimných mesiacoch snažia skryť pred chladom do spojovacích chodieb.
„Zrealizovali sme viacero opatrení, pravidelne priestory kontrolujeme počas upratovania a na vetracie otvory chodieb sme namontovali sieťky, ktoré zabraňujú vniknutiu mačiek,“ opísala opatrenia Lenka Záteková, hovorkyňa žilinskej nemocnice.
Urobili opatrenia
Všetky vstupy z týchto chodieb zabezpečili automatickými alebo samozatváracími dverami, prípadne výťahom. „Nadviazali sme tiež spoluprácu s občianskym združením Tul/k/áčik. Dobrovoľníci z tohto združenia ešte v máji vykonali odchyt 14 dospelých mačiek a kocúrov a troch malých mačiatok,“ doplnila.
Všetkým mačiatkam a jednej dospelej mačke sa podarilo nájsť nový domov, ďalšia ostala v opatere združenia a nový domov stále hľadá.

„Ostatné mačky boli kastrované, zabezpečené proti vnútorným a vonkajším parazitom a taktiež im bola otestovaná krv na mačacie choroby. Choroby nie sú prenosné na ľudí, len na iné mačky.“ Mačky boli preto znovu vypustené a označené zastrihnutím v uchu, aby ich bolo možné do budúcna spoznať. „V spolupráci s dobrovoľníkmi z Tul/k/áčika budeme pokračovať aj naďalej, cieľom je odchytiť i ďalšie mačky, poskytnúť im základné vyšetrenia a označenie. Je to jediná legálne a zákonne možná kontrola nad voľne žijúcimi zvieratami,“ vysvetľuje Záteková. Aktuálne je situácia stabilizovaná, výskyt mačiek v areáli je pre nemocnicu aj pozitívny.
„Vďaka ich prítomnosti nemáme veľký problém s hlodavcami a vtáctvom, ktorí by znamenali omnoho väčšie problémy.“ Snažia sa preto najmä zabezpečiť, aby nedošlo k premnoženiu a mačky sa nedostávali do vnútorných priestorov, inak v rozumnej miere pomáhajú v ochrane pred hlodavcami.
Výskyt kontrolujú
„Výskyt mačiek kontrolujeme, aby sa ich počet nezvyšoval. Bohužiaľ, najmä pri hlavnej bráne vstupu do nášho areálu ľudia úmyselne mačky dokrmujú, a tým ich lákajú,“ doplnila. V nemocnici nemajú klasické kontajnery na komunálny odpad sídliskového typu, z tohto hľadiska teda problém nevzniká. „Taktiež nemáme problémy s túlavými psíkmi, v areáli máme ježkov, holuby, vrany, vrabce a straky, a to v malom množstve, ktoré je prirodzene bežné na otvorených priestranstvách s výskytom zelene,“ dodala. Ročne realizujú pravidelne jesennú a jarnú celoplošnú deratizáciu na vlastné náklady.