MUDr. Pavol Hartel: Poďme urobiť pre ľudí viac, pomôžme im so zdravím

„Mesto sa nemôže tváriť, že stav žilinskej nemocnice sa ho netýka“

MUDr. Pavol Hartel.MUDr. Pavol Hartel. (Zdroj: ARCHÍV PAVOL HARTEL)

Známy žilinský gynekológ Pavol Hartel už 13 rokov pôsobí vo vlastnej ambulancii. Predtým bol primárom v Čadci a českom Havířove, no pôsobil aj v Prahe a krátko aj v Rakúsku. Napriek ambulantnej praxi stále operuje. Jeho úmyslom je pritiahnuť do Žiliny severský model fungovania samosprávy, ktorý ľuďom aj prakticky pomáha. Chcem dosiahnuť, aby mesto a Fakultná nemocnica navzájom spolupracovali. „Vedenie mesta a primátor predsa nemôže ignorovať stav nemocnice, hoci patrí pod ministerstvo. Veď tu, preboha, ide o Žilinčanov, o ľudí, o ktorých sa má mesto zaujímať a starať,“ hovorí doktor Hartel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už dlho pôsobíte v súkromnej ambulancii. Nechýba vám ruch nemocnice?

Ak moje pacientky potrebujú operatívny zákrok, tak to riešim v zazmluvnených nemocniciach. Nemocničné prostredie a jeho fungovanie teda poznám veľmi dobre.

V ktorých nemocniciach operujete?

Pôsobím v nemocniciach v Dolnom Kubíne, Čadci a Martine.

A tu v Žiline nie?

Pôsobím aj tu, ale v žilinskej nemocnici operujem najmenej.

Prečo?

Dolný Kubín a Univerzitná nemocnica v Martine mi ponúkli značne lepšie a výrazne modernejšie technické vybavenie ako žilinská nemocnica. Čo ma ako Žilinčana veľmi mrzí.

To je dosť paradox.

Áno, to je absolútny paradox. Pre mňa je to nepochopiteľné, že keď prídem do fakultnej nemocnice a tam sú značne odkázaní častokrát využívať svojpomocne zveľaďované priestory a techniky oddelenia. Hovorím o gynekológii, kde navštevujem oddelenie. Nik ma nemôže presvedčiť, že je v poriadku, keď je v nemocnici dvadsať rokov to isté vybavenie. To, že sa vymenia okná po tridsiatich rokoch, nie je predsa žiadne víťazstvo. A tu vidím zlyhanie aj mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo? Nemocnica patrí predsa pod ministerstvo zdravotníctva.

A to je ten chybný pohľad. Ja viem, že nemocnica patrí pod správu ministerstva zdravotníctva, ale komu slúži? V prvom rade Žilinčanom. A vedenie mesta a primátor predsa nemôžu ignorovať žalostný stav nemocnice. Nemôže im byť ľahostajné, že to tam vyzerá tak ako vyzerá. A to vidím ako veľké zlyhanie celého súčasného vedenia mesta. Dokonca boli ešte aj z tej istej politickej strany a ja som nevidel žiaden dialóg, žiadnu snahu mesta, aby sa stav nemocnice zlepšil. Primátor sa nemôže tváriť, že nemocnica sa ho netýka, lebo to má v správe ministerstvo. Veď tu, preboha, ide o Žilinčanov - o ľudí, o ktorých sa má mesto zaujímať a starať. Prečo rodičky utekajú zo žilinskej nemocnice? Štvrtina ide do Čadce, štvrtina do Martina a jedna osmina do Dolného Kubína. A z troch tisíc pôrodov ročne zostalo v Žiline 1200 až 1300 pôrodov. To nikomu v meste nie je čudné, že ich obyvateľky musia chodiť rodiť inam a pritom priamo v meste majú fakultnú nemocnicu? Tento prístup mesta sa musí zásadne zmeniť. Mesto musí s nemocnicou jednoznačne spolupracovať, viesť dialóg, navzájom si pomáhať, ale malo by aj zároveň tlačiť ministerstvo, ktoré nemocnicu spravuje, na zlepšovanie kvality.

SkryťVypnúť reklamu

Je to s nemocnicou až také zlé?

Ja môžem hovoriť iba za svoj odbor. Ľudia vydržia veľa, ale keď tí lekári vidia, že v menších nemocniciach sú na tom technicky lepšie, rozvíjajú sa a oni tu v Žiline stagnujú, tak sa im nečudujem, že chodia do práce otrávení. Len aby prežili a nakoniec aj tak väčšinou odídu. A k tomuto bodu spejeme. Bohužiaľ.

Rozhodli ste sa kandidovať, prečo?

Ja nechcem hovoriť o tom, čo sú pre mňa samozrejmé veci. K bytovke patrí chodník a adekvátny počet parkovacích miest. K mestu patrí pokosená zeleň, upravené cesty. Za samozrejmosť považujem aj dôstojnú železničnú stanicu a nie to čudo, za ktoré sa musím pred zahraničnými profesormi hanbiť. K fungujúcemu mestu patrí kultúrne, spoločenské a športové vyžitie. To je samozrejmosť. Ja však chcem spraviť pre občanov Žiliny niečo viac ako len zelené trávniky.

Čo?

Rád by som do Žiliny priniesol severský model komunálnej politiky, respektíve pôsobenia mesta.

Čo to znamená?

Jednoducho, že mesto bude pomáhať obyvateľom v oblasti vzdelávania, prevencie a terapie. Vytvorí sa medzistupeň medzi pacientom a lekárom. Za doktorom sa ide, až keď je naozaj problém. Na stupnici od jedna do desať k lekárovi idete od šestky vyššie. Ale čo ak to ešte také vážne nie je, no nemáte to s kým prekonzultovať. Tak prídete do mestského centra, kde vám poradia. Správnym nasmerovaním a včasným odhalením napríklad zlých návykov, vieme mnohým problémom predchádzať. Vidím to každý deň v ambulancii. Ľudia majú veľmi slabé vedomosti z medicíny a dokonca ani vlastné telo a jeho fungovanie vôbec nepoznajú, hlavne mladšie ročníky. A potom konzultujú svoje problémy s doktorom Googlom, čo je veľmi, ale veľmi nespoľahlivý lekár. Skôr šarlatán.

Mesto v zdravotníctve nemá kompetencie. Ako si to teda predstavujete?

Mesto nebude poskytovať zdravotnú starostlivosť, ale skôr konzultácie resp. odbornú terapiu. Je tu obrovská medzera medzi občanom a zdravotníckym zariadením. V našom systéme sa o človeka staráme, len keď je chorý a je to samozrejme drahšie, ako keď problému predídeme. Ale množstvo prípadov sa dá riešiť aj mimo zdravotníckych zariadení.

Viete povedať nejaký príklad?

Vo svojej praxi, ale je to potvrdené aj väčšími štúdiami, má dobrá polovica žien po pôrode alebo po 40-tke problém s inkontinenciou. Je to citlivý problém, ženy sa o tom hanbia hovoriť, hanbia sa ísť s tým za lekárom, boja sa to riešiť. A riešenie pritom existuje veľmi jednoduché a vôbec sa nemusí operovať, ak sa problém zachytí včas. Existuje špeciálne kreslo, ktoré vyzerá ako trochu ťažšia kancelárska stolička, kde si pacientka sadne a cez elektromagnetické impulzy stimuluje svaly panvového dna. Žena môže sedieť oblečená ako v čakárni, čítať si pritom noviny a nik nevidí, čo sa deje. Keď žena absolvuje šesť 20 minútových doslova sedení, tak problém s únikom moču je v 95 percentách vyriešený. Žiadna hospitalizácia, žiadna operácia. Len treba prísť včas k lekárovi.

To znie až príliš dobre.

Problém je, že takúto terapiu naše zdravotné poisťovne nepreplácajú, a teda musia si ju hradiť pacientky samé. Jedná sa pritom o množstvo žien, ktorých sa tento problém dotýka. Iba hrubým odhadom problémy s inkontinenciou môže mať dobrých 10 000 žien. Iba v Žiline. A všetkým týmto ženám by sa pomohlo, keby sa našlo nejaké riešenie. To je iba jeden príklad. V iných odboroch medicíny by sa našli ďalšie príklady, kde by mesto mohlo pomôcť modernou terapiou namiesto nákladnej nemocničnej liečby. Pointa je, že mesto by zriadilo malé centrum pre zdravotnícke konzultácie. Osvetovo konzultačné a prípadne aj terapeutické stredisko pre svojich obyvateľov, kde by sa predchádzalo zdravotným problémom. Náklady sú ozaj minimálne, ale ten efekt vo vyššej kvalite života a zdravších obyvateľoch je skutočne nevyčísliteľný. A v takej Žiline by som chcel žiť.

Objednávateľ: Martin Kapitulík, Žilina

Dodávateľ: Kreativ gang s.r.o., Hlboká cesta 42, Žilina, IČO: 46340483

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 025
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 608
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 540
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 489
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 072
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 897
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 814
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 219
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 516
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 954
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 933
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 073
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 302
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 047
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 289
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Tvorí sa nová Európa
  2. Eva Gallova: Pred koncom vojny nemecké velenie vybralo 23 budovy, ktoré zničia v Banskej Bystrici na námestí a priľahlých uliciach
  3. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  4. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  5. Eva Bachletová: Pre mamy
  6. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  7. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  8. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 516
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 954
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 569
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 933
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 11 073
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 302
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 047
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 6 289
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu