ŽILINA. V letných horúčavách sa pacienti chcú schladiť v tieni pod stromami. Sadnúť si na lavičku však môže byť v žilinskej nemocnici dosť problém. Veľká časť z nich je zničená.
Problém s financiami
„Aktuálne je zodpovedný zamestnanec, ktorý rieši aj správu lavičiek, dlhodobo PN, preto musíme využívať iných pracovníkov. Vzhľadom na naše personálne možnosti tak bola posledná revitalizácia lavičiek zrealizovaná pri fontáne vedľa budovy hlavnej polikliniky,“ povedala Lenka Záteková, hovorkyňa žilinskej nemocnice s tým, že momentálne zamestnanci pracujú na obnove vnútorných priestorov v nemocnici, ktoré sú pre nich prioritou, keďže ide o izby, čakárne a ambulancie, v ktorých strávia pacienti najviac času.
„Rovnako musíme uprednostniť najmä opravy a investície do životne dôležitých prístrojov. Finančná situácia nám neumožňuje realizovať všetky potrebné práce naraz.“
Je pravda, že žilinská nemocnica má veľký modernizačný dlh z minulosti.
Pribudli aj nové lavičky
„Najväčší objem peňažných prostriedkov investujeme do zlepšenia kvality zdravotnej starostlivosti a následne pracujeme na tom, aby sme postupne skrášlili samotný areál,“ doplnila.
Nové lavičky osadili v parčíku medzi detským a očným pavilónom, tento park čaká kompletná revitalizácia, plánujú tu vysadiť nové dreviny a kvety, ktoré daný priestor skrášlia.

„V parčíku sme vďaka spolupráci s nemocničným kaplánom tiež osadili krásnu sochu Panny Márie Kráľovnej pokoja, veríme, že pacientom prinesie pokoj, ktorý v ťažkých chvíľach potrebujú.“
Mnohé lavičky osadili v minulosti na miestach, ktoré dnes nemajú vhodnú polohu. Sú však zakopané v zemi, preto sa nedajú presúvať a efektívnejšie je osadiť nové lavičky na vhodnejších miestach.
„Pri zvolení polohy však musíme brať do úvahy aj fakt, aby boli lavičky umiestnené na frekventovaných miestach, keďže odľahlé časti sú síce pokojné a tiché, no následne sú práve tieto miesta využívané často v poobedných a neskorších hodinách mladistvými či sociálne slabšími obyvateľmi za iným účelom, ako je oddych či relax.“
Problémom pri osadení nových lavičiek je i katastrálna situácia. Mnohé z pozemkov, ktoré sa nachádzajú priamo v areáli, nie sú vo vlastníctve nemocnice. Ide napríklad aj o starý infekčný pavilón v súkromnom vlastníctve, na ktorý je vydané búracie povolenie a majiteľ budovy tu plánuje rozsiahlu stavebnú činnosť.
Problémy s pozemkami
„Termín sa však predlžuje a keďže budova nepatrí nemocnici, nedokážeme odhadnúť harmonogram stavebných prác. Nemôžeme preto pristúpiť k revitalizácii parku medzi budovou LDCH a starým infekčným pavilónom, ktorú máme v pláne,“ povedala Záteková. Rovnako by chceli umiestniť lavičky pred pavilónom gynekológie a pôrodníctva a budovou Národnej transfúznej služby, no tieto pozemky nie sú v našom vlastníctve.
„Čo sa týka voľných trávnatých plôch v areáli, opäť musíme upozorniť, že nemusí ísť o pozemky vo vlastníctve nemocnice, a teda nemáme oprávnenie na ich údržbu.“
K dispozícii majú voľnú trávnatú plochu za pavilónom gynekológie a pôrodníctva, kde vybudujú nové záchytné parkovisko.
„Vzhľadom na situáciu s parkovaním je dôležité zabezpečiť tiež vhodné parkovacie podmienky, aby naďalej nedochádzalo ku kolíznym situáciám,“ povedala s tým, že tento problém dlhodobo riešia. Pripravený je projekt vybudovania novej elektronickej rampy i spomínaného záchytného parkoviska, zatiaľ však ministerstvo zdravotníctva nepridelilo nevyhnutné finančné prostriedky.