ŽILINA. Žilinské katakomby pod Sirotárom na Mariánskom námestí majú za sebou pestrú históriu. Slúžili ako miesto na pochovávanie mŕtvych, neskôr ako sklad vína a cez druhú svetovú vojnu sa v nej skrývali židovské deti. Dnes sú priestory sprístupnené turistom a ponúkajú zaujímavý pohľad do minulosti.
Sú pod kostolom
Kostol, pod ktorým sa katakomby nachádzajú, dali postaviť v roku 1654 jezuiti. Z priľahlých piatich renesančných domov začali v roku 1743 stavať kláštor a kostol. Zasvätený bol v roku 1749 obráteniu sv. Pavla, dokončený však bol až v roku 1754. V roku 1832 kláštor odkúpilo Nitrianske biskupstvo, ktoré tu o rok neskôr vybudovalo sirotinec.
Niečo z histórie - Sirotár
Ku koncu druhej svetovej vojny bola povolením ministerstva vnútra zo dňa 10. februára 1945 v sirotinci zriadená civilná nemocnica. Podľa povolenia mala slúžiť jedine pre civilné obyvateľstvo z okolia ústavu, ošetrovali sa tu však iba ranení vojaci, ktorých privážali z fronty.Nemocnica bola umiestnená v pivnici, do ktorej sa zmestilo štyridsať lôžok. Posteľnej bielizne nebolo, na prikrytie slúžili deky. Táto kapacita však ani zďaleka nepostačovala. Podľa výkazu pacientov civilnej nemocnice do 31. mája 1945 tu bolo umiestnených až sedemdesiatpäť pacientov. Ranených privážali denne a bez toho, aby sa niekto presvedčil, či tu sú ešte voľné miesta, takže postupne pacienti ležali aj po chodbách. Sestry si podelili služby, aby mohli zabezpečiť jednak bežný chod sirotinca a aby sa mohli postarať aj o pacientov. Pri tejto práci zvyčajne pomáhali aj deti zo sirotinca.Cez vojnu život v sirotinci znepríjemňovali aj časté kontroly Nemcov. Tak ako všade, aj tu hľadali židov a partizánov. Sestry sa snažili deti pred takýmito zážitkami chrániť, čo sa nie vždy podarilo. Prehľadávanie a nepríjemné otázky sa museli strpieť a dúfať, že sa Nemci nedozvedia o ukrývaných židovských deťoch. Je pochopiteľné, že keby došlo k prezradeniu, doplatili by na to úplne všetci.
ZDROJ:SIROTARZILINA.SK
V päťdesiatych rokoch minulého storočia bol celý objekt zoštátnený a slúžil ako stredná škola. Vrátený bol cirkvi až v roku 1993 a katakomby sú návštevníkom sprístupnené od roku 2007.
Zachoval sa gotický portál
V katakombách sa nachádza gotický portál z 15. storočia. Ten kedysi slúžil ako vchod do domu z ulice. Za stáročia sa dlažba námestia zdvíhala, až prevýšila portál o niekoľko metrov. „V katakombách sa nachádzajú aj podporné kamenné stĺpy, na ktorých stoja veže. Steny sú z kameňa, z lomov ako Strážov alebo Polom. Na stenách bolo aj drevené debnenie. Pravdepodobne zhorelo v najväčšom požiari v Žiline v roku 1886. Nie je to ale isté, o týchto priestoroch sa vie veľmi málo,“ doplnila dobrovoľná sprievodkyňa Katarína Lenková. Jedinečnosť týchto katakomb je práve v tom, že vznikli z pivníc piatich domov. Podobné pivnice má takmer každý dom na námestí, tieto katakomby sú najväčšie. V jednej z častí môžu návštevníci dokonca vidieť, kde sa kedysi pochovávali mŕtvi.
Ochladenie počas leta
Teplota v katakombách je v horúcich letných dňoch vítaná, nevystúpi vyššie než na sedemnásť stupňov. V zime, naopak, ani pri najväčších mrazoch teplota neklesne pod nula stupňov.

V jednej z miestností je aj malé pódium a lavičky. Kedysi tu bývali dobrovoľnícke divadelné predstavenia, dnes už ale pravidelné akcie v katakombách nie sú. Vstup do katakomb organizuje turistická informačná kancelária po celý august. Vstupné pre dospelých je tri eurá, pre deti jeden a pol. Pred vstupom je potrebné sa objednať telefonicky alebo emailom. Presné dátumy a časy vstupu do katakomb sú na webových stránkach turistickej informačnej kancelárie. „Chodíme po historických pamiatkach, katakomby nás zaujali. Žijeme v Žiline už veľa rokov, v týchto katakombách sme po prvýkrát,“ povedal sedemdesiatštyriročný návštevník Rudolf Hronec.
Autor: KRISTIÁN XAVER KIRNÁG