ŽILINA. Nová fontána v Parku Ľudovíta Štúra zažíva v horúcich dňoch nápor. Napriek tomu, že v Žiline platí zákaz kúpania sa vo fontánach, na vodnej atrakcii na Bôriku je plno od rána do večera.
Jeden z našich čitateľov si myslí, že to, čo sa deje na Bôriku, už nemá nič spoločné s osviežovaním sa. Verejnosť si podľa neho urobila z fontány verejné kúpalisko. „Ja by som tam rozdával pokuty jedna radosť, veď kde vo svete je fontána, v ktorej sa pohybuje tridsať detisiek v plavkách a mamky si klábosia opodiaľ,“ poukazuje na skutočnosť, že fontánu využívajú rodičia deti cielene na kúpanie.

„Deti sú v plavkách, dokonca tam rodičia nechajú bábätká v nepremokavých plienkach. Pritom len niekoľko desiatok metrov odtiaľ je verejné kúpalisko. Ale načo by tam chodili, keď v parku to majú zadarmo,“ pozastavuje sa nad konaním rodičov Simona.
Martin Vidra obhajuje zmysel fontány v horúcom počasí, ktorá s osviežovaním ráta. V južnej Európe to je podľa neho úplne bežné. „Tam slúži na ochladzovanie a tento typ fontány s tým ráta. Bežne som videl, ako sa okoloidúci prišli schladiť. Nevidím na tom nič zlé,“ tvrdí Martin. „Druhá vec je riziko zranenia ak tam niekto jazdi na bicykli a podobne. Tak isto, keď sa tam pohybujú deti. Zvieratá tam nemajú čo robiť,“ upozorňuje.
Drahé kúpalisko
Fontána s rozmermi 20 krát 20 metrov dominuje parku pred sochou Ľudovíta Štúra. Pozostáva z niekoľkých programovateľných trysiek, ktoré striekajú vodu v rôznych smeroch a intervaloch. Je podsvietená a tak po zotmení ponúka aj svetelné predstavenie.
Takáto vodná atrakcia pôvodne v bôrickom parku nebola. Pribudla tu po rozsiahlej rekonštrukcii priestoru, ktorá sa skončila len na jeseň minulého roku.
Atraktívna fontána nebola najlacnejšia. Mesto spolu s nadáciou automobilky za ňu zaplatilo viac ako 261-tisíc eur.
Žilinská radnica osviežovanie toleruje. Nie je však nadšená, že sa z fontány stalo verejné kúpalisko. Vo svojom všeobecne záväznom nariadení zakazuje nielen znečisťovanie fontán, ale nesmú sa v nich kúpať osoby ani zvieratá.
„Pokiaľ sa ľudia pri fontáne osviežujú, tak samozrejme mestskí policajti nezasahujú, ale ak ide zjavne o hygienické aktivity prevažne neprispôsobivých občanov, tak mestská polícia zasiahne, vykáže takéhoto občana, prípadne uloží blokovú pokutu,“ informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
Upozorňuje, že po takýchto nájazdoch kúpajúcich sa, ale aj cyklistov sa poškodzujú dýzy. Ich oprava je nákladná a údržba fontány drahá.
Vodu nepite!
Rodičia by mali myslieť aj na to, že voda v bôrickej fontáne nie je pitná. Cirkuluje vďaka obehovému čerpadlu a kúpaním sa znečisťuje.
Úrad verejného zdravotníctva kvalitu vody vo fontánach nekontroluje. Odporúča však, aby voda spĺňala minimálne požiadavky na kvalitu vody na kúpanie, ideálne pitnej. Prevádzkovateľ fontány by mal na viditeľnom mieste upozorniť na to, že voda sa nesmie piť.
„V prípade inštalácie akejkoľvek fontány je potrebné verejnosť upozorniť, že nejde o pitnú vodu prostredníctvom informačnej tabule. Riziká hrozia najmä u detí, ktoré sa môžu napiť takejto vody, prípadne sa im voda môže dostať do očí a následkom môžu byť zdravotné ťažkosti - črevné infekcie, parazitózy a podobne,“ upozorňuje hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Jozefína Kaššová.
Hoci v prípade fontány v parku na Bôriku architekti s pohybom ľudí rátali a použili protišmykovú dlažbu, vylúčiť sa nedajú ani zranenia z pošmyknutia.