ŽILINA. Verejné toalety sú v Žiline len jedny, na Hlinkovom námestí. Majú aj bezbariérový prístup a už štyri roky sú pre všetkých zadarmo. Dôležité sú najmä počas kultúrnych podujatí či vianočných trhov.

Mnoho ľudí ale namiesto verejných navštívi tie v obchodných centrách, ktoré čelia veľkému náporu.
V minulosti verejných toaliet bývalo viac. Na Nešporovej ulici bývali verejné záchody, od roku 2001 však patria súkromníkovi. Radnica momentálne vybudovanie iných toaliet neplánuje.
„Verejné toalety sú samozrejmosťou v každom modernom meste. V roku 2011 sme vyriešili prístup pre imobilných občanov. Navyše majú svoje opodstatnenie aj pri organizovaní kultúrnych podujatí, ktorými Žilina žije,” doplnila hovorkyňa Barbora Zigová.
Prevádzka toaliet na Hlinkovom námestí ročne stojí takmer tridsaťtisíc eur. Verejné toalety chýbajú najviac ďalej od Hlinkovho námestia.
Novozrekonštruovaný Park Ľudovíta Štúra ponúka miesto na oddych a zábavu, toalety však úplne chýbajú.
Ďalším problémom sú prebaľovacie pulty, ktoré tiež v meste nie sú. Najmä v parkoch, ktoré navštevujú rodiny s deťmi, by mali byť samozrejmosťou.
Žilinčania a aj turisti uprednostňujú toalety v obchodných centrách. „Vždy chodíme len do centra. Je to pohodlnejšie a aj sa ich menej bojíme,“ povedal tridsaťštyriročný Žilinčan Pavol K.
Zatiaľ čo verejné toalety zatvárajú už o 8, centrá sú otvorené dlhšie, čo ľudom vyhovuje viac. Záchody sú najpoužívanejšie počas kultúrnych podujatí alebo vianočných trhov práve na Hlinkovom námestí.
Obchodné centrá sa so situáciou snažia bojovať. „Toalety, ktoré sa nachádzajú bližšie k centru mesta, sú veľmi vyťažené, niekedy na hranici svojej kapacity. Takéto toalety už pre nás spôsobujú kvalitatívny problém. Preto v súčasnosti budujeme väčšie, aby sme reagovali na zmenu a zvýšili štandard,“ uviedla marketingová manažérka Auparku Barbora Beháňová Vondrášková.
Zdôrazňuje však, že napriek náročnosti udržať zodpovedajúci stav sa spoplatnenie nechystá.
Autor: KRISTIÁN XAVER KIRNÁG