Nad očakávanie úspešne si na 19. Majstrovstvách sveta v Rádiovom orientačnom behu (19th ARDF World Championships) v Sokcho – Južná Kórea, počínal Tomáš Jurčík, pretekár Rádioklubu Turie. Tento mladý športovec už dlhšiu dobu všetkých presviedča o svojom talente a tréningovom úsilí.
Nedávno úspešný žiak sa presadil hneď prvý rok medzi dorastencami, keď pred dvomi mesiacmi na Majstrovstvách sveta získal bronzovú medailu v disciplíne Šprint. Niečo podobné sa mu podarilo i na majstrovstvách sveta dospelých na ďalekom východe.
Terén obohatený hmyzom či hadmi
V Južnej Kórei sa pretekalo v prevažne kopcovitých terénoch, tvorených zväčša strmými a dlhými hrebeňmi, od seba oddelenými údoliami s ryžovými lánmi a zavlažovacími kanálmi. Porasty v lesoch boli často tvorené nepreniknuteľnými húštinami, s množstvom pavúkov či iného hmyzu rôznych veľkostí a farieb. Taktiež nebolo problémom v nich stretnúť hady.

Tomáš reprezentoval Slovensko v kategórii juniorov. Dokázal sa presadiť i napriek tomu, že konkurencia oproti dorasteneckým majstrovstvám bola početnejšia a súperi fyzicky zdatnejší. Najúspešnejší bol opäť v šprinte, v ktorom si poradil so súpermi staršími aj o 4 roky. Pre Slovensko vybehal bronzovú medailu! Ako jediný zo slovenských reprezentantov si zo šampionátu odniesol medailu z pretekov jednotlivcov.
Šiestym miestom v individuálnom hodnotení, v pretekoch v pásme 3,5 MHz pomohol k zisku medailí pre družstvo Slovákov. Spolu s jedenástym Lukášom Račkom z ROB klubu Kysuca a pätnástym Mišom Nosáľom z Mediku Martin boli v súťaži družstiev bronzoví. Vo Foxoringu bol Tomáš desiaty a v pásme 144 MHz jedenásty.
Najstarší podal najlepší výkon
Farby Rádioklubu z Turia na MS reprezentoval ešte Peter Viskup. Vekom veterán, ale skúsený pretekár, ktorý sa na vrcholné podujatia dokáže kvalitne pripraviť. Pred desiatimi rokmi práve v Južnej Kórei dosiahol najlepší výsledok svojej kariéry, keď sa stal majstrom sveta. Slovensko reprezentoval v kategórii mužov.
Pretekárom, ktorým by mohol byť otcom, bol dôstojný súperom. Potvrdil to i svojimi výsledkami. V disciplíne Foxoring sa iba „rozbiehal“, obsadil v nej 21. miesto. V pretekoch v pásme 144 MHz mu elitná desiatka neodolala, patrilo mu v nej šieste miesto. V šprinte bol výsledok podobný. Skončil v ňom piaty, čo je v tejto disciplíne na vrcholnom podujatí historicky jeho najlepší výsledok.
Smolu mal v pretekoch v pásme 3,5 MHz, v ktorých mu medaila tesne ušla. Zostala pre neho len „zemiaková“ za štvrté miesto. Hoci najstarší, výsledkami bol najúspešnejším slovenským mužom na týchto majstrovstvách.
Ženy brali medaily
Na prázdno sa domov nevracali ani zástupkyne nežného pohlavia v slovenských farbách. V pretekoch jednotlivcov výkony žien ani junioriek na medaily nestačili. V posledný deň MS to vyšlo aspoň v súťažiach družstiev v pretekoch v pásme 144 MHz.
Členkám družstva žien v zložení Katka Košutová a Jana Macinská, obe z ROB klubu Kysuca, sa na hrudiach ligotali strieborné medaily a družstvu junioriek v zložení Sophie Lilgová, Barbora Filová a Zuzana Buksová, všetky z Martina, bronzové medaily.
Za predvedené výkony a dosiahnuté úspechy okrem pretekárov blahoželáme aj celému realizačnému tímu Slovenskej reprezentácie v Rádiovom orientačnom behu, vedenému trénerom Petrom Jurčíkom z Rádioklubu Turie.
Autor: Milan Mitelman