ŽILINA. Parkovanie na sídliskách je problém, ktorý, zdá sa, roky nemá riešenie.
Radnica v týchto dňoch vydala výzvu na tvorbu nových parkovacích miest. Tieto lastovičky však pravdepodobne situáciu nezlepšia.

„Nové parkoviská vzniknú na sídliskách Hájik, Solinky a Vlčince a v mestskej časti Bytčica. Na sídlisku Hájik pribudne 28 nových parkovacích miest, na sídlisku Vlčince vybudujeme 13 nových parkovacích miest. Na Solinkách sa počíta s výstavbou ôsmich nových parkovacích miest,“ povedala Barbora Zigová, hovorkyňa mesta. V Bytčici vybuduje radnica päť miest pre parkovanie áut.
Najhoršie sú na tom sídliská
Minulý rok sa na parkovanie prefinancovalo z rozpočtu mesta 65 651,49 eur.
„Tento rok plánujeme z rozpočtu mesta použiť 281 400 eur. Náklady na dopravné značenie v rámci údržby v roku 2017 boli 4 674 eur.“ Najkritickejšie miesta sú štandardne sídliská, pri budovaní ktorých sa v minulosti nepočítalo s takým množstvom áut, ako ich je v súčasnosti. „Aj z tohto dôvodu sa neustále snažíme zvyšovať počet práve na sídliskách. Navyše plánujeme zakázať dodávkovým vozidlám parkovanie na sídlisku,“ potvrdili nám novinku z radnice. V roku 2015 si pritom mesto dalo vypracovať materiál k riešeniu statickej dopravy na sídliskách.

V ňom sa okrem iného píše: „Kapacitná nedostatočnosť miestnych komunikácií v kombinácii s nie úplne optimálnym dopravným riešením spôsobuje ich preplnenie a vozidlá parkujú čo najbližšie k cieľu svojej dopravy. Tento trend je tak hlboko zakorenený, že aj vodič, ktorý prichádza do svojho bydliska cez deň v lokalite, ktorá disponuje voľnými parkovacími kapacitami, z pohodlnosti odstavuje svoje vozidlo na chodníku čo najbližšie ku vchodu.“
Riešením pre tento dlhodobo neudržateľný stav je podľa radnice racionálne rozširovanie parkovacích plôch a tiež regulácia parkovania. „Rozširovanie existujúcich parkovacích kapacít na povrchu je už problematické, pretože chýba priestor,“ potvrdzuje aj materiál. Napríklad v roku 2014 v Žiline takto vytvorili 504 nových parkovacích miest. V roku 2015 to už bolo len 85 miest. A postupne to každý rok klesá. V dokumente sa píše aj o výstavbe hromadných garáží a parkovacích domov. V tomto smere sa však nič neurobilo. „Budeme zadávať vypracovanie projektovej dokumentácie na parkovací dom na sídlisku Vlčince,“ potvrdila, aj keď po rokoch od vzniku dokumentu, Zigová. Okrem toho, posledné meracie obsadenosti parkovísk si mesto robilo v roku 2013. Odvtedy sa situácia zásadne zmenila. Základným cieľom meraní bolo zaistiť dostatočné množstvo informácií z celého územia vo vybraných časových intervaloch.
Sčítania v tom čase robili v dvoch časových intervaloch. A to v noci medzi 21. až 1. hodinou ráno a medzi 10. až 14. hodinou cez deň. Reálne využitie státí podľa týchto meraní ZŤP bol na úrovni do dvoch percent. Zavedením poplatkov spravidla poklesne nočná záťaž na parkovanie o päť až 15 percent.
Ako príklad Vlčince
Hodnotili všetky sídliská. Môžeme sa pozrieť na sídlisko Vlčince.
Husto obývané sídlisko s výškovými panelovými domami strieda v niektorých častiach zeleň, detské ihriská a športoviská. Za západnou hranicou sídliska vznikla rozsiahla výstavba, ktorá svojou aktivitou čiastočne ovplyvňuje statickú dopravu. „K najvýraznejšiemu vytláčaniu obyvateľov zamestnancami s priľahlých administratívnych budov týchto dochádza v západnej časti Vlčince I, ktorá je najmenej husto zastavaná a v nočných hodinách zimného mesiaca je priemerná obsadenosť len 98 percent,“ približuje dokument. Ostatné časti sídliska Vlčince sú zaplnené aj v zimných mesiacoch až na 146 percent svojej kapacity, čo sa prejavuje parkovaním na chodníkoch, detských ihriskách, zeleni. Teda počet áut presahuje možnosti parkovania.