MAKOV. Neskôr Pony Express nahradil telegraf, jeho jazdci sa však stali americkou legendou. O tom, že svojich priaznivcov majú aj v tomto storočí, presvedčili tiež Kysučania, ktorí využili poštový úrad, ktorý fungoval na hranici s Českou republikou na Bumbálke. Zásielky označené špeciálnou pečiatkou sú zberateľskými raritami.
Išlo už o 19. ročník Ponyexpressu. Muži vo westernových konských sedlách prevážajú poštu tak, ako kedysi jazdci na americkom západe. Ide teda o spomienkovú jazdu organizovanú raz v roku na trase naprieč Európou. Zúčastňujú sa na nej jazdci zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Nemecka a Holandska.
Zdržala ich dopravná nehoda
„Aj v súčasnom „civilizovanom“ prostredí sa účastníci snažia čo najviac priblížiť originálnej jazde z rokov 1860 – 1861. Tento ročník nás preveril cez úmornú horúčavu, poruchu sprievodného vozidla až po dopravnú nehodu na železničnej trati v Turzovke. To všetko zapríčinilo zdržanie. Našťastie, v našom regióne jazdia skúsení a pre danú vec zapálení jazdci,“ informoval Ivan Randa, predák Západnej vetvy slovenského Ponyexpressu.
Ako povedal sú si vedomí, že, v zmysle charty Ponyexpress, najdôležitejšie je doručiť poštu včas! Jazdci z Oškerdy, Stráňav, či „Divokého dvora“ v Budatínskej Lehote ju viezli na trase Vrútky, Žilina, Nesluša, Turzovka, Makov, aby ju nakoniec po jedenástich hodinách odovzdali svojim českým kolegom na hraničnom prechode Bumbálka.

Keďže išlo už o 19. ročník, hneď nasledujúci deň začali organizátori pripravovať ďalší - jubilejný 20. „To, že sa túto tradíciu darí udržiavať tak dlho, stojí za oslavu. Preto sa už všetci zainteresovaní tešia na budúci rok. Ponyexpressáci radi uvidia vo svojich poštových úradoch i na trase záujemcov, ktorí sa chcú trocha nadýchať atmosféry Divokého západu. Vítaní budú aj noví jazdci, ktorí vyznávajú westernový štýl jazdenia,“ dodal.
Konská pošta je rýchlejšia
Pony Express vznikol v čase osídľovania Ameriky v r. 1860 ako najrýchlejší spôsob prepravy pošty krížom cez kontinent. V októbri 1861 zanikol a jeho úlohu prevzal práve zavedený telegraf. Aj za tých 18 mesiacov činnosti sa „express“ a jeho jazdci stali americkou legendou. V Európe jazdia nadšenci združení v European Pony Express Association. Sú oblečení v tradičných červenožltých uniformáchm, majú sedlovú brašňu zvanú „mochilla“ a v nej vezú poštu dňom i nocou.
PONY EXPRESS
Je aj slušným športovým výkonom. Jazdec musí dokonale poznať svoj úsek, najmä ak ho má odjazdiť v noci. Tak, ako kedysi, aj dnes slúži na prepravu pošty. Na trase sú zriadené poštové úrady, kde môžu záujemcovia podať svoju poštu s nalepenou známkou príslušnej hodnoty, vhodením do pripravených poštových schránok.