Historické Mariánske námestie v Žiline sa už po jedenásty raz premenilo na dejisko originálneho a obľúbeného podujatia s názvom Stredoveký deň, ktorý je už neodmysliteľnou súčasťou Žilinského kultúrneho leta. Dobové remeslá, stredoveký tábor, dobýjanie slameného hradu, stredoveké hry pre deti, šermiarske súboje, dobový jarmok a ukážky stredovekého života. To všetko Žilinčania mohli zažiť v piatok na námestí. "Pravidelne na toto podujatie chodím a mám ho veľmi rada. Okrem toho, že sa aj ničo priučím, si vždy odnesiem nejký pekný darček prípadne ochutnám nejakú stredovekú špecialitu," prezradila Mária Vajdová.
V priebehu desiatich rokov si Žilina prostredníctvom Stredovekého dňa pripomenula významné udalosti, ktoré sa výrazne zapísali do ďalšieho života mesta, predovšetkým bitky a boje z čias stredoveku. Počas všetkých ročníkov sa vystriedalo na podujatí viac ako 1 200 účinkujúcich a komparzistov. Aktuálny jedenásty ročník však priniesol zmenu v koncepcii tohto podujatia a organizátori sa prikláňajú k takzvanej živej histórii.

„Počas prvej dekády sme predstavili verejnosti všetky dôležité udalosti z dejín nášho mesta, preto bolo potrebné hľadať niečo nové a upraviť koncepciu Stredovekého dňa. Návštevníci sa tak tento rok mohli tešiť na viac starých remesiel a remeselníkov, ktorí svoje majstrovstvo predvádzali priamo pred ich očami. Svoje umenie predstavil kováč, krajčír, pisár, cinár či drotár,“ priblížila vedúca odboru kultúry, športu, cestovného ruchu a miestneho rozvoja mesta Žilina Ingrid Dolniková.
Diváci uvideli ukážky lukostreľby, prezentáciu palných zbraní, dobové tance i historickú módnu prehliadku. Deti sa mohli do minulosti preniesť pri dobíjaní slameného hradu. Nechýbala ani stredoveká kuchyňa s ochutnávkou dobových jedál. Jedinečnú atmosféru doplnila stredoveká hudba a o nezabudnuteľné zážitky sa postaral fakír, fakľový sprievod a ohňová šou.
Stredoveký deň pripravuje mesto Žilina a občianske združenie FACTA NON VERBA, v spolupráci s Cechom Terra de Selinan, ktorý je expertom na podujatia s ukážkami živej histórie.