ŽILINA. Altánky pri Vodnom diele Žilina sú prevažne po víkendoch zasypané odpadkami. Majú slúžiť najmä cyklistom, ktorí navštevujú priľahlé cyklotrasy.
Problematický altánok
„Väčšina altánkov na trase slúži prevažne cyklistom, ktorí tu poriadok udržiavajú. Najproblematickejšia situácia je pri altánku, ktorý sa nachádza pri priehradovom múre priamo na Vodnom diele,“ myslí si hovorkyňa žilinského kraja Martina Remencová.

Altánok je často útočiskom vandalov, preto sa neraz nachádza v stave, aký je viditeľný na fotografii. Údržbu trasy BikeKia zabezpečuje spoločnosti RAKO, ktorá vykonáva zber odpadkov na celom území Vodného diela a je zazmluvnená priamo mestom Žilina.
„Počas hlavnej sezóny odpad vynášajú trikrát do týždňa. Pri všetkých altánkoch sme osadil ťažké kamenné koše s predpokladom, že odolajú vandalizmu, avšak pri tomto altánku bezúspešne, pretože je poškodzovaný opakovane,“ doplnila.
Nosia aj vlastný odpad
Odpad sa na mieste hromadí, a dokonca máme informáciu, že ľudia na miesto vynášajú aj svoj komunálny odpad. „Preto aktuálne zvažujeme, že kôš i altánok odtiaľ dočasne odstránime a vrátime ho opravený naspať po vybudovaní cyklotrasy popri ľavom brehu rieky Váh,“ zvažuje župa s tým, že uvažujú aj o ďalších možnostiach, ktoré by zlepšili infraštruktúru v tejto oblasti a prispeli k skvalitneniu služieb.
„Chceme, aby sa návštevníci Vodného diela aj cyklisti, ktorí túto cyklotrasu využívajú, cítili príjemne. Opäť však hľadáme vhodné spôsoby, aby sme na jednej strane zabezpečili dostatočné množstvo košov a zároveň sa vyhli hromadeniu odpadu a vyčíňaniu vandalov.“
Ohniská sú legálne
Ohniská pri altánkoch boli povolené a osadené legálne, nakoľko župa zaregistrovala záujem o možnosť zakladať oheň pri týchto odpočinkových miestach. Opäť však došlo k ich zničeniu, prípadne zakladaniu ohňa aj mimo povoleného miesta. So separovaním je v tejto oblasti tiež problém.
Mesto osadilo jeden kontajner na separovanie pre celú oblasť.
„Zvažujeme možnosti, ako zabezpečiť čistotu a poriadok v okolí BikeKie a zároveň prispieť aj k ochrane životného prostredia. V roku 2019 plánuje župa vybudovať ďalší úsek cyklotrasy BikeKia, ktorý povedie po ľavom brehu rieky Váh. Dobudovaním tohto úseku dôjde k napojeniu trasy pohodlným cyklochodníkom z Vodného diela do Budatína. Altánky aj drobná architektúra sú súčasťou projektovej dokumentácie cyklotrasy BikeKia, podľa ktorej boli aj osadené. Cena jedného kompletne zariadeného odpočinkového miesta (altánok, lavica, kôš, stojan na bicykle, mapa) je približne 2600 eur.

Okrem toho, že vandali ničia samotné altánky, čmárajú aj po mapách, ktoré sú určené cyklistom. Náklady na mapy sú rôzne. „Záleží to od veľkosti danej mapy, materiálu, z ktorého je vyrobená, prípadne či je zničený aj podstavec, v ktorom je tabuľa osadená,“ povedal Štefan Vančík, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra. Licencia na tlač mapy o rozmere 150 krát 100 centimetrov na plastovej tabuli stojí približne 350 eur, drevený stojan, v ktorom je osadená natlačená mapa na plastovej tabuli, stojí približne 500 eur.
Mestská polícia priestor monitoruje
Mestská polícia vykonáva v nepravidelných intervaloch cyklohliadky, prevažne v obdobiach zvýšeného pohybu ľudí, ale len po pravom brehu v smere na Martin a v okolí prevádzok pod Vodným dielom Žilina.
„Druhá strana nepatrí do katastrálneho územia mesta. Predovšetkým ide o rušenie nočného kľudu prevádzkami pod Vodným dielom Žilina, znečisťovanie verejného priestranstva a voľný pohyb psov,“ potvrdila Barbora Zigová, hovorkyňa mesta.