ŽILINA. Dopravnému podniku mesta Žilina sa nepodarilo predať ani jeden z desiatich ponúkaných ojazdených trolejbusov. Keď v súťaži ponúklo staré Škodovky, záujem o kúpu nepotrebných kúskov z vozidlového parku neprejavil nikto.

Boli medzi nimi aj historické kúsky z roku 1994, keď v Žiline spustili prvú trolejbusovú linku, ale aj kĺbové Škodovky 15Tr z roku 2002. Najazdené mali od vyše 700-tisíc kilometrov až po viac ako milión kilometrov.
Znalec určil ich hodnotu na viac ako 16-tisíc eur bez DPH Hoci dopravný podnik za ne pýtal od tisíc do dvetisíc eur, nenašiel sa nikto, kto by chcel hranaté trolejbusy ešte využiť.
Vedenie dopravcu tak vyhlásilo ďalšiu verejnú obchodnú súťaž. Desiatku trolejbusov ponúklo na ekologickú likvidáciu. Hoci trolejbusy skončia v šrote, dopravný podnik z nich ešte čosi vyťažil. „Aktuálne sme odpredali firme ŽP EKO QELET desať trolejbusov za 14 070 eur bez DPH,“ oznámil výsledky súťaže riaditeľ Dopravného podniku mesta Žilina Ján Barienčík. Druhý záujemca o zošrtovanie pritom ponúkol za trolejbusy len tisícku.
Svetová premiéra
Dopravný podnik už staré Škodovky nepotrebuje. Od minulého roka začalo po žilinských trasách jazdiť pätnásť nových trolejbusov. Sú nízkopodlažné, klimatizované, majú USB zásuvky na nabíjanie mobilných zariadení a bezpečnostné kamery v interiéri.
Prvú várku trolejbusov dodala pre žilinských cestujúcich česká spoločnosť Škoda Electric na karosérii Solaris Urbino štvrtej generácie. Nikde inde na svete zatiaľ podobné trolejbusy nejazdia.

Ešte v tomto roku pribudne do vozového parku ďalších dvanásť podobných vozidiel. Z ciest tak úplne zmiznú staré trolejbusy prevažne z deväťdesiatych rokov. Z tohto obdobia majú v depe ešte sedem krátkych trolejbusov a šesť kĺbových, ktoré sú prevádzkyschopné.
„V období prázdnin sú nasadzované len výnimočne. Cez školský rok budú v pracovné dni opätovne v bežnej dennej výprave a to minimálne na troch zmenách až do doby, keď budú dodané posledné nové trolejbusy,“ vysvetlil Ján Barienčík.
Aj ďalšie pôjdu do šrotu
Podľa riaditeľa DPMŽ ponúknu aj tieto posledné staré trolejbusy na predaj do východoeurópskych krajín. Ak o nich nebude záujem, skončia v šrote. „Treba si uvedomiť, že v rámci Slovenska, ale aj susedných krajín vrátane Českej republiky, už všetci prevádzkovatelia trolejbusovej dopravy vyraďujú takéto staré vozidlá a postupne obnovujú a modernizujú svoj vozidlový park obdobne ako DPMŽ.“
Barienčík podotkol, že nové vozidlá, ktoré sú ešte v záruke, prinášajú obrovské šetrenie nákladov na prevádzku a údržbu.
Trolejbusy odpredával prevádzkovateľ žilinskej MHD už aj v minulosti. DPMŽ však nemá informácie o tom, žeby vozidlá boli niekde nasadené v prevádzke. „Aby takýto trolejbus bol niekde nasadený, tak by musel prejsť komplexnou nákladnou generálnou opravou celého vozidla. Pôvodným zámerom záujemcov bolo umiestniť tieto vozidlá do krajín ako sú Ukrajina, Bulharsko či dokonca Mongolsko,“ uzavrel šéf dopravného podniku.