ŽILINA. Zo svojho šatníka prinesiete kúsky, ktoré z rôznych dôvodov už na seba neobliekate, ponúknete ich ľudom, ktorým sa budú páčiť, prípadne si sami vyberiete z množstva kvalitného, no už používaného oblečenia.

Taký je princíp celosvetovej iniciatívy SWAP. Aby sa neplytvalo zdrojmi, organizujú sa na rôznych miestach sveta výmeny odevov, ale aj zariadenia bytu, či elektrospotrebičov. Kto nepotrebuje, prinesie, a komu sa zíde, si vec z druhej ruky odnesie.
Partia asi desiatich ekonadšencov zorganizovala SWAP už aj v Žiline. Po júnovej prvej výmennej akcii oblečenia, ktorá bola súčasťou blšieho trhu na Stanici Žilina – Záriečie, po prvýkrát zorganizovali vlastnú výmenu oblečenia.
Všetko zadarmo
Minulú nedeľu mohli Žilinčania priniesť do Novej synagógy najmä oblečenie, ale aj kabelky, topánky a doplnky zo svojho šatníka. Nešlo pritom o žiadnu burzu, kde sa nosia veci, ktorých sa chce človek zbaviť. Väčšina kúskov na vešiakoch mala svoju kvalitu a ktokoľvek iný si mohol o ne obohatiť svoj šatník. Na rozdiel od blšáku bolo na SWAP-e všetko zadarmo.
„Ľudia by tam mali nosiť dobré veci, ktoré by dali kamarátovi, bratovi. Jediná chyba je, že ich nenosia. Pribrali, schudli, alebo ich dlho nemali na sebe a pritom im nič nechýba,“ opisuje filozofiu podujatia zakladateľ neziskovej organizácie Enjoy Life Marián Lemeš.
Podľa neho si ekologická myšlienka našla v Žiline ohlas. „Bol som milo prekvapený, že aj napriek krásnemu počasiu prišlo odhadom 300 až 350 ľudí. Väčšina z nich oblečenie priniesla a mala snahu podporiť niečo,“ hovorí Lemeš, pričom tvrdí, že ľudia skôr donesú a neprichádzajú naladení tak, aby si ponúkané oblečenie aj brali.

Odhaduje, že asi päťkrát toľko odevov do SWAP-u prišlo ako odišlo. „Ostalo ešte vyše štyridsať vriec, asi dvetisíc kusov oblečenia,“ zrátal Marián Lemeš. Tvrdí, že umiestniť toľko odevov medzi organizácie, ktoré sa venujú chudobným alebo sociálne slabým ľuďom, je celkom problém.
„Tieto organizácie sú zásobené. Chodíme od spolku k spolku a prosíme ich, aby nám dali vedieť, aké oblečenie potrebujú. Po SWAP-e prišli dve organizácie – Náruč a Malý krok, ale zobrali do dvoch tašiek a pritom sme mysleli, že zoberú do dvoch áut,“ tvrdí organizátor podujatia.
Celoročný SWAP na Stanici
Aj preto sa aktivisti rozhodli ísť aj cestou menších celoročných SWAP-ov. Deň po akcii v synagóge umiestnili dva vešiaky s oblečením na Stanicu Záriečie. A boli prekvapení, že o oblečenie je záujem. „Za prvý deň sa minulo 25 vecí. Stanička je pilotný projekt, kde to bude umiestnené celý rok. Týmto smerom chceme ísť. Vytvoríte podmienky a ľudia si to tam sami budú dokladať aj brať.“
Dobrovoľníci z Enjoy life v decembri chystajú ďalšiu výmennú akciu zameranú na zimné oblečenie. Bude opäť v Novej synagóge. Ich motivácie sú najmä ekologické. Recykláciou a výmenou oblečenia sa znižuje odpad a šetrí životné prostredie. Sami však vravia, že SWAP má aj funkciu ekonomickú, keď ľudia výmenou oblečenia ušetria peniaze a sociálnu, keď sa podujatie stáva miestom stretnutí a debát.